4 Puanla Kaçırılan Liseye Gitmek

Tumerefe

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhabalar. Benim kardeşim, TEOG sınavına girdi fakat istediği lise 488 puan ve kardeşim 484 puan aldı. Kardeşimi liseye aldırma gibi bir şansım olabilir mi ? Ne yapmam gerek ?

Başlık ''İstediği liseyi 4 puanla kaçıran kardeşim var.'' olacaktı.

Arkadaşlar herkese merhabalar. Benim kardeşim, TEOG sınavına girdi fakat istediği lise 488 puan ve kardeşim 484 puan aldı. Kardeşimi liseye aldırma gibi bir şansım olabilir mi ? Ne yapmam gerek ?

Bak kardeşim öncelikle biraz sabırlı olun. Okulun puanı 488'den biraz daha aşağısına düşebilir. Sana bu konuyu şöyle anlatayım diyelimki 450 puanlık bir lise var ve bu liseyi 480-490 puan alan insanlar tercih ediyor. Bu durumda 448 veya 450 puan alan kişiye yer kalmıyor. Sizin durumda da o liseye çok daha yüksek puan alan kişiler tercih ederse örneğin 495 gibi kardeşin o liseye gidemeyebilir ancak yine de bir şansınız var.
2. olarak açık kontenjanları sürekli olarak her gün kontrol edin ve açık bulduğunuzda direk yapıştırın.
3. olarak o liseden daha az bi puanlı yani puanı yeten bir lisede 1 sene okuyup, o seneden sonra o istediği liseye nakil yaptırmak.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Hayırlı olsun kardeşin iyi bir puan almış.

Okulun önceki senelerde olan puanı değil bu sene olacak taban puanı önemlidir. Mesela ben TEOG sınavına girdiğimde istediğim lise önceki sene 448 puan ile alırken benim senemde 463 puanla aldı. Bende tabi gidemedim o liseye. Dediğim gibi büyük değişiklikler gösterebiliyor. Kardeşin yine eğer istediği liseyi bir kaç puan ile kaybeder ise sanmıyorum gideceğini. Çünkü bu konuda çok katılar 1 puanın bile davasını yapıyorlar inan bana. Arkadaşlarımdan biliyorum. Moral bozmak istemem ama bende ve çevremde durum böyle. Umarım istediği lisenin taban puanı bu sene düşer. Kardeşini de tebrik ederim çok güzel bir puan almış. [emoji5]

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı