Yüklü Bellek 12 GB, Kullanılabilir Miktar: 5,96 GB

Alper P

Kilopat
Yer
Balıkesir/Altınoluk
Daha fazla  
Meslek
PHP Geliştirici
Merhaba Arkadaşlar.

Önceden bilgisayarımda 2 tane 2 GB'lık 2 tane de 1 GB'lık RAM'ler bulunmaktaydı. Toplamda 6 GB RAM. Görmede sıkıntı yaşamıyordum ama geçenlerde Vatan Bilgisayar'da indirime girdiği için Corsair 8 GB (2 x 4 GB) Vengeance Low Profile DDR3 1600 Mhz CL9 Dual Kit RAM aldım.

1 GB'lık 2 RAM'i çıkartıp yerine bunları taktım ama bilgisayarımın özelliklerine girdiğimde yüklü bellek 12 GB (Kullanılabilir Miktar ; 5,96 GB) yazıyor. 6 GB RAM görüyor gerisini görmüyor.

İşletim sistemim Windows 8 Pro 64 Bit (Windows 7 64 Bit'de de aynı sorun yaşandı.)

Şöyle bir sıkıntı var benim diğer 2x2 4 GB'lık olan kitim 1.333 MHz ama bu aldıklarım 1.600 MHz. Fakat benim anakartım 1600'ü desteklemiyor maksimum 1.333 MHz destekliyor. Yaptığım araştırlamalarda RAM kadar yüksek olursa olsun anakart neyi destekliyorsa RAM'den o hızı alırsın yazıyolardı.

Bir de şöyle bir şey var: şimdi ben kasadaki 2 GB'lık RAM'leri çıkartıp sadece bu yeni aldığım 2x4 GB'lık CORSAIR RAM'leri bıraktığımda Power düğmesine basıyorum, bilgisayar çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Ama PC'de RAM olmayınca çıkan bip sesi de çıkmıyor. Bilgisayar öylece çalışıyor fakat 2 GB'lıkları da taktığımda bilgisayar açılıyor ve de BIOS'a girdiğimde de 12 GB RAM olarak görüyorum.

Umarım sorunumu anlatabilmişimdir.

Acaba benim sorunum RAM'lerden mi kaynaklanıyodur yani bozuk falanlar mıdır yoksa anakarttan mı?

• İşletim sistemim Windows 8 64 Bit
  • İşlemci intel i5 760 2.8 GHz 4 çekirdek
  • Anakart Pegatron IPMIP-GS (Detayı aşağıdaki resimde)
  • Ekran kartım Ati Radeon HD 5750

İstediğiniz başka bilgiler varsa yazın onları da ekliyim.

1363b5cbc3a944a2908e70c.jpg

DxDiag

resim2013031401h42m21s0.png

resim2013031401h57m36s0.png

resim2013031402h00m37s0.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun büyük ihtimalle anakarttan kaynaklanıyor. Anakartınız Dual-Sided RAM desteklemiyordur ya da BIOS güncel olmadığı için yeni nesil RAM desteklemiyordur. 6 GB RAM'i 12 GB yapma gibi gereksiz bir para harcama yerine anakartınızı değiştirerek daha iyi bir performans elde edebilirdiniz.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı