4 Pin Anakarta 3 Pin İşlemci Fanı Takma

Gonya4242

Hectopat
Arkadaşlar başlıkta da yazdığım gibi ben yeni işlemci fanı aldım. Fakat fan 3 pinli. Anakartta 4 pin var.
Duyduğuma göre sonuncu pini boş bırakınca yine çalışıyormuş, fakat böyle yaparsam herhangi bir kaybım olur mu?
Bu 4. pin olmadan da fan çalışıyorsa 4. pinin önemi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
4. Pin hız kontrol sağlar. PWM ucudur. O yoksa zaten hız kontrollü fan değildir. Bazı anakartlarda ise, PWM ucu yani 4. uç olmayan fanlar da kontrol edilebilir. Anakartta port olup olmadığına bağlı. Paylaşın bakalım.

İnternet'te yabancı bir forumda birisi fanın en yüksek hızda döneceğini söylüyordu.
Doğrudur zaten fan ya döner ya dönmez, arası yoktur hız kontrolsüz fanlarda. Ha aslında vardır, fana verilen voltaj aralığını değiştirebilirsen, hız kontrol sağlanır ama bunu anakart desteklemesi gerekir. Anakart kitapçığında, SYS_FAN porlarında, Voltaj kontrol ibaresi yer alıyorsa, o port 3 pinli fanları kontrol eder. PWM portlara da takılabilir ama tam hız döner. PWM kontrol demek, fanda bulunan transitörün sinyale göre hız ayarı yapmasına dayalıdır.

Tek port var o da PWM, takabilirsin çalışır ama hız ayarı yapmaz. Gürültülü çalışır. PWM fan almakta yarar var.
1527975232712.png

Şu devreyi yapabilirsen PWM sinyali Voltaj kontrole çeviriyor.
2937e88ded638c145eeb6d657bea9e53.jpg

Tek port var o da PWM, takabilirsin çalışır ama hız ayarı yapmaz. Gürültülü çalışır. PWM fan almakta yarar var.
Eki Görüntüle 303483
Şu devreyi yapabilirsen PWM sinyali Voltaj kontrole çeviriyor.
2937e88ded638c145eeb6d657bea9e53.jpg
Yorumunuz için sağolun hocam da fan sesli olsun falan benim için hiç problem değil ama sizce fanda veya işlemcide güç, performans kaybı olur mu veya fanın ve işlemcinin ömrünü kısaltır mı?

Arkadaşlar bende laptop işlemci fanı aldım. eskisi 3 pinlikmiş fakat ben 4 pinlik olanı almışım. acaba gene de çalışır mı ? tekrardan söylüyorum laptop anakartım 3 pinlik ama ben 4 pinlik fan almışım. şimdiden sağolun

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı