4 pin CPU fan girişine takılan 3 pin fan çalışmıyor

samc34

Kilopat
Arkadaşlar elimde Snowman M120 soğutucu var.

Anakart ASRock B450 Pro4 v2.
İşlemci fanı 3 pin ancak anakart CPU fan girişi 4 pin. En az 10 farklı şekilde taktım hiçbirinde fan dönmedi. İnternetten baktığımda AM4 desteği görünüyor. AM4 desteği yok sanırsam dedim ancak varmış.

3000G için kullanacağım. Yeni AM4 destekli fan söyleyecektim ancak kafam karıştı. Ürün neden çalışmıyor olabilir? Anlayamadım.

Not: resimdeki kendi altlığına takmadım.
1654105906263.png

Anakart üzerinde bulunan bu siyah şeylere çentiklerini geçirdim. Fanın alt tarafı direkt cpunun üzerine tam oturdu. Bununla alakası olabilir mi?
1654105963664.png

En az 10 farklı şekilde taktım, hiçbirinde fan dönmedi.
Fanlar ters bağlantıda anında yanabilirler. Yani eğer fan soketini olması gereken çentikten değil de tersten oturtmaya çalıştıysanız, daha İlk başta yakmış olabilirsiniz. Ya da belki fan zaten arızalı da olmuş olabilir.

Olmadı fanı direk bağlantıyla da deneyebilirsiniz.
Bunun için, SATA-Molex ya da PCIe güç bağlantılarındaki sarı ve siyah kabloları fan üzerindeki sarı ve siyah kabloya bağlayarak deneyebilirsin.
Ama PSU güç kabloları düz renk, siyah ise, 12 volt ile GND-nötür'ü multimetre ile bulabilirsiniz ancak.

Fanlar ters bağlantıda anında yanabilirler. Yani eğer fan soketini olması gereken çentikten değil de tersten oturtmaya çalıştıysanız, daha İlk başta yakmış olabilirsiniz. Ya da belki fan zaten arızalı da olmuş olabilir.

Olmadı fanı direk bağlantıyla da deneyebilirsiniz.
Bunun için, SATA-Molex ya da PCIe güç bağlantılarındaki sarı ve siyah kabloları fan üzerindeki sarı ve siyah kabloya bağlayarak deneyebilirsin.
Ama PSU güç kabloları düz renk, siyah ise, 12 volt ile GND-nötür'ü multimetre ile bulabilirsiniz ancak.
Anakarttaki 4pin fan soketinde çentik yok. Çentik olsa hangi tarafa takacağımı kablo üzerindeki pinin çentiğine göre anlayabilirim ama garip bir şekilde sadece 4 tane pin demiri var. AM4 uyumlu fan alacağım 3pin almak istemiyorum çoğu 3 pinli. Yine çalışmazsa diye gün kaybı olacak.

@samc34 bu anakartın sağ üst küşesinde standart (çendikli) 2 adet 4 pinli fan soketi yok mu?
Evet orada 2 adet çentikli 4 pinli giriş var. Oranın ilkine taktım çentikleri oturacak şekilde orada da çalışmadı. Diğerinde denemedim.

Tam gösterilen yere taktım yanlış takmışım sanırsam :/
Ama o taktığım ve fotoğrafta gösterilen yerde amd fan falan yazıyordu. Her anakartta cpu fan girişi orada oluyor normalde. Bunda en sağ üsttekimiymiş.

Birde anakartta RYZEN 3000 Ready yazısı var. 3000G de buna dahil mi?

1654118896716.png

@samc34 bu anakartın sağ üst küşesinde standart (çendikli) 2 adet 4 pinli fan soketi yok mu?
Videoda adam en sağ üsttekine takıyor. Ben onun hemen yanındakine ve beyazlı olanlara taktım ama takmam gerekene takmamışım bir tek :D
CPU_FAN2 / WP diyor. WP yazan yere takınca benimkide çalışacak ama WP' nin açılımı nedir acaba. CPU FAN 2 ye takılsa ve çalışsa daha mantıklı olurdu :D
1654119394298.png

Son düzenleme:
Beyaz olanı RGB-ARGB, LED soketi. (Buna takarak fanı yakmış olabilirsiniz.)
Sizin takmanız gereken o siyah olanlardan ilki.
WP (Water Pump.) Su Pompası bağlamak için.

Beyaz olanı RGB-ARGB, LED soketi. (Buna takarak fanı yakmış olabilirsiniz.)
Sizin takmanız gereken o siyah olanlardan ilki.
WP (Water Pump.) Su Pompası bağlamak için.
Siyah olanların ilkine taktım çalışmadı. 2' incide denemedim. Ancak adam amd fanın cpu fan soketini videoda 2'inci olana takıp çalıştırıyor ilkine değil.

Geri
Yukarı