4000MHz CL18 mi? 3600MHz CL16 mı?

Cellat006

Hectopat
Selamlar herkese,

i9-9900 KF (stok halde) ile beraber Thermaltake'in 2x8GB 4000 MHz CL 19 RAM'lerini kullanıyorum. Daha hızlı bir RAM'e geçme düşüncem var, başlıkta belirttiğim özelliklerden hangisi sizce dah etkilidir? İkinci sorum ise böyle bir değişiklik yapmak yarar sağlar mı? Özellikle belirteyim, RAM'lere overclock yaparak alternatif çözümlerle ilgili fikir istemiyorum, çünkü RAM'leri stok halde kullanacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinde 4000 MHz CL19 bir RAM var, neden CL18 bir RAM için para veriyorsun? 1 CL düşük diye para harcamaya değmez. Gereksiz masraf. Üstelik CL16 3600 MHz RAM tercihi 4000'den düşeceğin için performans kaybı bile yaratabilir.

Elinde 4000 MHz CL19 bir RAM var, neden CL18 bir RAM için para veriyorsun? 1 CL düşük diye para harcamaya değmez. Gereksiz masraf. Üstelik CL16 3600 MHz RAM tercihi 4000'den düşeceğin için performans kaybı bile yaratabilir.
Açıkçası bilgim olan,dah doğrusu tecrübe ettiğim bir fark değil,bilenlerden fikir almak istediğim için soruyorum bu soruyu. Genel kanı mantıksız veya gereksiz olacağı yönünde olursa tabii ki yapmam böyle bir değişikliği,bu arada açıklayıcı bir cevaptı,teşekkürler.
Kullandığınız RAM'ler zaten çok iyi, bence değiştirmeyin.
OC yapmak istememişsiniz ama OC yapsanız CL19 hatta CL17-16 bile kullanabilirsiniz elinizdekileri.
OC Yapmayı istememek değil aslında,OC bildiğim bir konu değil,o yüzden o kısma girmeyelim dedim.

Mesela elimdeki işlemciyi Asus Rog Strix Z390 E-Gaming anakart ile kullanıyorum,daha ona bile OC yapmayı beceremedim.CPU Core volatjı 1.26 dan 1.34 e kadar çıkardım core ratio yu tüm çekirdekleri 50 ye sabitleyecek şekilde fakat hiç birinde satbilite sağlayamadım, ya OCCT de test durduruldu ya da Prime95 te mavi ekran aldım,yapabildiğim tek şey multicore enhancementi açmak,onda da oyunlarda 4800 Mhz ye geliyor. Yani anlayacağınız işlemciyi 5 Ghz ye sabitleyemedim. Bu arada etkisi ne ölçüdedir bilemiyorum ama soğutmak için Rog Strix LC 240 kullanıyorum.

Açıkçası bilgim olan, dah doğrusu tecrübe ettiğim bir fark değil, bilenlerden fikir almak istediğim için soruyorum bu soruyu. Genel kanı mantıksız veya gereksiz olacağı yönünde olursa tabii ki yapmam böyle bir değişikliği, bu arada açıklayıcı bir cevaptı, teşekkürler.

OC yapmayı istememek değil aslında, OC bildiğim bir konu değil, o yüzden o kısma girmeyelim dedim.

Mesela elimdeki işlemciyi ASUS ROG STRIX Z390 e-Gaming anakart ile kullanıyorum, daha ona bile OC yapmayı beceremedim. CPU Core volatjı 1.26'dan 1.34'e kadar çıkardım Core ratio yu tüm çekirdekleri 50'ye sabitleyecek şekilde fakat hiçbirinde satbilite sağlayamadım, ya OCCT de test durduruldu ya da Prime95'te mavi ekran aldım, yapabildiğim tek şey multicore enhancementi açmak, onda da oyunlarda 4800 MHz'ye geliyor. Yani anlayacağınız işlemciyi 5 GHz'ye sabitleyemedim. Bu arada etkisi ne ölçüdedir bilemiyorum ama soğutmak için ROG STRIX lc 240 kullanıyorum.

Bende OC yapmayı bilmiyordum ama RAM'leri CL 16'dan CL 12 yaptım.
Eğer konu açarsan biri yardım eder ve dediği şeyleri yaparsan OC yapabilirsin.

Bende OC yapmayı bilmiyordum ama RAM'leri CL 16'dan CL 12 yaptım.
Eğer konu açarsan biri yardım eder ve dediği şeyleri yaparsan OC yapabilirsin.
CL Değerini bu kadar düşürdükten sonra tüm testleri yapıp sorunsuz ve stabil oluşunu kesin olarak teyit edebildin mi_ Bir de performans farkını oyunlarda hissedebiliyor musun? Hissediliyorsa hangi kısımlarda? FPS te mi? Oyun açılış hızında mı?

CL değerini bu kadar düşürdükten sonra tüm testleri yapıp sorunsuz ve stabil oluşunu kesin olarak teyit edebildin mi_ bir de performans farkını oyunlarda hissedebiliyor musun? Hissediliyorsa hangi kısımlarda? FPS'te mi? Oyun açılış hızında mı?

O günden beri CL12 ve hiç sıkıntı çıkmadı.
Açılış hızında fark olmadı FPS olarak 6-7 FPS arttı AAA oyunlarda.
Benim demek istediğim OC yapmak istemiyorsan bile RAM'leri değiştirme kalsın bence CL 19'dan CL 18'e geçmek saçma kendinde yapabilirsin onu.

O günden beri CL12 ve hiç sıkıntı çıkmadı.
Açılış hızında fark olmadı FPS olarak 6-7 FPS arttı AAA oyunlarda.
Benim demek istediğim OC yapmak istemiyorsan bile RAM'leri değiştirme kalsın bence CL 19'dan CL 18'e geçmek saçma kendinde yapabilirsin onu.
Peki tüm bu bilgiler için teşekkürler,son soru. Bir rar dosyası atmışsın konunda ramlerin özelliklerini gösteren. Oattığın görselleri bilgisayarın hangi kısmından veya hangi program ile almıştın. Açacağım konuda sorulacak muhtemelen,tekrar teşekkürler tüm bilgiler için.

Peki tüm bu bilgiler için teşekkürler, son soru. Bir RAR dosyası atmışsın konunda RAM'lerin özelliklerini gösteren. Oattığın görselleri bilgisayarın hangi kısmından veya hangi program ile almıştın. Açacağım konuda sorulacak muhtemelen, tekrar teşekkürler tüm bilgiler için.

Bu konuda denilenleri yapmıştım.

Geri
Yukarı