4060 - i5 12600KF için PSU Kasa ve Sıvı Soğutma Önerisi

alex1999

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle tünaydın, bilgisayar topluyorum. Diğer parçaları kararlaştırdım fakat sıvı soğutma kaldı. Sıvı soğutma olarak Arctic LIQUID FREEZER II 280 İşlemci Sıvı Soğutucu düşündüm. Bildiğiniz fazla fiyatı artmadan daha performanslı bir sıvı soğutma var ise önermenizi isterim. Kasayı da belirledim sanırım. DeepCool CC560 650W 80+ Tempered Glass LED USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa alayım diyorum. Diyorum ki sıvı soğutmayı alır, üste takarım. Veya öndeki fanları iptal edip üste takar, öne de sıvı soğutmayı takarım. Fakat emin değilim, bu konuda danışmak isterim. Sistem özellikleri aşağıda, eğer ona da iyi bir tavsiyeniz var ise dinlemeye açığım.

Ek; Hazır sistem al falan demeyin mümkünse, Ekran Kartı ve İşlemci'yi yurt dışından getirteceğim. Diğer parçaları kendim toplayacağım.

Ekran Kartı: Gigabyte GeForce RTX 4060 Aero OC 8GB
İşlemci: Intel i5 12600KF
Soğutucu: Arctic LIQUID FREEZER II 280 İşlemci Sıvı Soğutucu
Ana Kart: ASUS Tuf Gamıng B660m-e D4 Intel Lga1700 Matx Anakart TUF-GAMING-B660M-E-D4
RAM: XPG Gammix D30 AX4U320016G16A-DR30 32 GB (2X 16GB) DDR4 3200 Mhz CL16 Ram
SSD: Crucial P5 Plus 1 TB M2 NVMe SSD
PSU + Kasa: DeepCool CC560 650W 80+ Tempered Glass LED USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa

PSU ve kasa için bütçe ne? O ikisi olmamış.
PSU ve Kasa için en az verebileceğim şeyi vermek isterim fakat kalitesiz de olsun istemiyorum. RGB takıntım falan yok, ışıksız fakat şık bir kasa olsa da yeter. Ayrıca bütçe için 5-6 bine kadar zorlayabilirim fakat o kadar zorlamak ister miyim bilmiyorum.

PSU ve Kasa için en az verebileceğim şeyi vermek isterim fakat kalitesiz de olsun istemiyorum. RGB takıntım falan yok, ışıksız fakat şık bir kasa olsa da yeter. Ayrıca bütçe için 5-6 bine kadar zorlayabilirim fakat o kadar zorlamak ister miyim bilmiyorum.

Teslim tarihi sıkıntı değilse bu kasa iyi.

Bu güç kaynağı da olabilir.

Tabii minimum isterseniz aşağıdakine bakın.

Ama Yerinizde olsam ekran kartı ve işlemciye ağırlık verirdim.

Teslim tarihi sıkıntı değilse bu kasa iyi.

Bu güç kaynağı da olabilir.

Tabii minimum isterseniz aşağıdakine bakın.

Ama Yerinizde olsam ekran kartı ve işlemciye ağırlık verirdim.
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, işlemci zaten fazla iyi diye düşünüyorum. Ki zaten ağırlık vermek istesem de fazla ağırlık verebileceğimi düşünmüyorum. Yurt dışından akrabalar getirecek, fiyat ne kadar artar ise şansım o kadar düşer. Ayrıca teslim tarihi sıkıntı değil, işlemci ve ekran kartının gelmesini uzun bir süre bekleyeceğim zaten(1-2 ay falan belki bilmiyorum.)

Ayrıca kasayı biraz inceledim ve kasa hoşuma gitti. Fiyat bi tık tuzlu ama alınabilir gibi görünüyor. PSU yu garantilemek için üsttekini almak mantıklı fakat sanırım 650W yeterli olur gibi. 750 almama gerek yok gibi. Ne dersiniz?

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, işlemci zaten fazla iyi diye düşünüyorum. Ki zaten ağırlık vermek istesem de fazla ağırlık verebileceğimi düşünmüyorum. Yurt dışından akrabalar getirecek, fiyat ne kadar artar ise şansım o kadar düşer. Ayrıca teslim tarihi sıkıntı değil, işlemci ve ekran kartının gelmesini uzun bir süre bekleyeceğim zaten(1-2 ay falan belki bilmiyorum.)

Ayrıca kasayı biraz inceledim ve kasa hoşuma gitti. Fiyat bi tık tuzlu ama alınabilir gibi görünüyor. PSU yu garantilemek için üsttekini almak mantıklı fakat sanırım 650W yeterli olur gibi. 750 almama gerek yok gibi. Ne dersiniz?

Sistemin için 550W bile kurtarır. Gelecek için 750W iyi olur yoksa alttakini al, problem olmaz. Evet, kasa güzel görünüyor 😀

Sistemin için 550W bile kurtarır. Gelecek için 750W iyi olur yoksa alttakini al, problem olmaz. Evet, kasa güzel görünüyor 😀
Sanırım sadece görüntü değil, hava akışı yönünden de fazla iyi. Videolarını falan izliyorum da bir yandan. Bunu ekledim listeye. PSU'ya biraz daha bakacağım. 750W da belki daha iyi bir şey bulabilirim. Sıvı soğutma olarak bir öneriniz var mıydı?

Sanırım sadece görüntü değil, hava akışı yönünden de fazla iyi. Videolarını falan izliyorum da bir yandan. Bunu ekledim listeye. PSU'ya biraz daha bakacağım. 750W da belki daha iyi bir şey bulabilirim. Sıvı soğutma olarak bir öneriniz var mıydı?

Aynı fiyatlara daha kaliteli 750W bulamazsınız büyük ihtimalle. C750 gayet güzel bir model.

O işlemciye sıvı soğutma fazla mı kaçar bilmiyorum. Sıvı soğutma için ayırdığınız Bütçenize bağlı Biraz da.

Aynı fiyatlara daha kaliteli 750W bulamazsınız büyük ihtimalle. C750 gayet güzel bir model.

O işlemciye sıvı soğutma fazla mı kaçar bilmiyorum. Sıvı soğutma için ayırdığınız Bütçenize bağlı Biraz da.
Sıvı soğutmaya 3-4K ayırabilirim. Yine F/P olması en iyi seçenek. Arctic LIQUID FREEZER II 280MM İşlemci Sıvı Soğutucu önerdiler bana. Daha iyisi bildiğiniz veya önerebileceğiniz var ise isterim.

Geri
Yukarı