4 pinli PWM fan çoklayıcı ile 3 pinli fanları DC ile kontrol etmek

Rutheniu

Decapat
Makaleler
5
Arkadaşlar bu dönüştürücünün 4 pin PWM destekli olduğu yazıyor, anakart Üstünden kasadaki 3 pinli 4 adet fanı kontrol etmek istiyorum, bu dönüştürücü ile kontrol edebilir miyim DC mod Üstünden fan hızı kontrolünü destekler mi? Yoksa 4 pinden 3 pine 4 fanı da takabileceğim ve DC ile kontrol edebileceğim bir ürün önerebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaş yanlış yönlendirme yapmış sana. Şöyle anlatayım.
Dostum bu üründen bende aldım. Öncelikle anakartinda en az 1 tane 4 pinli sys fan yeri olacak.en az bir tane de 4pinli fanin olacak. Ancak bu şekilde sadece 4 pinli fani kontrol edebilirsin. Diğer 3 pinli fanlar son sürat dönecektir. Buda boş yere baş ağrısı yapar. Böylelikle sadece bu kablonun çoklayıcı özelliğini kullanmış oluyorsun.
Ama sen bütün fanlarin hizini anakart sistem ısısına göre ayarlasin diyorsan bütün fanlarin 4 pinli olmak zorunda. Bios dan DC olarak da voltaj dan ayarlayabilirsiniz. Fanlar aynı özellikte olsa daha iyi olur. Ama.tek tek fan ayari yapamazsınız. sys 1 veya kaça taktiysan bir fan olarak görür hepsi aynı rpm de döner.Tekrar söylüyorum 4 pinli fan şart.
Ama sen ben 3 pinli fanlarım dan vazgeçmem ve hızlarını ayarlamam lazım diyorsan bu ürünü alma, senin alacağın fan çoklayıcı değil fan kontrolcü.10 lu fan kontrolcü al istediğin fanin hızını manüel olarak azalt yada yükselt. Hadi hayırlı olsun.

Arkadaş yanlış yönlendirme yapmış sana. Şöyle anlatayım.
Dostum bu üründen bende aldım. Öncelikle anakartinda en az 1 tane 4 pinli sys fan yeri olacak.en az bir tane de 4pinli fanin olacak. Ancak bu şekilde sadece 4 pinli fani kontrol edebilirsin. Diğer 3 pinli fanlar son sürat dönecektir. Buda boş yere baş ağrısı yapar. Böylelikle sadece bu kablonun çoklayıcı özelliğini kullanmış oluyorsun.
Ama sen bütün fanlarin hizini anakart sistem ısısına göre ayarlasin diyorsan bütün fanlarin 4 pinli olmak zorunda. Bios dan DC olarak da voltaj dan ayarlayabilirsiniz. Fanlar aynı özellikte olsa daha iyi olur. Ama.tek tek fan ayari yapamazsınız. sys 1 veya kaça taktiysan bir fan olarak görür hepsi aynı rpm de döner.Tekrar söylüyorum 4 pinli fan şart.
Ama sen ben 3 pinli fanlarım dan vazgeçmem ve hızlarını ayarlamam lazım diyorsan bu ürünü alma, senin alacağın fan çoklayıcı değil fan kontrolcü.10 lu fan kontrolcü al istediğin fanin hızını manüel olarak azalt yada yükselt. Hadi hayırlı olsun.
Peki 4 pinli fanı referans alarak diğer 3 pinli fanlarıda 4 pin fan hızına göre ayarlar mı? Kablonun ürün açıklamalarında çalışma mantığı olarak bu şekilde belirtiliyor.

Bahsettiğiniz üründe bahsettiğiniz kontrolu sağlayamadım fakat alfaisin 3'lü çoklayıcsını satın aldığımda 4pin girişine PWM destekli fan kalan 2 yuvaya da 3 pin fan takınca kontrol sağlayabildim. Fanların devirlerinin yakın olması lazım verimli kullanabilmek için.

3 Fan bağladığımda anakarttan direkt çalıştı. Fanların 2 tanesi MB511'in orijinal fanı bir taneside CM SF120 ARGB değer kıyası için çektikleri gücü araştırabilirsiniz.

Peki 4 pinli fanı referans alarak diğer 3 pinli fanları da 4 pin fan hızına göre ayarlar mı? Kablonun ürün açıklamalarında çalışma mantığı olarak bu şekilde belirtiliyor.

Aldığınız ürünün linkini atabilir misiniz? Corsair SP120 RGB fanlarım için kullanacağım 3pin girişe sahip.

Geri
Yukarı