4000 TL IEM veya kulak üstü önerisi

Bütçe
3500-5500
Bende zaten KZ ZSX Terminator var merak ettim eğer kullandıysan arasındaki farkı da anlatırsın diye hem arkadaşıma da kulaklık bakıyordum bir forumu dolaşayım dedim.
HD560s seçmendeki sebep ne peki?
Gaming kategorisinde open-back ve imaging konusunda en iyilerden birisi diye hocam. dt990 yerine öneren çok fazla var. Ama fiyatı çok tuzlu. (sadece Türkiye'de.)

Hocam zaten imaging ve passive soundstage olaylarında IEM asla beklentiyi karşılayamaz akustik yapısı gereği. Ses kasmak için en doğrusu kulak üstü kulaklıklardır orası kesin.

Hocam zaten imaging ve passive soundstage olaylarında IEM asla beklentiyi karşılayamaz akustik yapısı gereği. Ses kasmak için en doğrusu kulak üstü kulaklıklardır orası kesin.
evet hocam doğru söylüyorsunuz o yüzden şu an iki adet kulaklığımı birini iade diğerini satışa koydum ucuza geçici olarak superlux hd681 gibi kulaklık alıp bir zaman sonra 560s veya shp9500 gibi arkadaşlara para vereceğim gibi duruyor.

Superlux 668B ilk stüdyo kulaklığımdı. KZ kulaklığa kıyasla haliyle daha rahat sesleri ayırt edebiliyordum yarı açık olmasından dolayı. Malzeme kalitesi ve ergonomisi bana göre değildi orası ayrı.

Superlux 668B ilk stüdyo kulaklığımdı. KZ kulaklığa kıyasla haliyle daha rahat sesleri ayırt edebiliyordum yarı açık olmasından dolayı. Malzeme kalitesi ve ergonomisi bana göre değildi orası ayrı.

Evet ama düşük bütçelerde maalesef alınabilecek ideal bir kulaklık... Kulağımın içine içine ses vermesinden rahatsız olmazsam geçici olarak Truthear Zero:Red bile alabilirim en azından sonra IEM bir kulaklığım olmuş olur.

Merak ediyorum fikrini bu arada alırsan mutlaka beklerim geri bildirimlerini. KZ nedense çok kötüleniyor forumlarda sebebini tam bilmemekle beraber diğer IEM örneklerini de epey merak ediyorum.

Deneyim sonucu mu boyle dusunuyorsun?

Gecen seneye kadar ben de hep open back kulaklik kullandim oyunlar icin. En iyi secenekler olmasa da HD58X, SHP9500 sahip olup kullandigim, Dt990 pro ve Dt880 pro da denediklerim arasinda. Gecen sene takip ettigim bazi kanallarda gordukten sonra Truthear Zero Blue kullanmaya basladim fps oyunlari icin (warzone asil olarak) ve daha da geri donmedim fps oyunlari icin open back kulakliga.

Bu arada oyun icin almadim iemleri zaten vardi 4-5 farkli chi-fi model deneyip begenince kullanmaya devam ettim yani. Oyun disindaki hersey icin HD58X'i kullanmaya devam ediyorum, SHP9500 ve diger kulakliklar duvarda tozlanmaya devam ediyor. iemleri de gunluk ise gidip gelirken donusumlu olarak kullaniyorum.

Kankam bu kadar uzun yazmana gerek yok ki. Şöyle düşün, kafa üstü bir kulaklıkta yaratabileceğin akustiği hayal et ve üstüne IEM ile; arkası kapalı, sadece 1 veya 2 vent bulunan bir kulaklıkla ne kadar hava ne kadar akustik elde edebilirsin onu düşün yeter. Fakat ben de biraz bildiklerimi paylaşayım seninle.

Bahsettiğin open-back kulaklıkların (aslında semi-open) empedans değeri ile zero blue arasındaki fark zaten bu konu hakkında biraz fikir sahibi olanın da anlayacağı üzere senin duyamamana sebep veriyor esasen. Karşılaştırma yaptığın kulaklıkların birbirinden bu kadar uzak olması beni gerçekten üzdü. Ayrıca her kulaklık aynı soundstage performansı sunacak diye bir kaide yok, bahsettiğin iki modelin de esasen soundstage performansı düşük fakat istediğin her teste bakabilirsin kulak içi bir kulaklığa oranla çok daha iyi performans vereceklerdir çünkü sesi akustik bir ortamda yönetebiliyor ses mühendisleri. Bir sürü değişken var bu konuda. Empedans değeri, sürücülerinin boyutu, kasa yapısı, akustik yapı, tuning, kafana oturup oturmaması, kullandığın kulaklığın asıl kullanım amacı ve hatta kablolama bile her şeyi değiştirebilir.

Kabaca bir kıyas yaparsak şöyle diyebiliriz, IEM kulaklıklar dış kulakla ilgilenmez ve sesi kulağının içine verir. Duyacağın ses sanki kafanın içindeymiş gibi hissettirir. Bu pek çok senaryoda epey tatmin edicidir. Ayrıca frekans tepkileri ve tutarlılığı diğer tüm kulaklıklara oranla daha kontrollüdür ve fiyatına oranla çok daha stabil performans sunar. Yeteri kadar tune edildiyse sürücüleri, harika bir deneyim sunacaktır.
Open-back kulaklıklarda ise durum biraz karmaşık esasen. Kullanılan sürücüleri ve teknolojiyi bir kenara bırak, Eğer kulağına ergonomik olarak oturmuyorsa o kulaklıktan alabileceğin performans ciddi şekilde azalır. Fakat tam oturduğu senaryoda, sürücülerin de büyük olması ile birlikte kulağından uzakta durduğu için sesin dışarıdan geldiğini hissetmen daha olası IEM kulaklıklara kıyasla. Biliyorum, IEM epey etkileyici ama benim tecrübe etmesem bile kavrayabileceğim bir konu mühendislik ve akustik konuları. Umarım bir şeyler katabilmişimdir.

Yine de, benim tecrübe ettiklerime zıt bir şekilde sen memnun kaldıysan, devam et zero blue kullanmaya kimse sana bir şey demedi ki burada. Keyfin bilir belki sen daha iyi hissediyorsundur herkes aynı duymuyor sonuçta.

Kaynak istiyorsan head simulator kullanılarak yapılan testlere göz atman yeterli olur. Doğru kulaklığı seçtiğimden emin değilim fakat her IEM karşılaştırmasında, passive soundstage bölümü yok. Çünkü böyle bir durum yok. Maddesel olarak bir soundstage kalmıyor küçücük kulaklıkta.

Merak ediyorum fikrini bu arada alırsan mutlaka beklerim geri bildirimlerini. KZ nedense çok kötüleniyor forumlarda sebebini tam bilmemekle beraber diğer IEM örneklerini de epey merak ediyorum.

1 günümü araştırmaya verdim (keşke akademik araştırmaya da kendimi böyle adayabilsem😄) ve birçok incelemenin üzerine Zero: Blue almakta karar kıldım.

Neden Zero: Red siparişi vermedim: Açıkçası blue ve red'i herhangi bir zamanda deneyene kadar aradaki farkı tam olarak anlayamam ve neden sipariş vermediğimi açık bir şekilde yazamam. Fakat araştırdığım tüm incelemelere göre Blue'nun bass dışında Red le pek bir farkı bulunmadığı (red'in yanında gelen impedance adapter Blue'ya yakın bir performans veriyormuş.) Ve Blue'nun fps/competetive oyunları için daha uygun olduğunu okudum. CS 1.3-1.6 eski profesyonel e-sporcunun inceleme kanalı var Fresh Reviews adında ve bu kanalda bir sürü IEM kulaklık incelemesi mevcut. Crinacle Zero serisini incelediği videolara baktıktan sonra Blue almaya karar kıldım.

Artı olarak Blue'yu almama sebep olan bir diğer sebep ise belki birkaç videosunda daha vardır ama bu videonun başında kendisinin budget wall-hack tier list ismini verdiği en iyi budget IEM kulaklık listesinde Crinacle Zero: Blue'nun hala en üst sırada olduğunu ifade ediyor. Bu adama güvenme sebebim ise yabancı forumlarda çok örnek gösterilmesi oldu.

Bu arada @Merdt hocam sizin de bir başka konumdaki emekleriniz için çok teşekkürler. Bir kulaklığı denemeden beğenip beğenemeyeceğimi anladığım için böyle bir karar kıldım benim için iyi bir tecrübe olmasını diliyorum. Kulaklık geldiğinde sizlere gaming performansımı anlatırım. (CS, R6, Apex eğer üşenmeyip yüklersem Valorant)

1 günümü araştırmaya verdim (keşke akademik araştırmaya da kendimi böyle adayabilsem😄) ve birçok incelemenin üzerine Zero: Blue almakta karar kıldım.

Neden Zero: Red siparişi vermedim: Açıkçası blue ve red'i herhangi bir zamanda deneyene kadar aradaki farkı tam olarak anlayamam ve neden sipariş vermediğimi açık bir şekilde yazamam. Fakat araştırdığım tüm incelemelere göre Blue'nun bass dışında Red le pek bir farkı bulunmadığı (red'in yanında gelen impedance adapter Blue'ya yakın bir performans veriyormuş.) Ve Blue'nun fps/competetive oyunları için daha uygun olduğunu okudum. CS 1.3-1.6 eski profesyonel e-sporcunun inceleme kanalı var Fresh Reviews adında ve bu kanalda bir sürü IEM kulaklık incelemesi mevcut. Crinacle Zero serisini incelediği videolara baktıktan sonra Blue almaya karar kıldım.

Artı olarak Blue'yu almama sebep olan bir diğer sebep ise belki birkaç videosunda daha vardır ama bu videonun başında kendisinin budget wall-hack tier list ismini verdiği en iyi budget IEM kulaklık listesinde Crinacle Zero: Blue'nun hala en üst sırada olduğunu ifade ediyor. Bu adama güvenme sebebim ise yabancı forumlarda çok örnek gösterilmesi oldu.

Bu arada @Merdt hocam sizin de bir başka konumdaki emekleriniz için çok teşekkürler. Bir kulaklığı denemeden beğenip beğenemeyeceğimi anladığım için böyle bir karar kıldım benim için iyi bir tecrübe olmasını diliyorum. Kulaklık geldiğinde sizlere gaming performansımı anlatırım. (CS, R6, Apex eğer üşenmeyip yüklersem Valorant)

Hayırlı olsun. Blue incelemenizi beklerim.

Deneyim sonucu mu boyle dusunuyorsun?

Gecen seneye kadar ben de hep open back kulaklik kullandim oyunlar icin. En iyi secenekler olmasa da HD58X, SHP9500 sahip olup kullandigim, Dt990 pro ve Dt880 pro da denediklerim arasinda. Gecen sene takip ettigim bazi kanallarda gordukten sonra Truthear Zero Blue kullanmaya basladim fps oyunlari icin (warzone asil olarak) ve daha da geri donmedim fps oyunlari icin open back kulakliga.

Bu arada oyun icin almadim iemleri zaten vardi 4-5 farkli chi-fi model deneyip begenince kullanmaya devam ettim yani. Oyun disindaki hersey icin HD58X'i kullanmaya devam ediyorum, SHP9500 ve diger kulakliklar duvarda tozlanmaya devam ediyor. iemleri de gunluk ise gidip gelirken donusumlu olarak kullaniyorum.

880'in semi-open olması 990'a göre daha smooth bir dinleme sunuyor mu? Deneyiminiz nasıldı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı