400-600 TL SSD önerisi

Daha fazla  
400 TL ile 600 TL arasında hızlı güvenilir marka SSD var mı? İnternetten araştırdım ama hız değerlerinden falan anlamadığım için buraya sormak istedim.

Arkadaşlar bu SSD'yi arkadaşım için araştırıyorum oyun falan oynuyormuş bilgisayarı masaüstü render yapıyormuş bilgisayar hızlı açılırsa onun için iyi olurmuş bunları dikkate alırsanız sevinirim😊

Son düzenleme:
@İsmailFurkan123321 PNY CS900 480GB SATA SSD'yi almayı düşünürseniz eğer, almadan önce iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Mesela ben kullanıyorum sıcaklık sabit 33 derecede duruyor.

Bütçe artarsa:
Mesela PNY hiç aklıma gelmemişti. Modelde kronik sorun da yok bildiğim kadarıyla, kontrolcüleri de iyiyse o da düşünülebilir. Gerçi depolama için başka diskim varsa ben evo 870 alırdım (garanti açısından) ama depolama sorunu varsa işler değişebilir.

Piyasada daha iyi bir sata SSD yok. IOPS değerleri bakımından piyasadaki kendi fiyat bandındaki tüm sata ssdleri parçalıyor ki ömür konusunda şüpheye bile düşmeyin. Tabii depolama açısından yetersiz görüyorsanız maalesef ki hızdan ve güvenilirlikten feragrat etmek gerekir.
Eğer güzel diyorsan alayım. Bir de biz her 6-7 ayda temiz kurulum yapıyoruz bu SSD'ye bir zararı var mı?
Aslında yok. SSD'nin ömrünü bitiren şey %80in üstünde dolu olması ve düzenli olarak büyük çaplı okuma yazma yapılıyor olması atıyorum hergün 500GB-700GB dosya okuyup yazarsanız ssdnin ömrünü doldurursunuz ki bu noktada bunların da önüne geçmek için örneğin SAMSUNG'un QVO serisi var. Her markanın muhakkak bu tarz uzun süreli düzenli okuma yazmada ömür arttırmak için yapılmış modelleri vardır. Bu tarz kullanımınızın olucağını pek düşünmediğimden bence 870EVO alınması mantıklı olucaktır.(250GB için)

Son düzenleme:
Aslında yok. SSD'nin ömrünü bitiren şey %80in üstünde dolu olması ve düzenli olarak büyük çaplı okuma yazma yapılıyor olması atıyorum hergün 500GB-700GB dosya okuyup yazarsanız ssdnin ömrünü doldurursunuz ki bu noktada bunların da önüne geçmek için örneğin SAMSUNG'un QVO serisi var. Her markanın muhakkak bu tarz uzun süreli düzenli okuma yazmada ömür arttırmak için yapılmış modelleri vardır. Bu tarz kullanımınızın olucağını pek düşünmediğimden bence 870EVO alınması mantıklı olucaktır.(250GB için)
Ben ortalama 200 GB okuma-yazma yaptırıyorum 2 seneden fazladır ama daha kritik bir uyarı almadım. Firma 250 GB için zaten 150 TB ömür vermiş ki bu benim vaat edilen süreyi aşmama az kaldığı manasına geliyor ama tabi ki bu süreyi aşınca direkt bozuluyor diye bir şey yok.

Geri
Yukarı