4 GB RAM ve 1TB HDD ile Windows 11 deneyimim

Merhaba, bu makalede 4GB RAM ve 1TB 5400RPM HDD ile Windows 11 deneyimlerimden bahsetmek istiyorum.

Özellikler:
Lenovo ideapad 320-15AST
AMD A9-9420
Radeon R5 Graphics
4GB DDR4 RAM
1TB 5400RPM HDD

İşlemci desteği olmadığı için kayıt defterinde ufak bir ekleme ile yükseltme seçeneğini kullanarak güncelledim. Windows 10 21H1 sürümünden geçiş yaptım.

1639677348243.png

Performans

Öncelikle performansından bahsetmek istiyorum. Açıkçası performans beni oldukça şaşırttı. Bilgisayar Windows 10 21H1 sürümünde yaklaşık bir dakikada açılırken bu süre Windows 11 21H2 sürümünde 40 saniyeye kadar indi. Evet günümüz için oldukça fazla bir süre SSD eklemek çok daha mantıklı fakat HDD ile bu performans elde etmek şaşırtıcı. Arayüz tepkisi, uygulama açılış süreleri fark edilir şekilde hızlandı. Windows 10'da 15 saniyede anca açılan ayarlar Windows 11'de 4 saniyede açılıyor.

RAM kullanımından bahsetmek istiyorum:

Boşta RAM kullanımı:
Windows 10 21H1Windows 11 21H2
2.2GB1.6GB

Aynı sistemde aynı ayarlarla test edildi. Her iki sistemde de gereksiz servisler (örn: Microsoft Compatibility Telemetry) kapatıldı. Gereksiz servisler kapatılmadan önce Windows 11 yaklaşık 1.8GB RAM kullanıyorken, ayarlar yapıldıktan sonra 1.6GB'ya kadar düştü.

Brave Browser ile bir sekme açıkken ortalama olarak 2.4GB RAM kullanıyor.

Oyun performansı ile ilgili doğal olarak bir şey söylemem mümkün değil gibi duruyor :) . Zaten bu laptop sadece tarayıcı amaçlı kullanılıyor.

Tasarım​

Tasarım oldukça iyi. Windows 10'u yaklaşık 6 yıl kullandıktan sonra yepyeni bir arayüz çok hoş görünüyor.

1639676203522.png

Masaüstü şuan bu şekilde görünüyor. Dikkatli bakınca bir şey daha fark ettim. Oturum kapattıktan sonra tekrar açınca Wi-Fi işareti kayboluyor😄. Ama internet erişimiyle ilgili bir sorun yok. Widgetları devre dışı bıraktım ve Teams'i de sildim. RAM kullanımı oldukça düştü.

Yenilenen başlat çok daha kullanışlı olmuş. Canlı kutucuklar gitmiş. Aslında güzel bir fikirdi ama Microsoft'un yanlış kullandığını düşünüyorum. Yenilenen başlat sade bir tasarıma sahip ve estetik duruyor.

Bazı animasyonlar değişmiş ve birçok yeni animasyon eklenmiş. Fakat sorun çıkarmadan çalışıyorlar. Optimizasyon iyi yapılmış gibi duruyor. Özellikle görev çubuğu ve başat menüsü animasyonları harika duruyor.

Yuvarlatılmış pencere köşeleri ve saydamlık efektleri harika duruyor. Microsoft saydamlık efektlerinin sistem performansına etki etmeyeceğini söylemiş ve bu doğru gibi duruyor. Görev yöneticisinde kontrol ettiğim değerlere göre saydamlık efektinin performansa etkisi yok. Windows 10'da saydamlık efektleri düşük sistemleri öldürüyordu.

1639677062193.png

Yeni Alt + Tab ekranı bu şekilde. Sistemin çoğu kısmında bu efekti görmek mümkün ve bence harika duruyor.

Sonuç​

Windows 11 oldukça stabil görünüyor. Sadece ufak bir hata ile karşılaştım. Laptop uyku modundan çıktıktan hemen sonra ekran 1 saniyeliğine siyah oluyor ve düzeliyor. Bu hata ile sadece 2 kez karşılaştım ve benim için çok önemli bir hata değil. Desteklenmeyen bir işlemci, 4GB RAM ve 1TB HDD olmasına rağmen oldukça hızlı çalışıyor. Yüklemek isteyen varsa şansını deneyebilir.

Son düzenleme:
i5 3210M Intel HD Graphics 4000 ile kullanabilir miyim? 120GB SSD 8GB RAM var.

İşlemcin desteklemiyor ama ufak bir araştırma ile atlayabilirsin. Sistemin nasıl bir tepki verir bilemem. Senin kararına kalmış, sorumluluk sende🙂.
Insider üzerinden yüklemiştim daha tam çıkmadan önce fakat kasıyordu denemek lazım o zaman.

Her ne kadar iyide yapsa Microsoft'un şu asfalt yamalarcasına işletim sistemi yapmayı bırakması lazım.
Görünür tasarım iyi eyvallah ama değil 10 Windows 8.1'den kalma şeyler bile taşıyor. Regedit'ten baktığımız zaman NT sürümü hala 6.3 görünüyor. Windows 10'da da olduğu gibi bu işletim sistemi de Windows 8.1 üstünden derlenen bir işletim sistemi. Microsoft bu kalıntılarından kurtulursa bir nevi iyi bir işletim sistemi çıkartır.

Yeni konular

Geri
Yukarı