4 GB RAM takılı fakat 2.5 görüyor

furkanmage

Centipat
Merhabalar, öncelikle farkındayım anakartım vs çok eski fakat 4 GB kapasiteli ama bu sorunu bir türlü anlayamadım. 64 Bit W10 kurulu olmasına rağmen 2.5 görüyor RAM'i. Ayrıca şunu da belirtiyim 3 GB taktıgımda bir sorun olmuyor 3 GB görüyor. Kafam karıştı aydınlatabilecek olan biri varsa sevinirim. Gerekli resimleri koymuş bulunmaktayım.

Dosya Ekleri

• anakart1.jpg
    anakart1.jpg
    80,9 KB · Görüntüleme: 109
  • ekrankartı1.jpg
    ekrankartı1.jpg
    43,9 KB · Görüntüleme: 71
  • ram1.jpg
    ram1.jpg
    28,9 KB · Görüntüleme: 62
ekrankarti1.jpg ekinde GT420 model kartın 2GB VRAM'e sahip olduğu yazıyor ama toplam bellek 3.5'e yakın. Yani 1.5 GB RAM ekran kartı tarafından rehin alınmış :)

ekrankarti1.jpg ekinde GT420 model kartın 2GB VRAM'e sahip olduğu yazıyor ama toplam bellek 3.5'e yakın. Yani 1.5 GB RAM ekran kartı tarafından rehin alınmış :)
düzeltme şansım var mı? 3 GB taktığımda böyle bir şey olmuyor o kafamı karıştırdı. Düzeltme şansım yoksa böyle mi kullanmam mantıklı yoksa 3 GB kullanmaya devam mı edeyim performans açısından.

düzeltme şansım var mı? 3 GB taktığımda böyle bir şey olmuyor o kafamı karıştırdı. Düzeltme şansım yoksa böyle mi kullanmam mantıklı yoksa 3 GB kullanmaya devam mı edeyim performans açısından.
3 GB takınca muhtemelen asgari sistem gereksinimi karşılanmıyor. Performans farkı pek olmaz ama eğer kapatmak istiyorsan BIOS ekranında bunu halletmen gerekecek onuda forumlarda bulabilirsin

Birebir aynı sorun bende de var 2×2 takınca 2.5 görüyor ama 2×1 takınca 3 görüyor şimdi 3GB mı kullanayım ekran karti yesin 2.5 mi kullanayım yoksa siliniyorsa 4 GB mı kullanayım bir de nasıl kapanıyor hangisinde daha verim alırım.

Biraz geç olsa da cevap vermek istedim 😁
Bende eskiden bu sorunu yaşıyordum İnternet'e baktığımda ise genelde kullanılabilir bellek miktarı ile ilgili videolarla karşılaşıyordum. Bilgisayara format atarak düzeltim ancak tekrar oldu nedenini anlayamamıştım birkaç kere bu şekilde format attım ve gerçekten bu beni rahatsız etti daha sonra fark ettim ki, bunun sebebi MSConfig ayarlarımmış.

MSConfig'den FPS artırmak için yaptığım bir ayardan kaynaklıymış MSConfig'e girdikten sonra önyükleme kısmından gelişmişe tıklarsanız orada maksimum bellek kullanım ayarını ve işlemci çekirdek kullanımı var ben onların ikisini her formattan sonra onları Full'e çekiyordum sistem geri yüklemede aklıma gelmemişti. Ayarları da geri aldığımda düzelmemiş Ti.

Belki sende bu ayarı açtığından kaynaklıdır sorun normalde eski bilgisayarımda böyle bir sorun yoktu ama bilgisayarımı ilk açtığımda böyle bir sorun yoktu tabii ben bu ayarı yaptıktan sonra oldu ayrıca CPU-Z programında benimki de 8 GB gözüküyordu ama bilgisayar sağ tık özellikler tıkladığımda.
Farklı bir rakam yazıyordu.

Yani önerim bilgisayara format atman, tabii bu olay yaşanmadan önce aldığın bir sistem geri yükleme dosyası varsa onu da deneyebilirsin.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    14,9 KB · Görüntüleme: 53

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı