40.000 TL sistem toplama

samandro

Kilopat
Merhaba,
Uzun süredir sabır ettiğim an a yaklaşmış bulunmaktayım 25 Ağustos gibi sipariş geçmeyi düşünüyoruz.

Kasa da istediklerim en düşük işlemci Ryzen 9 5900X - Ryzen 9 5950X - Intel i9 12900F veya kf -
Ekran kartı olarak sadece NVIDIA RTX 3060 Ti veya 3070 Ti.
Sıvı soğutma 360mm en düşük ve gerçekten işte bu ya dedirten tarzda olmasını önemle arz ediyorum çünkü daha önceki eski bilgisayarım soğutma yetersizliğinden bozuldu.
RAM konusunda 2x16 GB 32 GB 3600MHz en düşük ve CL değeri 16-17 olabilmesi çok iyi olur.
Kasa olarak da hava silkilasyonu çok iyi olan ve 360mm sıvı soğutma rahat sığabilecek bol fanlı ve kendini kanıtlamış olursa güzel olur.
Güç kaynağı da aynı şekilde daha önceki bilgisayarım voltajdan ısıdan dolayı şüphe ettiğim için FSP Hydro G 850W tarzında bir şey istiyorum gene kendini kanıtlamış.

Bu şekilde sizce nereden toplayabilirim bu fiyata 3070 Ti sığar mı yoksa 3060 Ti alınması mı mantıklı? Amacım zaten CS-Valorant tarzı oyunlarda 400 FPS ve üstünü almak 360Hz monitörde görebilmek.
Yeter ki soğutması iyi olsun ekran kartından kısmam sorun olmaz 4K veya 2K oyun oynama hevesim yok. Rekabet içeren oyunlar ve yazılım kursuna yazılacağım askerden sonra.

Tavsiyelerinizi bekliyorum çok teşekkür ederim hiç uğraşmadan aslında inventus unlost X özelleştirip alacaktım fakat acaba daha iyisi olabilir mi diye düşündüğümden dolayı biraz daha düşünmeye karar verdim.
Çünkü RAM örneğin 3200MHz falan 16x2 denk geliyor o sitede tam teşekküllü istediğin olmuyor.

Mesela PassMark sitesinden tekli çekirdek performansına baktığımızda i9 12900F işlemci 4 bin puanda iken Ryzen 9 5900X 3400 puanda demek ki Valorant ve CS de daha çok FPS verecek sizce hangisi daha mantıklı ikisi de çekirdek olarak eşit sayılır. Fiyat olarak da çok benzer çünkü.

"Yüksek ihtimal Ryzen 7 5800x3D tavsiyeleri konuya gelecek fakat CS:GO'da L3 önbelleğinin önemi olmadığı için Valorant da çok oynamadığım için CS:GO yönelik bir sistem olacağından frekans değerleri yüksek tek çekirdeğin performansı önemli sanırım"

Dosya Ekleri

• hazirsistem.png
    hazirsistem.png
    99,4 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
2X:
12900KF ile böyle oluyor anca 39100TL gibi bir şey tutuyor bu sistem.
5900X kullanırsa 3070 Ti da alınabilir veya attığım sistemde işlemci 12900F'a kısılırsa 3070 Ti alınabilir.

@messinicocugu çok teşekkür ediyorum ilginiz için peki bu şekilde tek tek parçaları alır isem N11'deki veya diğer firmalar iade ürün yollamazlar değil mi sıfır kutusu açılmamış olur genelde keşke özelleştirip dediğiniz şekilde alabileceğimiz yerler olsa AMD tarafı daha yaygın da Intel tarafında 12900'lü özelleştirebileceğimiz sistemler etrafta pek yok teşekkür ediyorum tekrardan.

i9 12900F ile RTX 3070 Ti daha mantıklı geldi sanki tekli çekirdek performansı yüksek fakat yayın da açılırsa Ryzen 9 5900X mü daha iyi olur o mu acaba?

@messinicocugu çok teşekkür ediyorum ilginiz için peki bu şekilde tek tek parçaları alır isem N11'deki veya diğer firmalar iade ürün yollamazlar değil mi sıfır kutusu açılmamış olur genelde keşke özelleştirip dediğiniz şekilde alabileceğimiz yerler olsa AMD tarafı daha yaygın da Intel tarafında 12900'lü özelleştirebileceğimiz sistemler etrafta pek yok teşekkür ediyorum tekrardan.

i9 12900F ile RTX 3070 Ti daha mantıklı geldi sanki tekli çekirdek performansı yüksek fakat yayın da açılırsa Ryzen 9 5900X mü daha iyi olur o mu acaba?

Yok hocam satıcı iyi ise bir sorun olmaz bence her iki işlemciyle de rahat yayın açarsınız hocam.

Arctic liquid freezer bende kullanıyorum aşırı memnunum. MSI'ın çöp sıvı soğutucusundan sonra bu forumda öneri üzerine arctic almıştım iyiki almışım.

Ek olarak askere gideceğim demişsiniz, RTX 4000 serisini bekleyebilirseniz çok iyi olur, 4070 performansı için 3090 Ti'dan iyi olacak diyorlar. Tabii bu süre zarfında tayvan'da bir çip krizi patlak vermemesi lazım :)

Arctic liquid freezer bende kullanıyorum aşırı memnunum. MSI'ın çöp sıvı soğutucusundan sonra bu forumda öneri üzerine arctic almıştım iyiki almışım.

Ek olarak askere gideceğim demişsiniz, RTX 4000 serisini bekleyebilirseniz çok iyi olur, 4070 performansı için 3090 Ti'dan iyi olacak diyorlar. Tabii bu süre zarfında tayvan'da bir çip krizi patlak vermemesi lazım :)
Dediğiniz de mantıklı fakat monitörü aldım dün akşam sistemi de 25'inde falan almayı planlıyorum askere kasım'da yüksek ihtimal gideceğim ya elimde bir miktar TL duruyorken almak istedim sonrasında dolar kasım da genelde patlak veriyor 20-25'li seviyelere gelirse iyice ulaşılmaz olur diye korkuyorum her sene turistler geri döndüğünde kasım ayında bir patlak oluşuyor çünkü döviz kurunda korkum o :).

Dediğiniz de mantıklı fakat monitörü aldım dün akşam sistemi de 25'inde falan almayı planlıyorum askere kasım'da yüksek ihtimal gideceğim ya elimde bir miktar TL duruyorken almak istedim sonrasında dolar kasım da genelde patlak veriyor 20-25'li seviyelere gelirse iyice ulaşılmaz olur diye korkuyorum her sene turistler geri döndüğünde kasım ayında bir patlak oluşuyor çünkü döviz kurunda korkum o :).
mantıklı hocam.

Bir sisteme 40.000 TL verecekseniz içinde en az bir RTX 3070 olmalı bence. RTX 3060 benim için max 15-20K'lık sistem ekran kartıdır. 40.000 Lira verip RTX 3060 içeren bir sistem toplamanız saçma olur. (Şahsi Düşüncem) Ha diyorsanız ben bu PC'yi %80 VALORANT ve CS:GO için kullanacağım, o zaman işlemciye biraz daha ağırlık verebilirsiniz. Ama farklı oyunlar da oynamak istediğinizde (Hikaye oyunları gibi) Ekran Kartı işlemciden çok daha önemli bir rol oynayacaktır.
Bu arada size tavsiyem Hazır Sistem almanızdır. Ben RTX 2060 - i3 12100F'li sistemi 10.000 TL'ye almıştım. Bazen fırsat ürünleri çok uygun olabiliyor.

2K 4K oyun filan oynamayacaksan bence RX 6600 filan al geç. Tasarruf etmiş olursun. Hatta işlemci için de o kadar uçmana gerek yok bence. 12600KF filan da Valorant ve CS'de 360'ın altına düşürmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı