4 GB Yüklü Bellek Miktarı 2,00GB Kullanılabilir Gözüküyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Warlord_x7

Kilopat
Merhabalar Tecknopat. Benim 2 tane sorum olacaktı size. Öncelikle işletim sistemimi açıklayayım.

• İşletim Sistemi : Windows 7 32 bit
  • Anakart : GIGABYTE x58a-ud3r
  • Ram : 4 GB
  • Ekran Kartı : ATI Radeon HD 5750 1 GB Bellek 128 bit yol genişliği
  • İşlemci : İntel Core i7 930 2.80 GHZ
  • PSU : 550 WATT Thermal Take

İlk sorum ram ile ilgili. Benim 4 gb olan ramim bilgisayarım özellikler kısmında şu şekilde yazıyor.

4 GB Yüklü Bellek Miktarı (2,00GB) Kullanılabilirlik. 32 bit işletim sistemi kullanma sebebim bazı oyunlarımın 64 bit desteği olmaması. BIOS'u güncellediğim halde hiçbir şey olmadı.

Toplam 6 tane ram slotu var, 3 beyaz 3 mavi olmak üzere. Beyaza takılı olan ramlerimi maviye taktım Açtım, bilgisayarı ekran gelmedi 10-15 saniye sonra kasadan dın dın dın sesleri gelmeye başladı hemen kapattım bilgisayarı bu sefer 1 tane rami diğer beyaz slota taktım bu seferde ekran gelmedi. Yani her durumda yenilen benim oldum yine. Ramler bozuk diyeceğim o da olmuyor abi 4 gb yüklü bellek 2 gb kullanılabilirlik diyor ben bu sorunun üstesinden nasıl kalkacağım ?

Not: Araştırmalarıma göre ekran kartı ramimden çalmış buda ekran kartından bir görüntü

82736703.png

İkinci sorum ise bir oyun ile ilgili alliance of valiant arms adında bu akşam online fps oyunu indirdim setup boyutu 4 gb idi. Oyunu kurdum patch'i attı. Oyuna tam girdiğim zaman şu hatayı verdi.

vav.png

Sorularım bunlardı Technopat.
Teşekkür ederim.!

Ekran kartının RAM'in den çalması gibi bir durum söz konusu değil. Onu Windows 7 belirler. Sen müdahale edemezsin. Windows gerektiğinde RAM'ini de kullanabilir. Bu, kullanılabilir RAM miktarına etki etmez.

Öncelikle 4 GB'ı sök. Sadece 2 GB takılı kalsın. Sırasıyla bu 2 GB modülü her porta tak. Hangi portta PC açılmıyorsa o port bozuk demektir. En sonunda çalışan portları not et ve iki modülü de bu portlara tak. İki modülü birden taktığında sistem açılmıyorsa CMOS Clear yapıp öyle açmayı dene. Anakartının üstüne veya arkasında CMOS Clear tuşu olması lazım.

Sonuç olarak RAM portlarını değiştirerek hangi portlarda 4 GB'ın tam olarak tespit edildiğini bulman gerek. Bazen sistem statik elektrik yükü dolayısı ile açılmaz. Bu, RAM portlarının bozuk olduğu anlamına gelmez. Sistemi kapatıp CMOS Clear yaptıktan sonra tekrar açmayı dene.

AVA'ya gelince. Hatayı biraz araştırdım fakat herhangi bir çözüm bulamadım. Oyunun yapımcılarıyla görüşmen gerek.

Cevabın için çok teşekkür ederim Burak Alkan. Dediklerinizi şimdi yapacağım. Sonuçları buraya yazacağım. Kasamın arkasında bir tuş var evet onu basınca bilgisayarı kapatmam mı gerekiyor yoksa bastığım zaman kendisi mi kapatması gerek ?

Dediklerinizi yaptım ve sonuç şu şekilde çıktı:
Mavi slota taktığım ramimde ekran gelmedi.
Beyaza taktığım ramde sadece ortadaki slotta ekran geldi diğer iki slotta ekran gelmedi.
Yani şu şekilde açıklayayım.

ramslotlarm.png

Dipnot: Paint terk demeyiniz :D

Oyunumdaki hataya gelecek olursak kernel32.dll hatası veriyor bu sorunu ben nasıl çözebilirim yani nereden kaynaklanmış olabilir. Kernel32.dll'nin ava ile alakası nedir sayın Burak Alkan ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Clear CMOS tuşu, bilgisayar kapalıyken basılması gereken bir tuştur. Bu tuş, BIOS ayarlarını sıfırlar. Eğer slotlardan sadece bir tanesi çalışıyorsa bu, işlemci yuvasında sorun olduğu anlamına gelebilir. Genelde RAM'lerin tanınmaması, Intel soketlerde pinlerin işlemci yüzeyine iyi temas etmemesinden de kaynaklanıyor. Sana tavsiyem artık anakartı garantiye göndermen.

AVA ile ilgili hata mesajı pek bir şey ifade etmiyor benim için. Bunu AVA forumlarında dile getirmeni isteyeceğim. Oyunu yeniden kurmayı da deneyebilirsin. Alternaitf olarak ekran kartı sürücünü güncelle ve DirectX Web Update aracını çalıştır.

İşlemciyi çıkartıp tekrar taktım her şeyden eminim. Sanırım garantiye göndermem gerecek. Yardımların için teşekkürler Burak Alkan.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı