4 Pin PWM Çoklayıcı İle Fanları Tek Tek Kontrol Etmek

wthn

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir.
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | MSI MPG X570 Gaming Edge | Corsair Vengeance RGB Pro 3200 MHz CL16 | EVGA RTX 3080 Ti FTW3 Ultra | Samsung 970 Evo Plus 500 GB NVMe & Samsung 860 Evo 500 GB Sata | FSP Hydro G 850W | Phanteks P500A | 3x Corsair LL140 | 1x Corsair LL120 | Corsair iCUE LS100 | Corsair H115i RGB Platinum 280MM | Corsair K70 RGB MK.2 | Corsair HS70 Pro Wireless | Corsair ST100 RGB | Logitech G Pro X Superlight | Samsung LC32HG70
Merhaba arkadaşlar. Daha önceden de yine buradan sıvı soğutma tavsiyesi istemiştim. Corsair H115İ PRO RGB 280 mm sıvı soğutma almış bulunmaktayım. 3 tane de Noctua fan sipariş ettim. Anakartımda bu kadar fan için yeterli yer yok. 4 pin PWM çoklayıcı almayı düşünüyorum. Sormak istediğim soru şu. Kasamdaki bütün fanlar 4 pin ve PWM olacağı için hepsini farklı değerlerde çalıştırıp, ayrı ayrı kontrol edebilir miyim? Ya da ilk hangi 4 pin bağlantısını yaparsam, diğer fanlar da ona göre mi çalışır? Bilgisi olan arkadaşlarımın desteğini rica ederim. Herkese iyi akşamlar.

Ayrı ayrı kontrol edebilmen için anakartında yeterince cpu ve system fan çıkışı olması lazım. Bunun yerine gruplayarak kullanılıyor. Misal ön tarafta ki 3 adet fan için çoklayıcı yardı mı ile diyelim system_1 bağlı. Üst tarafta ki 3 adet fan bunu yine ayrı bir çoklayıcı ile system_2 ye arkadaki 1 fanı system_3 fan çıkışına gibi. Sıvı soğutmanın radyatör fanları için cpu_fan ve pompası için de cpu_opt ya da Aio_pump olur. Anakart üreticileri gerekli bilgileri kitapçıklarında veriyor. Giriş seviyesi anakartlarda bu kadar fan çıkışı da bulunmaz onuda belirteyim.

Evet dostum zaten o kadar fan çıkışı bulunmuyor. Sanırım pompa ve fanlar için 2 tane, geriye de 1 tane kalıyor. Ona da çoklayıcıyı bağlayıp 3 adet noctua yı bağlayacağım. 2 si 140 mm 1'i ise 120 ancak genel olarak sessiz fanlar. Yani 120 olan 140'a göre biraz daha hızlı dönerse de çok problem olmaz sanırım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı