%40 İşitme Kaybı ile Engelli Raporu Alınır mı?

BlueMagic

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı olmaya çalışıyor.
Sağ kulağımda %42 sol kulağımda %43 işitme kaybı var ve iki kulak zarımda küçüklükten beri delik. Sizce bu halimle 3. derece engelli raporu verirler mi? Bilgisi olan var mı?

Kulak yeterli rapor ne işine yarayacak merak ettim.
Erken emekli olma, KPSS de engellilere ayrı olan sınava girme gibi bazı avantajları varmış. Çocukluktan beri çilesini çekiyorum eğer devlet tarafından engellilere bu tarz ayrıcalıklar veriliyorsa doğal olarak faydalanmak istiyorum. Birde askerlik mevzusu var. Şu anki halimle pek gitmek istemiyorum açıkçası. Çünkü silah sesi sıkıntı çıkarabilir, komutanın dediğini anlamam veyahut yanlış anlarım sıkıntı olabilir, duşta kulaklarıma su kaçırmamam gerekiyor ve askeriyede duş başlıkları sabit oluyor. O şekilde kulağıma su kaçırmadan duş almam neredeyse imkansız. Yani anlayacağın bazı konularda ciddi manada engel olabiliyor. Onun için kolaylık sağlaması açısından bu raporu almayı düşünüyorum. Tabi gerçekten bu raporu alacak kadar engelli sayılırsam. Bakalım en kötü deneyeceğim.

Erken emekli olma, KPSS'de engellilere ayrı olan sınava girme gibi bazı avantajları varmış. Çocukluktan beri çilesini çekiyorum eğer devlet tarafından engellilere bu tarz ayrıcalıklar veriliyorsa doğal olarak faydalanmak istiyorum. Bir de askerlik mevzusu var. Şu anki halimle pek gitmek istemiyorum açıkçası. Çünkü silah sesi sıkıntı çıkarabilir, komutanın dediğini anlamam veyahut yanlış anlarım sıkıntı olabilir, duşta kulaklarıma su kaçırmamam gerekiyor ve askeriyede duş başlıkları sabit oluyor. O şekilde kulağıma su kaçırmadan duş almam neredeyse imkansız. Yani anlayacağın bazı konularda ciddi manada engel olabiliyor. Onun için kolaylık sağlaması açısından bu raporu almayı düşünüyorum. Tabi gerçekten bu raporu alacak kadar engelli sayılırsam. Bakalım en kötü deneyeceğim.

En iyisi bir doktorla konuşun.

En iyisi bir doktorla konuşun.
Doktorum alırsın tabi dedi ama o zaman bu konu hakkında bilgisizdim sormak aklıma gelmemiş 3. derece alır mıyım diye. Neyse bakalım ya hayırlısı olur inşallah. Varsın sağlığım daha kötüye gitmesinde almasam da olur.

Doktorum alırsın tabi dedi ama o zaman bu konu hakkında bilgisizdim sormak aklıma gelmemiş 3. derece alır mıyım diye. Neyse bakalım ya hayırlısı olur inşallah. Varsın sağlığım daha kötüye gitmesinde almasam da olur.
@BlueMagic hocam inşallah yaşıyorsundur rahatsız ettim kusura bakma bu raporu alabildin mi acaba benim de %40 - %50 civarlarında kaybım var ve almayı düşünüyordum. Şirketler %40 ve üstü işkura kayıtlı engel oranları için pozisyon açıyorlarmış. Onlara başvurmayı düşünüyordum da.

Geri
Yukarı