4. kez sınava girmek mantıklı mı?

Piyasa içerisinde diplomasının ağırlığı olmayan bir üniversitede okuyacaksan, istemediğin bölümü okuyup, istemediğin mesleği yapmaya mahkum kalacaksan kesinlikle 1 sene olmazsa 1 sene daha mezuna kal. Başka planların varsa diploma her şey değildir der susarım.

Edit: istemediğin bölüm min. 4 , istemediğin meslek ise ömrünün 20-25 yılını mutsuz geçirmeni sağlayacak.
ODTÜ havacılık ve uzay mühendisliği istiyordum. İleride Amerika gibi bir yerde yüksek lisans yapma hayalim bile vardı.

Daha mı kolay YKS'yi kazanmaktan?
Çocuk oyuncağı :)
Hocam ben DGS'yi daha zor sanıyordum.
Sadece Türkçe ve Matematikten sorumlu olduğunuz sınav mı daha zor? Yapmayın Allah aşkına. Geçmiş yılların çıkan DGS sorularına bakıp göz gezdirmeniz yeterli zorluğunu anlamak için. Eğer 4 yıllık bir bölüm tutturabilecek kapasiteniz varsa DGS, YKS'nin yanında çok kolay bir sınav olarak kalıyor.

2019 DGS sınavından 2 gün önce öylesine çıkmış soruları çözüp (toplam çözüm saatim 6-8 saatten fazla değildir) yaptığım derece aşağıda:

1628145020528.png

(Tabii ki bazı bilgileri kendi gizliliğimi arttırmak için gizledim.)

Kararını sen ver ;)

Son düzenleme:

Sadece Türkçe ve Matematikten sorumlu olduğunuz sınav mı daha zor? Yapmayın Allah aşkına. Geçmiş yılların çıkan DGS sorularına bakıp göz gezdirmeniz yeterli zorluğunu anlamak için. Eğer 4 yıllık bir bölüm tutturabilecek kapasiteniz varsa DGS, YKS'nin yanında çok kolay bir sınav olarak kalıyor.

2019 DGS sınavından 2 gün önce öylesine çıkmış soruları çözüp (toplam çözüm saatim 6-8 saatten fazla değildir) yaptığım derece aşağıda:

Eki Görüntüle 1128336

Kararını sen ver ;)
Hocam ben zaten daha liseye geçtim. Bilmiyorum ben. Yorumlarda görmüştüm. Sanırım kontenjan mı ne az oluyormuş. O yüzen zor diyorlar galiba.

Hocam ben zaten daha liseye geçtim. Bilmiyorum ben. Yorumlarda görmüştüm. Sanırım kontenjan mı ne az oluyormuş. O yüzen zor diyorlar galiba.
Evet, kontenjan az. Ama herkes gelip de senin gireceğin yeri yazmıyor zaten. Önündeki kişilerin çoğunun farklı ir bölüm üniversite hedefi var. ;)

Eki Görüntüle 1128336

Kararını sen ver ;)
Hocam sadece çıkmış soruları çözdüyseniz güzel bence. Mezuna kalırsam bir şekilde astral denemeler yapmayı düşünüyorum. Sınav sorularını görebilirim belki. Size komik gelecek belki. Hocam dgs de boğaziçi bilgisayarın kontenjanı 2 falan ya. Çok az değil mi?
Bu sene 3. senemdi ve bazı sebepler (ses, gürültü) yüzünden kazanamadım sınavı. Mezuna kalmak mı mantıklı yoksa DGS sınavı mı mantıklı? Gerçekten kendimi moralsiz hissediyorum. Ne yapacağıma karar veremedim.
Şu hahaha atanların kalbini kıracam şimdi. Önüne gelen veletler şu foruma kaydolmasın. Daha önce hiç sınav tecrübesi olmayan varlıklar bunlar. Bu senenin zorluğu hiç bir senede yoktu. AYT mat kazık gibiydi. Bir sürü öğretmen tepki verdi bu kadar zorluğa. Mat hocası olmama rağmen yetişmedi diyenleri de duydum. E şimdi diyeceksiniz ki bu sınav sana mı zor sadece. Değil ama çalışan adam da yapamadı çalışmayan adam da. Eleyici değildi. Geçen sene aynı netlerle 28 bin gelen birisi bu seneye göre aynı netle 12 bine girdi. Apotemi gibi zor kaynakları çözdükleri halde 30 altında yapanlar var. 3 tane olimpiyat sorusu vardı. 30 un üstünde yapan bazı kişilerle konuştum ve çoğu ya mat olimpiyatçısı ya da sınavdan önce olimpiyat sorularını çözmüş kişiler.

Son düzenleme:
Hocam dgs de boğaziçi bilgisayarın kontenjanı 2 falan ya. Çok az değil mi?
Değil, sen sonuçta 2 yıllık bölüm bitirerek 4 yıllık bölüme nakil yapıyorsun kendini. YKS'ye çalışır gibi bir seviyede çalışırsan zaten ilk 500 içerisine rahat giriyorsun. Gerisi de senin tercih sıralamana kalmış. ;)

Değil, sen sonuçta 2 yıllık bölüm bitirerek 4 yıllık bölüme nakil yapıyorsun kendini. YKS'ye çalışır gibi bir seviyede çalışırsan zaten ilk 500 içerisine rahat giriyorsun. Gerisi de senin tercih sıralamana kalmış. ;)
Ama başta YKS'ye yeterince çalışır 4 yıllık kazanırsak uğraş derdi olmaz. Değil mi?

Bence birdaha deneme. Dgs yap geç. Dgs sınavı baya kolay senin gibi kapasitesi yüksek birisi istediği bölüme rahat geçer. Ama bahsettiğin bölümlere 5 yıl daha (ing hazırlık dahil) okuyacaksın.

Bence birdaha deneme. Dgs yap geç. Dgs sınavı baya kolay senin gibi kapasitesi yüksek birisi istediği bölüme rahat geçer. Ama bahsettiğin bölümlere 5 yıl daha (ing hazırlık dahil) okuyacaksın.
Hazırlığı yazın çalışsam atlatamaz mıyım?
Hocam 2019 6. 2020 4. Sıralama ile almış. Baya zor fullemem lazım orası için.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı