4000 TL'ye 240 Hz monitör önerisi

Nereden almalıyım bilmiyorum. İncehesap ile çok sorun yaşadım. Hepsiburada içinde aynı şeyi söyleyebilirim. O konuda kararsızım.
Vatan mağazasına gidip elden alın. Bu üründe fiyat farkı çok az.
Kafam karıştı şahsen. Çeşit çok karar vermek zor.
İhtıyacınız nedir? Hız ve renk mi aşırı hız mı?
Ona göre karar verin.
İkisi de başınızı ağrıtmaz.

Vatan mağazasına gidip elden alın. Bu üründe fiyat farkı çok az.

İhtıyacınız nedir? Hız ve renk mi aşırı hız mı?
Ona göre karar verin.
İkisi de başınızı ağrıtmaz.

Zowie'nin çok iyi olduğunu biliyorum. Hatta ilk baktığım monitörler Zowie idi. Ama renk kalitesi vb. sebeplerden çok rahatsız olan olmuş. E-sporculardan da IPS panel kullanan gördüm. Zaten ondan arada kaldım. Hem hız hem görüntü diyelim o halde.

Zowie'nin çok iyi olduğunu biliyorum. Hatta ilk baktığım monitörler Zowie idi. Ama renk kalitesi vb. sebeplerden çok rahatsız olan olmuş. E-sporculardan da IPS panel kullanan gördüm. Zaten ondan arada kaldım. Hem hız hem görüntü diyelim o halde.
Hem fiyat hem ihtiyaçtan dolayı tuf. Hem hz'i de yüksek 280hz.

Abi durun. Sakin olun. Önce 240Hz'den bahsediyoruz. Rica ederim IPS panel falan önermeyin. FAST IPS diye bişi yok. Fast IPS standart eski IPS'e göre daha hızlı, TN'in yanından geçemez GtG konusunda. Hele ki 240hz için. Keza IPS VA ve TN panel fiziksel olarak birbirinden farklıdır kristallerin dizilimi açısından. Bu fiziksel yapı değişmedikçe bu panellerin hızları sadece overclock benzeri işlemlerle değiştirilebilir bunlar da zor işler ve panel ömrünü yorar. Bu işleme de en iyi tepki veren panel TN'dir. Nokta. Ha Panel tasarımını değiştirirsin tamam ama o zamanda panelin adı değişir çünkü panel isimleri o dizilim şeklinden geliyor :D

240hz IPS olabilir. 240Hz 1ms IPS olmaz. MPRT'dir o, GtG olsa duramazsın. GtG ve MPRT birbirinden farklı tepki süresi ölçümleridir. Eğer yüksek HZ'de monitöründen ghosting olmasın, blur olmasın herhangi bir problem yaşamayayım istiyorsan GtG değerine bakarsın.

Şimdiye kadar önerilen monitörleri karşılaştırıyorum, hatta bütçenin çok az üstü olduğu için 1 model de ben ekledim;

Burada gördüğümüz üzere Asus TUF IPS olsa da, Renk açısından XL2546 dan pek bir farkı yok keza 3 monitör de 8bit.

Üstüne

Asus'un modeli MPRT 1Ms, GtG değil. Yani muhtemelen Ghosting ve Blur yaşayacaksın.

Asus TUF serisinden monitörde uzak dur, gördüğün zaman kaç. Fiyat performans serisi ve 4K bütçeye 240Hz değere fiyat performans olmaz.

Ha Asus XG258Q var. 240Hz'in hakkını verir. XL2546 almıyorsan alabileceğin en iyi ikinci monitör.

Şu an için benim tavsiyem accuk daha üstüne ekleyip XL2546S ya da bir ay kadar bekleyip XL2546K alman olur. Asus isterim diyorsan XG258Q alabilirsin ama renk performansı XL2546 gibidir. 8 bit sonuçta

Hem 10 bit olsun, DCI-P3 %100 olsun, 240hz olsun, 1ms GtG olsun dersen o iş yaş öyle bir monitör yok. VA'nın çok iyi performans veren monitörleri var o konuda ama 24.000TL falan :D

Esporcularda IPS panel olmaz. Sponsorluk için almıştır, bir dönem kullanıp geri vermiştir. Sen de ona denk gelmişindir. Zowie, Acer Predator, Viewsonic ve Asus kullanıyorlar genelde. Asus ve Viewsonic de genelde sponsorluktan kullanılıyor ama performansı da iyi. Yoksa Samsung geçen PUBG turnuvasına ve bir kaç oyuncuya sponsor oldu 27" IPS monitör koymuşlar. Turnuva sonrasında PUBG bi tarafa Samsung bi tarafa gitti. Olmaz yani o iş.

Hem hız hem görüntü diye bir dünya yok. En azından 240hz'de yok. Viewsonic'in elite serisi var ama 27" monitör evet IPS evet 1ms GtG yapmış adamlar ama 10.000TL monitör :D O zaman adama sorarlar 1ms GtG ve IPS monitor 10.000TL ise, senin yaptığın FAST IPS ULTRA SAYKO IPS ROKET panel monitör neden 3.000TL diye.

Çünkü bunların hepsi üretim kalitesi ve maliyet. Viewsonic de o ürünü 10.000TL'den keyfi olarak satmıyor. Paneli pahalı, paneli hızlandırmak için yapılan işlemler pahalı. değil mi? ki bu monitor 165hz biz 240+hz'den bahsediyoruz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı