4 GB'lık RAM'e 8 GB'lık RAM takılır mı?

Ates2145

Hectopat
Daha fazla  
İlk öncelikle merhaba. Ben şu an kullandığım PC'nin RAM'ini yükseltmek istiyorum. RAM özelliklerim: 1333MHz DDR3 Kingston 4 GB. Ben bu RAM'le aynı özelliklere sahip 8 GB'lık bir RAM taksam PC çalışır mı? Çalışırsa 12 GB'lık bir RAM yeter mi? Benim aklımdaki RAM'i 12 GB yapmak. İleride yetmezse bir 8 GB daha alıp RAM'i 16 GB yapmak. Bu soruma cevap verirseniz sevinirim.

İlk öncelikle merhaba. Ben şu an kullandığım PC'nin RAM'ini yükseltmek istiyorum. RAM özelliklerim: 1333MHz DDR3 Kingston 4 GB. Ben bu RAM'le aynı özelliklere sahip 8 GB'lık bir RAM taksam PC çalışır mı? Çalışırsa 12 GB'lık bir RAM yeter mi? Benim aklımdaki RAM'i 12 GB yapmak. İleride yetmezse bir 8 GB daha alıp RAM'i 16 GB yapmak. Bu soruma cevap verirseniz sevinirim.

Boşta RAM slotunuz varsa ve anakartınız destekliyor ise takılır.

Anakart nedir? CPU-Z'den SPD kısmını da atın.

Anakartınız nedir? Slotlar 8GB destekliyorsa takabilirsiniz. 12GB günümüz için yeterli sayılır. İşlemciniz nedir? AMD tarafından çift kanal bellek öneriyoruz. Tek kanal bellek yapmak performansı düşürebilir. (Daha doğrusu sizin için performans artmayacaktır, zira tek bellek kullanıyorsunuz. :) )

Aynı frekans değerinde RAM bulursanız kuvvetle muhtemel çalışır. Belleklerin kapasitesinin aynı olması zorunluluğu yoktur. 8 yıl boyunca fabrikadan çıkışlı 4+2 GB RAM bulunan laptop kullandım. AMD işlemci varsa aynı kapasite olması tavsiye edilir.

DDR3 anakartların tamamına yakını slot başına 8 GB bellek seçeneğini de destekliyor diye hatırlıyorum. Yani bir engel gözükmüyor. Kesin bilgi için anakart modelini söyleyin.

Aynı frekans değerinde RAM bulursanız kuvvetle muhtemel çalışır. Belleklerin kapasitesinin aynı olması zorunluluğu yoktur. 8 yıl boyunca fabrikadan çıkışlı 4+2 GB RAM bulunan laptop kullandım. AMD işlemci varsa aynı kapasite olması tavsiye edilir.

DDR3 anakartların tamamına yakını slot başına 8 GB bellek seçeneğini de destekliyor diye hatırlıyorum. Yani bir engel gözükmüyor. Kesin bilgi için anakart modelini söyleyin.

Anakart modelini bilmiyorum ancak PC ASUS'un PC'si. İşlemci Intel i3.

Anakart modelini bilmiyorum ancak PC ASUS'un PC'si. İşlemci Intel i3.

ASUS deyince olmuyor maalesef. Tam modeli lazım.

Windows tuşu ve r aynı anda basın. Gelen yere msinfo32.exe yazıp aratın. Sistem bilgisi diye bir pencere açılacak. Sol üstten sistem özetine gelin. Sistem modeli yazan bir yer olacak. Orayı yazabilir misiniz?

Anakartınız nedir? Slotlar 8 GB destekliyorsa takabilirsiniz. 12 GB günümüz için yeterli sayılır. İşlemciniz nedir? AMD tarafından çift kanal bellek öneriyoruz. Tek kanal bellek yapmak performansı düşürebilir. (daha doğrusu sizin için performans artmayacaktır, zira tek bellek kullanıyorsunuz. :) )

Hocam anakart ASUS'un modelini bilmiyorum. Aynı MHz destekli DDR 3 RAM ile aynı marka bir 8 GB RAM bulursam ve bunu PC'ye takarsam sorunsuz çalışır dimi mhz 1333 bu arada anakart modelini onun için soruyorsanız.
ASUS deyince olmuyor maalesef. Tam modeli lazım.

Windows tuşu ve r aynı anda basın. Gelen yere msinfo32.exe yazıp aratın. Sistem bilgisi diye bir pencere açılacak. Sol üstten sistem özetine gelin. Sistem modeli yazan bir yer olacak. Orayı yazabilir misiniz?

Şu an PC de değilim anakart modeli ne için önemli MHz değeri içini mi?

Geri
Yukarı