400-550 TL arası AM4 anakart önerisi

gn35

Hectopat
Yer
İzmir-Urla
Arkadaşlar Ryzen 5 1600 ve 3000-3200 MHz RAM olan bir sistem toplamak istiyorum. Aklımda B350 Tomahawk almak vardı ama overclock sorunu olduğunu söylediler. İleriye dönük olacak ancak bütçemi aşmayacak bir oyuncu anakartı istiyorum. Gigabyte, Asus, MSI derken ne alacağımı bilemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle MSI B350 PC Mate'i öneririm. Çok çok kral overclock yapılamasa da bir miktar o/c yapabilirsin. Bende de Ryzen 5 1600 var ve 3000 MHz Corsair Vengeance DDR4 8x8 GB (CMU16GX4M2C3000C15R) Ramlerle kullanıyorum bu anakartı. 1 senedir herhangi bir uyumsuzluk yaşamadım. USB C çıkışı da var. Diğer önerilen anakartlarda yok. Ses desteği de 7.1.
MSI B350 PC MATE Amd B350 3200+ (OC) DDR4 Soket AM4 ATX Fiyatı

Overclock için X370 serisi gibi daha üst seviye anakartlara çıkman gerekir hocam.

Son düzenleme:
Çok fazla o.c yapma düşüncem yok ama ileriye dönük olarak o.c imkanı da olsun istiyorum ayrıca MSI anakartlar da o.c problemleri ve Ryzen için olan anakartlarda problemler olduğunu duydum bi kaç kişiden.

Çok fazla o.c yapma düşüncem yok ama ileriye dönük olarak o.c imkanı da olsun istiyorum ayrıca MSI anakartlar da o.c problemleri ve Ryzen için olan anakartlarda problemler olduğunu duydum bi kaç kişiden.

Dostum MSI bios desteği konusunda gayet iyi. Şu an 3000 MHz tam kapasite 16GB Ram kullanıyorum. İşlemcim de Ryzen 5 1600. Duyumlara çok itibar etme. Eğer ben etseydim şu an PC Mate kullanmıyor olurdum. Tomahawk da canavardır. Zaten PC Mate Tomahawk ile emsal. İkisinden birini almanı şiddetle öneririm. Zaten overclocku bu tarz anakartlarla yapmayı düşünme. Onun için X370 lazım. Orta seviye anakartlarda ise overclock yapmana zaten gerek yok. Şayet örneğin oyunlarda alacağın FPS artışı 5-6 FPS'i geçmeyecektir. Bu arada ekran kartın nedir?

İşlemci Ryzen 5 1600
Ram 8 Gb 3000 mhz
Ekran Kartı ve Anakart henüz belli değil araştırıyorum

Ram'i 4+4 GB yapmanı öneririm hocam. Ryzen için çift kanal kullan, daha çok FPS alırsın ve işlemcin daha iyi performans verir. İşlemci gayet iyi seçim. Dilersen yeni çıkan 2. nesil Ryzen 5 2600'ü de alabilirsin. Arada 100 lira oynuyor.

Anakart için MSI, Gigabyte ya da ASUS üçlüsünden şaşmam pek. Üst düzey bir overclockçu değilsen kesinlikle ama kesinlike önerdiğim anakartı alabilirsin. Hele ki Asrock gibi anakartlara yönelme.

Ayrıca ramlerini kararlaştırdıktan sonra anakartı bir kez daha gözden geçirmek iyi olur. Ram desteğine bakarız (3000 MHz çalışması için). Bu arada ramlerini 2666 MHz civarında çalıştırmanı öneririm. 2600'lerin üstüne çıkınca malum CPU'ya biraz daha yük biniyor ve bir miktar ses ve ısı artışı olur.

Ekran kartı konusunda bütçen nedir?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı