400 TL laptop soğutucu önerisi

Hocam soğutucu yerine direkt bir sehpa ya da stand gibi bir şey almaya karar verdim. Bu fiyatlara sehpalara ve standlara baktım çok hoşuma giden ürünler oldu. Henüz karar veremedim belki forumda bu konu hakkında da bir konu açarım. Bugün 400 küsür TL'ye çok güzel bir sehpa buldum ve sehpanın üstünde ayrıyeten 2 tane de fan var. Çok bir etki etmez ama yine de idareten bir hava üfler. Aslında ben altında fan olmasından öte delikler olmasını tercih ederim. Öyle bir sehpa arıyorum, laptopu koyacağım bölümde delikler olursa daha iyi olur gibi geldi.. İlginiz için teşekkürler.

@TylerDurdenAynıBen Merhabalar tekrardan, çok rahatsız ettim sizi kusura bakmayın. Bir an önce bir sehpa almak istiyorum artık çünkü laptopu direkt bir zemine koyarak kullanınca içim rahat etmiyor altını havalandırmam gerek diye düşünüyorum.. Bir türlü nasıl bir şey alacağıma karar veremedim.

Fanlı Sehpa böyle bir şey buldum çok içim ısınmadı siz ne düşünüyorsunuz?

https://www.amazon.com.tr/Portatif-Katlanabilir-Bilgisayar-Çalışma-Sehpası/dp/B07ML49LNM?source=ps-sl-shoppingads-lpcontext&ref_=fplfs&psc=1&smid=A1N1PQFUS8P1B1 bir de şöyle bir şey buldum bunun görünüşü çok hoşuma gitti ama laptopu koyma yerinde biraz delikler olsa daha iyi olurmuş gibi geliyor bana şahsen.(bu sehpanın linkini bir türlü paylaşamadım normal yazı olarak gidiyor olarak gözüküyor ben de. Sizde de öyleyse size zahmet kopyala yapıştır yapıp bakabilir misiniz?)

Yoksa direkt laptopu ince kollarla tutan, altını epey bi açık bırakan sıradan standlardan mı almalıyım? Forumda bu konu hakkında da bir konu açma düşüncem vardı fakat öncelikle size sormak istedim. Nasıl bir şey almalıyım sizce? Yani fiyat olarak 500 TL bandına bir şekilde çıkabilirim ama beni çok zorlar yine de. Maksimum 300-400 liralık bir bütçede bir şey bulunabilirse çok hoş olur.
Öncelikle attığınız 2 standı da inceledim. İkisi de laptop'unu soğutmak isteyen birinin almaması gereken ürünler. Size kısaca laptop'un kendini soğutma prensibinden bahsedeyim ki sizde ne almak istediğinize karar verin. İşlemci ve Ekran Kartında üretilen sıcaklık sistemin içinde bulunan bakır borular sayesinde taşınır. Bu taşınan sıcaklık yine sistemin içinde bulunan fan/fanlar sayesinde dışarı atılır ve soğuk hava girişi sağlar. Dışarı atılan sıcak hava laptop'ların arkasında bulunan ızgaralar sayesinde kasanın dışına aktarılır ve soğutma işlemi üç aşağı beş yukarı böyle sağlanır. Fakat siz laptop'u düz bir zemine koyduğunuzda kasanın arkasında bulunan ızgaraları tıkadığınızdan dolayı içerideki sıcak hava dışarı çıkamıyor ve sistemin soğumasını önemli ölçüde etkiliyor. Konumuza dönecek olursak sizin linkini bıraktığınız iki üründe tam masa tipi standlar. Eğer sisteminizin soğumasını istiyorsanız hava sirkülasyonunu sağlamanız gerekiyor. Yani altı boş, delikli veya ızgaralı bir stand/masa bulmanız gerekiyor. Tekrar söylüyorum zaten sistemi yeni almışsınız. Termal macunu yeni, fanları temiz, bakır boruları oksitlenmemiş ve en önemlisi 2 fanlı bir sistem. God of War gibi, RDR 2 gibi veya Spider-Man gibi AAA kalite bir oyun oynasanız bile ekran kartının göreceği sıcaklık 80-85 derece olur maksimum. Ki bu da çok normal bir değer böyle bileşenler için. Ayrıca bu bileşenler uzun yıllar boyu yüksek sıcaklıklarda kullanılmak için tasarlanıyorlar. Endişelenmenizi gerektirecek bir şey yok. İçiniz rahat etsin kısacası kullanırken. Bu arada size herhangi bir stand/masa önerisi yapmak isterdim fakat piyasaya çok hakim değilim eskisi kadar. O yüzden hangisi iyi hangisi kötü hangisi kalitelidir diye yorum yapamam. Onu sizin araştırıp karar vermeniz gerekiyor. Zaten laptop için stand/masa türü bir şey alırken neye dikkat etmeniz gerektiğini belirttim. Kendiniz araştırıp ucuza bu işi kapatabilirsiniz. Tekrardan iyi forumlar.

Öncelikle attığınız 2 standı da inceledim. İkisi de laptop'unu soğutmak isteyen birinin almaması gereken ürünler. Size kısaca laptop'un kendini soğutma prensibinden bahsedeyim ki sizde ne almak istediğinize karar verin. İşlemci ve Ekran Kartında üretilen sıcaklık sistemin içinde bulunan bakır borular sayesinde taşınır. Bu taşınan sıcaklık yine sistemin içinde bulunan fan/fanlar sayesinde dışarı atılır ve soğuk hava girişi sağlar. Dışarı atılan sıcak hava laptop'ların arkasında bulunan ızgaralar sayesinde kasanın dışına aktarılır ve soğutma işlemi üç aşağı beş yukarı böyle sağlanır. Fakat siz laptop'u düz bir zemine koyduğunuzda kasanın arkasında bulunan ızgaraları tıkadığınızdan dolayı içerideki sıcak hava dışarı çıkamıyor ve sistemin soğumasını önemli ölçüde etkiliyor. Konumuza dönecek olursak sizin linkini bıraktığınız iki üründe tam masa tipi standlar. Eğer sisteminizin soğumasını istiyorsanız hava sirkülasyonunu sağlamanız gerekiyor. Yani altı boş, delikli veya ızgaralı bir stand/masa bulmanız gerekiyor. Tekrar söylüyorum zaten sistemi yeni almışsınız. Termal macunu yeni, fanları temiz, bakır boruları oksitlenmemiş ve en önemlisi 2 fanlı bir sistem. God of War gibi, RDR 2 gibi veya Spider-Man gibi AAA kalite bir oyun oynasanız bile ekran kartının göreceği sıcaklık 80-85 derece olur maksimum. Ki bu da çok normal bir değer böyle bileşenler için. Ayrıca bu bileşenler uzun yıllar boyu yüksek sıcaklıklarda kullanılmak için tasarlanıyorlar. Endişelenmenizi gerektirecek bir şey yok. İçiniz rahat etsin kısacası kullanırken. Bu arada size herhangi bir stand/masa önerisi yapmak isterdim fakat piyasaya çok hakim değilim eskisi kadar. O yüzden hangisi iyi hangisi kötü hangisi kalitelidir diye yorum yapamam. Onu sizin araştırıp karar vermeniz gerekiyor. Zaten laptop için stand/masa türü bir şey alırken neye dikkat etmeniz gerektiğini belirttim. Kendiniz araştırıp ucuza bu işi kapatabilirsiniz. Tekrardan iyi forumlar.
İlginiz için teşekkür ederim. Evet benim de yukarıda söylediğim gibi ikisinden birini tercih etmeme nedenim altında hiçbir deliğin, açık alanın bulunmaması idi. Biraz daha araştırmaya devam edeyim en iyisi..

İlginiz için teşekkür ederim. Evet benim de yukarıda söylediğim gibi ikisinden birini tercih etmeme nedenim altında hiçbir deliğin, açık alanın bulunmaması idi. Biraz daha araştırmaya devam edeyim en iyisi..
Güncelleme: Sıcaklık sorunu yaşamamama rağmen içim rahat etmediği için laptopun köşelerine 4 tane ahşap telefon tutacaklarından koydum ve laptopu yükselttim bir miktar. Diğer türlü sıcaklık sorunu yaşamasam da laptop boğuluyor gibi hissediyordum böyle yapınca en azından içim biraz rahatladı :D

Yeni konular

Geri
Yukarı