400-700TL SSD önerisi

@Okay many yukarıda HDD'nin hangi senaryolarda kullanışlı olduğunu ve kalite/fiyat dengesi olarak uygun iki modeli söylemiştim.

Olabildiğince detaylı izah edeyim. Hem sıralı hem de rastgele okuma/yazma hızı olarak HDD, SSD'ye göre yavaş kalır. Bu yüzden güncel Windows ve oyunlarda yetersizdir. Windows 10/11 yüklenmesini tavsiye etmiyorum. Bu sistemler için SSD teorik olarak şart değilse bile gereklidir. Ayrıca son 3-5 yılda çıkan oyunların çoğu için SSD şiddetle önerilmektedir. Çünkü HDD üzerinde yüklü olmaları halinde menüden sonra oyuna geçerken yükleme ekranları uzun sürüyor ve ara yüklemelerin yaşandığı bilhhassa açık dünya oyunlarında erişim hızı düşük kaldığından dolayı bazı takılmalar yaşanıyor.

Sizde zaten M.2 SSD var sanırım. O sebeple ikinci diskin HDD olması performansı olumsuz etkilemez. Windows SSD'de kalmaya devam eder. Ağır oyunları da SSD'de kalan boşluğa atarsınız. Eski oyun ve diğer tüm gereksinimler HDD üzerinde giderilebilir.

HDD hala kapasite ve fiyat açısından en iyi seçenektir. Resim, müzik, program, video ve oyun(yedek) saklamak için hala en mantıklı tercih olmakta.

Özet: İçerisine Windows veya ağır oyun kurulmadığı sürece HDD kullanılabilir.

HDD önerisi için birinci tercihim WD Blue ikincisi Toshiba P300.

Bütçeniz bir miktar artarsa kaliteli 480-512GB SSD veyahut 2TB HDD seçenekleriniz var. Şu durumda 240-256GB SSD ve 1TB HDD alınabilir.

@Okay many yukarıda HDD'nin hangi senaryolarda kullanışlı olduğunu ve kalite/fiyat dengesi olarak uygun iki modeli söylemiştim.

Olabildiğince detaylı izah edeyim. Hem sıralı hem de rastgele okuma/yazma hızı olarak HDD, SSD'ye göre yavaş kalır. Bu yüzden güncel Windows ve oyunlarda yetersizdir. Windows 10/11 yüklenmesini tavsiye etmiyorum. Bu sistemler için SSD teorik olarak şart değilse bile gereklidir. Ayrıca son 3-5 yılda çıkan oyunların çoğu için SSD şiddetle önerilmektedir. Çünkü HDD üzerinde yüklü olmaları halinde menüden sonra oyuna geçerken yükleme ekranları uzun sürüyor ve ara yüklemelerin yaşandığı bilhhassa açık dünya oyunlarında erişim hızı düşük kaldığından dolayı bazı takılmalar yaşanıyor.

Sizde zaten M.2 SSD var sanırım. O sebeple ikinci diskin HDD olması performansı olumsuz etkilemez. Windows SSD'de kalmaya devam eder. Ağır oyunları da SSD'de kalan boşluğa atarsınız. Eski oyun ve diğer tüm gereksinimler HDD üzerinde giderilebilir.

HDD hala kapasite ve fiyat açısından en iyi seçenektir. Resim, müzik, program, video ve oyun(yedek) saklamak için hala en mantıklı tercih olmakta.

Özet: İçerisine Windows veya ağır oyun kurulmadığı sürece HDD kullanılabilir.

HDD önerisi için birinci tercihim WD Blue ikincisi Toshiba P300.

Bütçeniz bir miktar artarsa kaliteli 480-512GB SSD veyahut 2TB HDD seçenekleriniz var. Şu durumda 240-256GB SSD ve 1TB HDD alınabilir.
Bende zaten nvme m2 ssd 500gb var Windows kurulu sadece bana alan lazım yani videolarim ve oyunlarımi depolamak için alicagim.1-)https://www.hepsiburada.com/seagate...sata-3-sabit-disk-st1000dm010-p-hbv000003fdeg
2-)https://www.hepsiburada.com/seagate...-256mb-sabit-disk-st2000dm008-p-hbv00000hccyu
3-)buda(2,5inclik ssd)https://www.hepsiburada.com/sandisk...MIz4Dm6vbk9wIVfRkGAB2HgwQgEAAYAiAAEgJ1xfD_BwE
Seninkinede baktım technopat incelemiş 2017 yılında ama seninkiyle nerdeyse aynı fiyat olarak 2 tane seçtim bu markalar guvenilirmi Hangisini alım?

Son düzenleme:
o kadar butcem yok ssd almam lazım fakat butcem suankı pıyasaya gore 240-256gblık ssdlere yetıyor ve bundan rahatsız oluyorum.

o kadar butcem yok fıyat aralıgını yazmıstım sız asmıssınız.

hdd param yetıyor ama hhd yavas degılmı ya ssdden? bıde hangı marka ıyıdır hangı markalardan almalıyım 1 defa alıcam tek olucak saglam olmasını ıstıyorum sonradan arıza cıkarmasın bana.
2 tb fiyatlarına bakmadığınız belli :D

Hangisini alayım?
Konu döngüye girdi. Aynı şeyleri söylemekten sıkıldım kusura bakma. Kendimi diğer mesajlarda ifade edemedim sanırım.

Lütfen harddisk olarak şunu ALMAYIN: Seagate Barracuda
Önerim: Western Digital Blue veya Toshiba P300

Yukarıdaki mesajlarım arasında Sandisk SSD Plus modelinin kötü olduğunu belirtmiştim. Hakkında yoğun bir şekilde performans düşüklüğü şikayeti var. Sandisk'in SATA veya M.2 diğer modelleri olabilir.

Bütçe olarak belirttiğiniz 700₺ altına doğru düzgün ~500GB SSD seçeneği yok. ~250GB ile depolama amaçlı SSD az gelir. O yüzden şu an harddisk daha mantıklı. Veyahut daha fazla bütçe oluşturmalısınız.

Konuyu açan arkadaş cevapları anlamıyor galiba, o fiyata 1TB WD Blue HDD almak en iyisi diyoruz ama olmayacak gibi, en iyisi James Donkey SSD tavsiye edelimde aklı başına gelsin😄

Seagate markasının Barracuda modellerinden uzak durursanız sorun yaşama ihtimaliniz epey düşük olur. Çünkü HDD modellerinde en rezili, en çok şikayet alanı budur. Öte yandan Barracuda kadar kötü olmasa da Western Digital'in en alt seviye grubu olmasından dolayı hem SSD hem de HDD olarak WD Green tavsiye etmiyorum. Fiyat ve kalite olarak makul bir dengede olan iki model yazmıştım yukarıya. HDD alırsanız o iki modele öncelik verin.
8 yildir aynı hddyi kullanıyorum seagate barracuda iyi dayanmış benimki herhalde

8 yildir aynı HDD'yi kullanıyorum. Seagate Barracuda iyi dayanmış benimki herhalde.
Bence sen şanslı taraftasın.

Her üretim partisi kötü olacak diye bir iddiamız yok. Öyle olsa şirketin başına bela olurdu. Nitekim çoğu teknolojik ürünün en ucuz, yani en düşük özellikli modeli aynı zamanda en çok satan modelidir. Çünkü dünyada dar gelirli sayısı çok daha fazladır. Bu modellere olan talep ve satış sayısı yüksek olur. Dolayısıyla böyle bir modeldeki kronik sorun şirkete en çok zarar verecek şeylerden birisi.

Ancak Barracuda ailesinin geri kalanlara göre bariz derecede düşük kalitede olduğunu düşündüren sebepler var. Yıllar önce Barracuda ile kötü tecrübelerim oldu. Önemli veriler kaybettim. O yıllarda tanıdığım iki kişinin de başına bela oldu. Günümüzde de en çok şikayet konusunu bu disklerde görüyorum. Ayrıca iki sene önce Backup Plus Hub 4TB taşınabilir modelini almıştım. Özellikleri hoşuma gitmişti. Bu da kötü çıkmaz diye umdum. Ancak yanıldım. Daha 3TB yazıma ulaşmadan performansı yarı yarıya düştü. Eskiye nazaran gürültülü çalışıyor ve uzun süreli transferde anormal ısınıyor. Öyle bir harddisk düşün ki soğutucusu olmayan NVMe SSD ile sıcaklık yarışındalar. Yükteyken 50 küsur dereceyi görüyor. Öğrendiğim kadarıyla içinde ST4000DM004 disk konulmuş. Yani Barracuda 4TB SMR disk. Markaya olan güvenim iyice yerle bir oldu.

Kısacası riskten uzak durmak gerek. O yüzden birisine harddisk ihtiyacı olduğunda bunun adını anmıyorum.

Son düzenleme:
Konu döngüye girdi. Aynı şeyleri söylemekten sıkıldım kusura bakma. Kendimi diğer mesajlarda ifade edemedim sanırım.

Lütfen harddisk olarak şunu ALMAYIN: Seagate Barracuda
Önerim: Western Digital Blue veya Toshiba P300

Yukarıdaki mesajlarım arasında Sandisk SSD Plus modelinin kötü olduğunu belirtmiştim. Hakkında yoğun bir şekilde performans düşüklüğü şikayeti var. Sandisk'in SATA veya M.2 diğer modelleri olabilir.

Bütçe olarak belirttiğiniz 700₺ altına doğru düzgün ~500GB SSD seçeneği yok. ~250GB ile depolama amaçlı SSD az gelir. O yüzden şu an harddisk daha mantıklı. Veyahut daha fazla bütçe oluşturmalısınız.
1- https://www.hepsiburada.com/wd-blue...MI14z5iYTn9wIVC_lRCh0FCgOmEAAYAiAAEgJYtfD_BwE Dediğiniz ürün bumu?

Yeni konular

Geri
Yukarı