Çözüldü 4 çekirdek işlemci 1 çekirdek görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

burak67

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Benim Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8200 2.33 GHz 2.43 GHz yani 4 çekirdek işlemcim var. Anakartım Asus P5Q SE2. 4 GB soğutuculu RAM var(2x2). Aygıt yöneticisinde işlemcilere tıklayınca 1 gösteriyor. msconfig yazıp işlemci çekirdek sayısını arttırmak için baktığımda orada da 1 den başka yok. 2 gün önce işlemcimi söktüm yeniden taktım termal macun sürdüm. Hala aynı. BIOS güncelledim sorun yine aynı. Sorunu çözemedim. Yardımcı olabilecek var mı acaba? Bir arkadaşım temiz bir windows bulup yüklersen sorun düzelir dedi. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Clear CMOS yapar mısınız son olarak?

Derken? İşe mi yaramıyor yoksa yapamıyor musunuz? Clear CMOS Jumper'ı yok mu?
Clear CMOS olmaz o eski anakart demişti tanıdık bilgisayarcı ama sizinde dediğiniz gibi yaptım şu an sorun yok 4 çekirdeğide okuyor. Allah razı olsun senden arkadaşım.

Merhaba arkadaşlar. Benim Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8200 2.33 GHz 2.43 GHz yani 4 çekirdek işlemcim var. Anakartım ASUS P5Q SE2.4 GB soğutuculu RAM var(2X2). Aygıt yöneticisinde işlemcilere tıklayınca 1 gösteriyor. Msconfig yazıp işlemci çekirdek sayısını arttırmak için baktığımda orada da 1'den başka yok. 2 gün önce işlemcimi söktüm yeniden taktım termal macun sürdüm. Hala aynı. BIOS güncelledim sorun yine aynı. Sorunu çözemedim. Yardımcı olabilecek var mı acaba? Bir arkadaşım temiz bir Windows bulup yüklersen sorun düzelir dedi. Sizce ne yapmalıyım?
Kardeş ben de BIOS'tan baktığımda o ayarlar yoktu sanıyordum. Dikkatlı araştırdığımda 1 Core yazıyordu. Onu all Core olarak işaretledim sorun çözüldü. 1 çekirdek işlemci 4 çekirdekli oldu.

Merhabalar @Recep Baltaş aynı sorun bende de var bana da bir el atar mıyız acaba?
AMD 7890K işlemci 4core/4thread ancak görev yöniticisinde 2 gözüküyor.
Anakrt ise A68HM Gaming bu ürünleri sizin 2015 1500 TL sistem toplama videonuz sayesinde almıştım :D

Aynı sorun bende de var sanırım FX8320 kullanıyorum ama 1 çekirdek 2 mantıksal çekirdek diyor zaten bilirsiniz 8 çekırdektir CPU Z dede 2 çekirdek diyor BIOS'tan çok anlamam yardım edecek var mı?

Yapacağınız iki şey var:

• Burada bir işaret varsa kaldırın:

1602371248074.png

• BIOS sıfırlayın: BIOS Sıfırlama Rehberi - Technopat Sosyal

Kardeş ben de BIOS'tan baktığımda o ayarlar yoktu sanıyordum. Dikkatlı araştırdığımda 1 Core yazıyordu. Onu all Core olarak işaretledim sorun çözüldü. 1 çekirdek işlemci 4 çekirdekli oldu.
Hocam bu tam olarak BIOS'ta nerede ben bulamadım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı