40 yaş üstü aile bireyleri check-up olmalı

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
40-50 yaş arasında ve daha üstü yaşta aile bireyiniz varsa anne babanız abiniz vs bunları sağlıklıyken hastaneye gitmeye zorlayın. En azından kontrol amaçlı bir endoskopi bir akciğer filmi bir MR ya da gerekirse kolonoskopi yaptırsınlar. Sağlıklı iken yapılmalı bunlar eğer bir belirti olduktan sonra yapılıyorsa ve kötü bir şey varsa hastalık ilerlemiş demektir.

Tabii hepsinde geçerli değil bu ama bu riske girmeye ne gerek var? Sırf üşendiği için insanlar nasıl böyle bir riski göze alıyor. Anlamıyorum zor bir şey değil. Zor olsa da mesela kolonoskopi eğer küçük bir polip görürlerse anında müdahale ederek ileride başına gelecek kötü huylu bir kitleden kurtarır seni. Bu da neredeyse ölümden kurtarmak demektir. İnsanlar genelde belirtiler bayağı arttıktan sonra anca hastaneye gidip kontrol oluyorlar ve iş işten geçmiş oluyor. Hastanede sıra bulamazsanız özelde yaptırın bir endoskopi 1500-1800 TL falandır tahmini. Yılda bir kez 1800 TL vermek zor değil. Kötü bir şey gelirse başınıza keşke 1800 değil 200 bin verseydim de olsaydım dedirtir adama.

Ailenizden 45 yaş üstü sigara kullanan birisi varsa kesinlikle sağlıklı iken yılda 1-2 defa akciğer filmi çektirmesi gerekiyor mesela. Akciğer filmi dediğin 2 dk sürüyor. Sıra bulmak da o kadar zor değildir. Yani demek istediğim çok basit şeyler aslında. İnsanın hayatını kurtaracak cinsten ve bu yaşlardaki insanlar genelde hastaneyi sevmiyor ve zorunda kalmadıkça gitmek istemiyor. Zorlamanız önemli.

Çok doğru, aslında bunu bütün devletler belli bir yaş üzerine senede 1 defa olmak üzere ücretsiz yapsa çok daha iyi olur. Zaten maaşlardan sağlık adı altında ücretler kesilmekte, o para en azından check up için gitmiş olsaydı tüm orta yaşlı ve yaşlı kesim için faydalı olurdu. Ayrıyeten sadece orta yaşlı ve yaşlı kesim için değil de, çalışan her birey check up yaptırmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı