4000 lira sistem toplama

Bütçe
Maksimum 4000, ne kadar aşağı o kadar iyi.

Ekipman:

Sanırım 30 TL aşıyor ama montaj parası yüzünden, sorun mudur?

Ekipman:

Sanırım 30 TL aşıyor ama montaj parası yüzünden, sorun mudur?
30 lira aşma öyle çok sıkıntı değil de kasa ve PSU soru işareti bıraktı kafamda. Bir de bu Ryzen Pro serisi ekstra BIOS falan gerektirir mi? A320 bunu besleyebilir mi?
Genel olarak bu sistemlere R3 3200G koyarsak galiba bütçe için en iyisi olacak ama 2200G-3200G-2400G hiçbir yerde bulamadım.

30 lira aşma öyle çok sıkıntı değil de kasa ve PSU soru işareti bıraktı kafamda. Bir de bu Ryzen Pro serisi ekstra BIOS falan gerektirir mi? A320 bunu besleyebilir mi?
Ekstra BIOS? :D Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum maalesef ama anakartın sorun çıkartacağını sanmıyorum. BIOS güncellemesi gerek mi demek istiyorsanız bildiğim kadarıyla hayır.

PSU bu sistem için yeter ve artar. VX Plus var yanlış hatırlamıyorsam. Kasa hava akışı ve kalite olarak bu sistem için yeterli düzeyde.

Kasa ve PSU hakkında neyi merak etmiştiniz?
Genel olarak bu sistemlere R3 3200G koyarsak galiba bütçe için en iyisi olacak ama 2200G-3200G-2400G hiçbir yerde bulamadım.
3200G bir ara 900-800 TL arasında vardı ama sanırım onun stoğu bitti. Zaten sanırım tek yer satıyordu o fiyata, akakçe üzerinden tabii. Şuanda o fiyata bulabileceğinizi sanmıyorum.

2200G de aynı şekilde birkaç yer uygun fiyatlara satıyordu ama şuan bulamadım. Birkaç gün önce Vatan’da stoktaydı ama bitmiş.

2400G zaten hiçbir yerde stokta yok.

Son düzenleme:
Kasa ve PSU hakkında neyi merak etmiştiniz?
Kasa genel olarak tereddüt ettirdi. VX Plus fena değise onu ayrı alıp yanına Dark Raider falan koymak daha iyi sanki. Ekstra 100 lira falan oluyor ama halledilebilir. Galiba 2 saat sürecek bir bütçe esnetme konuşması yapmam gerekiyor :D.
@f3turan hocam VX Plus nasıl bir PSU'dur sadece APU takılacağını düşünürsek?

Tek site şartı olmasaydı bu sistem de kasa ve disk değiştirilerek alınabilirdi. O PSU iyi olmasa da yaptığım denemede Vega 56 ve GTX1080 ekran kartlarını sorunsuz bir şekilde besledi.
Kasa genel olarak tereddüt ettirdi. VX Plus fena değise onu ayrı alıp yanına Dark Raider falan koymak daha iyi sanki. Ekstra 100 lira falan oluyor ama halledilebilir. Galiba 2 saat sürecek bir bütçe esnetme konuşması yapmam gerekiyor :D.
@f3turan hocam VX Plus nasıl bir PSU'dur sadece APU takılacağını düşünürsek?
VX Plus pek tavsiye etmiyorum, modern topolojili bir ünite almaya çalışman iyi olur. @fryzen `in sistemindeki PSU fena değil ancak GigaMax 550W için zorlayabilirsen iyi olur.

Ben de öyle yapacaktım ama bütçenizi aşar diye yapmadım. Sorun değilse tabii VX Plus ve Dark Raider ayrı almanız daha iyi olur.

VX Plus zaten genelde APU sistemler dışında çok tercih edilesi bir PSU değil ama çoğu sistemi tehlikeye sokmaz, özellikle bu seviyedeki bir sisteme.

Herkese iyi akşamlar, bir yakınıma bilgisayar toplayacağız. Bilgisayar sadece EBA için olacak, en kötü bilemediniz CS:GO falan, yani APU olabilir hatta APU olunca daha ucuz oluyorsa APU tercih edilir. Maksimum bütçe 4000 lira, bu bütçeye klavye, mouse, Webcam, hoparlör ve monitör dahil. Monitör olarak kafamda bu var, Webcam olarak da çok büyük ihtimal bunu alacağız. Tam kesin olmamakla birlikte klavye ve mouse olarak da Rampage SGM-X7B ve KB-R7 var, nedeni ise topladığım başka bir sistemde kullandım ve çok olumlu feedback aldım, ayrıca ucuz :). Ek olarak SSD zorunlu değil.

RGB beklentisi falan hiç yok, belki sadece kasada olursa hani görüntü açısından hoş olur. Diğerleri farklı yerden olabilir ama kasa parçaları tek yerden olmak zorunda, alacak kişi bırakın montajı BIOS'u bile bilmiyor, yani kasa montajlı gitmeli. Bütçe maalesef esneyemiyor hatta 4000'den ne kadar aşağı inerse o kadar iyi. Önerilerinizi bekliyorum. Özellikle @Melissa. @perspektive @fryzen @GeistDerTechnik sizden bekliyorum, siz bu işte çok iyisiniz :D.
Ben de bu işte iyiyim 😃.

Toplam 4052TL

İ3 10100F: Intel i3-10100F Dört Çekirdek 3.60 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Anakart: Asus PRIME H410M-F Intel LGA1200 DDR4 Micro ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

1650 Super: Inno3D GTX1650 SUPER Twin x2 OC 4GB 128Bit | Game Garaj

RAM: Adata XPG Gammix D30 8GB 3000MHz DDR4 Ram (AX4U300038G16A-SR30) Pc Ram | En Ucuzu Akakçe

SSD: Patriot 240 GB Burst PBU240GS25SSDR 2.5" SATA 3.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Kasa + PSU: Aerocool CS1102 500 W AE-CS1102-500 Fanlı ATX Kasa Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Not: Kasanın içinde bulunan PSU Aerocool 500W VX Plus olan model. Sistemi yükselteceğiniz zamana kadar size yeterli gelecektir.

Geri
Yukarı