4 pinli Fan ve 3 pinli fan aynı çoklayıcıya bağlamak?

Ctnnali

Hectopat
Akasa flexa 5 coklayici kablom var. Gücünü Molex'ten alıyor. Anakarta 4 pinli girişi var ve toplamda 5 Adet de çıkışı var. Bir tanesi ana çıkış 4 pinli ve diğer 4 çıkış da 3. Pin yok ve toplamda 3 pin var. Bu coklayiciya 4 pinli fan ve 3 pinli fani aynı anda takarsam 3 pinli fanlar tam devirde mi çalışır yoksa 4 pinli fanın aldığı devirimi alır? Yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Molexden sadece güç alıyor hocam. Normal 4 pinli fanlarim bu bağlantı ile sorunsuz çalışıyordu. Hızını kontrol edebiliyordum. Fakat 3 adet 4 pinli fanın yanına 2 adet de 3 pinli eklemem gerekiyor. Sorunum tam olarak bu

Şöyle anlatayım, şimdi PWM modda çalışır. Çünkü anakarttan 4. pin üzerinden tüm PWM fanları kontrol edebilir. Burada sıkıntı DC fanlarda olur. Şayet DC fan bağlayacaksanız onu kontrol edemez. Ama şu şekilde bir yol izleyebilirsiniz, PWM fanları bu şekilde anakartın bir slotuna bağlar molexten de güç alırsınız. Diğer DC fanları kendi aralarında birleştirir ve anakartın bir başka portuna takarsınız. Anakart üzerinden DC fanları ayrı PWM fanları ayrı kontrol edersiniz. Ama bahsettiğiniz sistemde DC fanların 4. Pinleri olmadığından yani anakart üzerinden devir sinyali alamadığından molexten aldığı gücü direk verecektir. Bir başka yolu da şu şekilde olabilir tüm fanları anakartta tek slota birleştirir DC kontrol edersiniz. Bu durumda da sanıyorum ki anakart fan devirlerini tam okuyamayacaktır. Bu durumda da tek bir fanın 3. pini takılı olacak anakarta oradan devir bilgisi alacak. Diğer tüm fanların PWM dahil 3. pinlerini sökmeniz gerekecek.

Bakın burada son iki mesajda bir ürün tanıtılmış, sizin bahsettiğiniz ürünle alakalı. orada DC fanların kontrol edilebileceği söylenmiş. Üründe madem elinizde isterseniz bir deneyin. Ben yanıltmış olmayayım. Ama çizimden ürünü incelediğimde anakarta giren 4 pinli kablonun 3. ve 4. pini bağlanmış yani 1 ve 2 boşta voltajı anakarttan değil molexten 12V şeklinde alıyor. Bu 12V aldığı sürece DC fanların tam güçte çalışacağını söylerim. Umarım yanılıyorumdur. Benim içinde güzel bir ürün olur o zaman bu kadar uğraşa girmem. Ama benim bilgim dahilinde 3 pinli kablolarda 1 ve 2 kablo güç verir 3. kablo RPM sinyalini anakarta iletir. Anakartta RPM sinyalini okuyarak voltajını ayarlar böylelikle 5.8 ile 12 V arasında fana verilen güç değişerek fanların hız kontrolü sağlanır. Oysa 4 pinli fanlarda fanın dönüş hızı 4. kanaldan kontrol edilir. Bu şekilde sadece tek bir fanın 4. pin ucunu diğer fanlarla bağlar ve sadece 1 fanın 3. pinini anakarta okutur gücüde molexten alırsanız sistem çalışır. Ama bu DC fanlar için mümkün değildir. Mümkün olduğu söylenmiş, deneyip sonucu paylaşırsanız çok memnun olurum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı