Çözüldü 4060 Ti ekran kartına B450M Dragon anakart darboğaz yapar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YunusLatifTuna

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 4060Ti 16 GB / Ryzen 7 5700x / 16 GB 3000 MHz DDR4 / MSİ MAG B550 Tomahawk / Aorus Waterforce 240mm / 550w 80+ Bronze Corsair / Corsair Carbide Spec-05
Merhaba arkadaşlar. Daha yeni GTX 1660S ekran kartından RTX 4060 Ti ekran kartına geçiş yaptım. Ancak önceki ekran kartımda oyunlarda kötü performansta alsamda drop yemiyor, darboğaz yaşamıyordum. İşlemcim R7 5700X ve bu işlemci ile 4060 Ti'da darboğaz yaşayacağımı sanmıyorum. Geriye bir tek PSU ve anakartım kalıyor. PSU 550W 80 Plus Gold. Yakın zamanda 850W PSU'ya geçeceğim. Anakartım B450M Dragon. B550-F Gaming anakart almak istiyorum.

İki sorum var; B550-F Gaming anakart aldığımda PSU'yu güçlendirmeme gerek var mı? 550W PSU beni idare eder mi? Eğer edecekse önce anakartı sonra PSU'yu değiştirmek istiyorum. Yok idare etmez zorlar dersenizde önce PSU sonra anakart değişmek istiyorum.

Diğer sorum şu; şu anki aktif anakartım olan B450M Dragon darboğaz yaşamam sebep oluyor olabilir mi? Yoksa 550W PSU yetersiz kaldığı için mi darboğaz yaşıyorum? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şu an anlattığın durumlar normal durumlar. Beklediğim şekilde. GPU kullanımı %100'e dayanmak zorunda değil her zaman. Bunun çeşitli sebepleri olabiliyor.

Oyun motoru bazen kısıtlama koyabilir, bazen ise optimizasyon. Fakat drop yemediğin sürece tadını çıkar ve istatistikleri kapat derim. Şu anlattığın senaryoda hiçbir kusur yok. RDR2'yi açamaman üzücü olmuş.

Hayırlı olsun oyun ve eski işletim kaynaklı yaşadığını ve şu an durumun çözüldüğünü düşünüyorum. İyi sosyeller.
Anlıyorum ancak maalesef droplar yiyorum. Teşekkür ederim.

Şu an anlattığın durumlar normal durumlar. Beklediğim şekilde. GPU kullanımı %100'e dayanmak zorunda değil her zaman. Bunun çeşitli sebepleri olabiliyor.

Oyun motoru bazen kısıtlama koyabilir, bazen ise optimizasyon. Fakat drop yemediğin sürece tadını çıkar ve istatistikleri kapat derim. Şu anlattığın senaryoda hiçbir kusur yok. RDR2'yi açamaman üzücü olmuş.

Hayırlı olsun oyun ve eski işletim kaynaklı yaşadığını ve şu an durumun çözüldüğünü düşünüyorum. İyi sosyeller.
MSİ MAG B550 Tomahawk anakart aldım, dedim anakarttandır herhalde sorun. Önerilen minimum PSU 550W gücündeydi çünkü. Ancak yeni anakartı alınca daha fazla drop yemeye başladım. Sistemin güncel olmayan tek parçası Ram ve PSU. Ram 16 GB, oyunlarda yetersiz olacağını düşünmüyorum. Zaten oynadığım oyunlarda çok aman aman Ram isteyen oyunlar değil, GTA V, CS2 falan genelde. Anakartı değiştirdikten sonra FPS dropların artmasının sebebini bir tek şeyle bağdaştırabiliyorum, oda güç kullanımının minimal düzeyde de olsa artması. En kısa zamanda 850W PSU'ya geçiş yapacağım, o zaman tekrar gelip bir güncelleme yazarım. Sorun yaşayan diğer arkadaşlar içinde yardımcı olmuş oluruz.

Corsair 550W 80+ Bronze PSU'dan Msi 850W 80+ Gold PSU'ya geçiş yaptım. Takılmalar olmuyor, önceden A Plague Tale Requiem oyunun 90, 110 Watt'lara düşerken şimdi 138, 141 arasında gidip geliyor ve kesinlikle düşmüyor. Drop yemiyorum.
Şimdi tüm olasılıkları gerek teknik gerek ise deneyimsel olarak yaklaşarak ele alalım.

İlk soru. Anakart ile Ekran Kartı darboğazı diye bir şey olmaz. Olur da olmaz. Şöyle PCI-e portun yetersizdir. Takarsın veri yolu az gelir darboğaz yapar ama şu an PCI-e 4.0 diye çıkan kartlar sadece uyumlu çıkıyor. PCI-e 3.0 şu an son kullanıcıdaki tüm kartları kaldırıyor.

Gelelim şimdi diğer sorulara.
R7 5700X gibi iyi bir işlemci baz frekansta %50-60'ı ile 4060 Ti'yi tam performans besleyebiliyor.
Böyle bir durum da söz konusu değil.

Anakart değiştirirken var olan RAM'lerle uyumlu olduğuna ve işlemcin ile uyumlu olduğuna emin olmalısın. Eminsen sıkıntı yok. Anakart + bir güç tüketimi eklemez sisteme. Güç çeken genelde CPU ve GPU'dur. Kalan komponentler için genelde 150W eklenir ki bu bile fazla. Görmezden gelinir genelde. RTX 4060 Ti alacağın modelin sayfasına bakarsan muhtemelen 160-175W çektiğini ve 550W PSU yeter yazdığını göreceksin.

Fakat şimdi gelelim ana hususlara. PSU sınırda kullanmak doğru değil. Zira PSU'larda enerji verimliliği muhabbeti var. Sen 550Wı 550W olarak veremiyorsun. Kayıplar var.

Bu yüzden gerekli PSU+%10-20 koymayı öneriyorum. PSU yetersizlik konusunda dengesiz çalışmaktan tut, anlık reset veya kapanmalara bile sebep olabiliyor. Sizin drop yeme ihtimallerinizi gözden geçirdiğimde aklıma ilk gelen şey ciddi bir donanım değişiminden sonra aynı işletim sistemini kullanma ihtimaliniz. Bu genellikle önemsiz gibi gözükse de çok ciddi performans sorunlarına sebebiyet veriyor.

Format sonrası düzeleceğini düşünüyorum. Var ise RAM'lerde OC veya XMP benzeri bir durum. Kapatınız ve deneyiniz. RAM'de AMD sistemde ciddi performans ekleme ve dengesizlik sağlıyor. BIOS Update yapmakta da fayda var.

550W 80+ Gold iyi bir PSU imajı çiziyor bana ama Marka burada ciddi önem taşıyıor. Corsair, ASUS, NZXT, Thermaltake gibi iyi markalardan biriyse sıkıntı yaratmaz ve idare edecektir.

İlk Anakart almanızı öneririm. Fakat aksi bir durum var ise PSU öncelikli olmalı.

Format atmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Şimdi tüm olasılıkları gerek teknik gerek ise deneyimsel olarak yaklaşarak ele alalım.

İlk soru. Anakart ile Ekran Kartı darboğazı diye bir şey olmaz. Olur da olmaz. Şöyle PCI-e portun yetersizdir. Takarsın veri yolu az gelir darboğaz yapar ama şu an PCI-e 4.0 diye çıkan kartlar sadece uyumlu çıkıyor. PCI-e 3.0 şu an son kullanıcıdaki tüm kartları kaldırıyor.

R7 5700X gibi iyi bir işlemci baz frekansta %50-60'ı ile 4060 Ti'yi tam performans besleyebiliyor.

Anakart değiştirirken var olan RAM'lerle uyumlu olduğuna ve işlemcin ile uyumlu olduğuna emin olmalısın. Eminsen sıkıntı yok. Anakart + bir güç tüketimi eklemez sisteme. Güç çeken genelde CPU ve GPU'dur. Kalan komponentler için genelde 150W eklenir ki bu bile fazla. Görmezden gelinir genelde. RTX 4060 Ti alacağın modelin sayfasına bakarsan muhtemelen 160-175W çektiğini ve 550W PSU yeter yazdığını göreceksin.

Fakat şimdi gelelim ana hususlara. PSU sınırda kullanmak doğru değil. Zira PSU'larda enerji verimliliği muhabbeti var. Sen 550Wı 550W olarak veremiyorsun. Kayıplar var.

Bu yüzden gerekli PSU+%10-20 koymayı öneriyorum. PSU yetersizlik konusunda dengesiz çalışmaktan tut, anlık reset veya kapanmalara bile sebep olabiliyor. Sizin drop yeme ihtimallerinizi gözden geçirdiğimde aklıma ilk gelen şey ciddi bir donanım değişiminden sonra aynı işletim sistemini kullanma ihtimaliniz. Bu genellikle önemsiz gibi gözükse de çok ciddi performans sorunlarına sebebiyet veriyor.

Format sonrası düzeleceğini düşünüyorum. Var ise RAM'lerde OC veya XMP benzeri bir durum. Kapatınız ve deneyiniz. RAM'de AMD sistemde ciddi performans ekleme ve dengesizlik sağlıyor. BIOS Update yapmakta da fayda var.

550W 80+ Gold iyi bir PSU imajı çiziyor bana ama Marka burada ciddi önem taşıyıor. Corsair, ASUS, NZXT, Thermaltake gibi iyi markalardan biriyse sıkıntı yaratmaz ve idare edecektir.

İlk Anakart almanızı öneririm. Fakat aksi bir durum var ise PSU öncelikli olmalı.

Gerçekten çok teşekkür ediyorum cevap verdiğiniz için. Dediklerinizi yapacağım. Ancak takıldığım bir konu var. RAM'lerin anakart ile uyumu dediniz. Ne gibi bir uyum olmalı? İkiside DDR4, Anakart 4400 MHz'e kadar destekliyor ve RAM 16 GB 3000 MHz. Sadece bir adet var. Bu şekil bir uyumdan bahsediyorsunuz anladığım kadarıyla.

PSU markası Corsair CV550 80+ Bronze'muş yanlış biliyormuşum affedin.

Formatı tam şekilde mi atmam gerekir yoksa dosyaları koruyarak atsam olur mu? O kadar içeriği tekrar indirmek üşendirici geliyor. Ancak tam atmak gerekiyorsa yapacak bir şey yok.

Gerçekten çok teşekkür ediyorum cevap verdiğiniz için. Dediklerinizi yapacağım. Ancak takıldığım bir konu var. RAM'lerin anakart ile uyumu dediniz. Ne gibi bir uyum olmalı? İkisi de DDR4, Anakart 4400 MHz'e kadar destekliyor ve RAM 16 GB 3000 MHz. Sadece bir adet var. Bu şekil bir uyumdan bahsediyorsunuz anladığım kadarıyla.

PSU markası Corsair CV550 80+ Bronze'muş yanlış biliyormuşum affedin.

Şöyle. Alacağın anakartın üretici sayfasına girip Support liste bakabilirsin. AMD sistemler RAM seçebiliyor. Var ise sorun yaşamazsın. İkisi de DDR4 olmalı yada ne ise o ve MHz olarak desteklemeli. Aşırtmalı bir RAM'in yok, o sebeple çok takılmaya gerek yok.

CV550 80+ Bronze kötü değil ama tartışılır. İlk etapta temiz kurulum çözebilir. Çözüm olmaz ise konuda diğer sebepler tartışılabilir.

Formatı tam şekilde mi atmam gerekir yoksa dosyaları koruyarak atsam olur mu? O kadar içeriği tekrar indirmek üşendirici geliyor. Ancak tam atmak gerekiyorsa yapacak bir şey yok.
Windows kurulu diski silmen ve yeniden kurman gerekli, yani C diskini. Oyunlar D'de ise örneğin D'nin bir etkisi yok. Kalabilir.

Şöyle. Alacağın anakartın üretici sayfasına girip Support liste bakabilirsin. AMD sistemler RAM seçebiliyor. Var ise sorun yaşamazsın. İkisi de DDR4 olmalı yada ne ise o ve MHz olarak desteklemeli. Aşırtmalı bir RAM'in yok, o sebeple çok takılmaya gerek yok.

CV550 80+ Bronze kötü değil ama tartışılır. İlk etapta temiz kurulum çözebilir. Çözüm olmaz ise konuda diğer sebepler tartışılabilir.

Windows kurulu diski silmen ve yeniden kurman gerekli, yani C diskini. Oyunlar D'de ise örneğin D'nin bir etkisi yok. Kalabilir.
Söylediklerinizi uygulayıp bir bakacağım. Sonucu buraya yazarım, ileride ilgilenen arkadaşlara da yardımcı olmuş oluruz. Çok teşekkür ederim.

Formatı attım, tüm güncellemeleri yaptım ve oyunu yükleyip test ettim. Düzelme olduysa da fark edebileceğim düzeyde olmadı. İşlemciyi bu şekilde çok kullanıyor ve ekran kartı kullanımı devamlı düşüp yükseliyor. Ekran kartı kullanımı 130- 140 voltaj arasında değişiyor ancak bildiğim kadarıyla 160 civarı bir şey olması gerekiyor. Ne diyorsunuz?

Dosya Ekleri

• resim_2024-01-05_143609273.png
    resim_2024-01-05_143609273.png
    3,5 MB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Ekran kartı kullanımı 130- 140 voltaj arasında değişiyor ancak bildiğim kadarıyla 160 civarı bir şey olması gerekiyor. Ne diyorsunuz?
Voltaj değil Watt = Volat X Amper.
Ekran kartı 160W'a kadar çıkabilir. Üstü olmaz. 140 civarları max kabul edilebilir.
Formatı attım, tüm güncellemeleri yaptım ve oyunu yükleyip test ettim. Düzelme olduysa da fark edebileceğim düzeyde olmadı.
Sıkıntı nedir tam olarak. Ayarlarınız, oyun nedir ? Çözünürlük, grafikler, popülasyon ve arka planda çalışan uygulama var mı gibi...
İşlemciyi bu şekilde çok kullanıyor ve ekran kartı kullanımı devamlı düşüp yükseliyor.
Öte yandan takılma veya donma yok ise normal. %98-99 GPU kullanımı. CPU kullanımı ise beklediğimden yüksek doğrusu fakat yine de darboğaz yok. totalde %80. Tekli çekirdek de %88 kabul değerler.

Geri dönüşünüzü bekliyorum.

Ekran kartı 160W'a kadar çıkabilir. Üstü olmaz. 140 civarları max kabul edilebilir.

Sıkıntı nedir tam olarak. Ayarlarınız, oyun nedir ? Çözünürlük, grafikler, popülasyon ve arka planda çalışan uygulama var mı gibi...

Öte yandan takılma veya donma yok ise normal. %98-99 GPU kullanımı. CPU kullanımı ise beklediğimden yüksek doğrusu fakat yine de darboğaz yok. totalde %80. Tekli çekirdek de %88 kabul değerler.

Oyunda ultra ayarlar, dlss kalite ve frame generation açık. Işın izleme kapalı. Oyun ilk açıldığında mouse'u arkaya çevirdiğimde bildiğini 1-2 saniye donuyor, takılıyor. İlerledikçe de ufak ufak takılmalar oluyor. %98-99 normal değerler evet ancak hep bu değerlerde seyretmiyor. Kimi zaman 90, kimi zaman 80, hatta kimi zaman anlık 60-70'e kadar düşüyor. 1080p'de oynuyorum. 1080p değerlerde 2k için üretilen bir kartın tam verimli çalışmasını beklemem tabii ancak sürekli drop yemesinide anlayamıyorum. Sanki görüntüyü yavaş işliyor gibi hissediyorum.

Oyun A Plague Tale Requiem.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunda ultra ayarlar, dlss kalite ve frame generation açık. Işın izleme kapalı. Oyun ilk açıldığında mouse'u arkaya çevirdiğimde bildiğini 1-2 saniye donuyor, takılıyor. İlerledikçe de ufak ufak takılmalar oluyor. %98-99 normal değerler evet ancak hep bu değerlerde seyretmiyor. Kimi zaman 90, kimi zaman 80, hatta kimi zaman anlık 60-70'e kadar düşüyor. 1080p'de oynuyorum. 1080p değerlerde 2k için üretilen bir kartın tam verimli çalışmasını beklemem tabii ancak sürekli drop yemesinide anlayamıyorum. Sanki görüntüyü yavaş işliyor gibi hissediyorum.
DSR ile 2K çekip oynayabilirsin. %88-90'larda gezen işlemci anlık harita yüklemede vs artabilir ve anlık drop oluşturabilir.

FPS kilidi (VSync) koyabilirsin.
Oyun A Plague Tale Requiem
Optimizasyon sıkıntısı vardı diye hatırlıyorum. Bence test oyunun bu olmamalı.

DSR ile 2K çekip oynayabilirsin. %88-90'larda gezen işlemci anlık harita yüklemede vs artabilir ve anlık drop oluşturabilir.

FPS kilidi (VSync) koyabilirsin.

Optimizasyon sıkıntısı vardı diye hatırlıyorum. Bence test oyunun bu olmamalı.
DSR denemiştim, etkisi oldu tabii ama çok bir etki göremedim. Vsync gerekirse açarım tabii ama kendimi FPS ile kısıtlamakta istemiyorum, ancak olmazsa yapmak zorundayım. Test için bir kaç oyun daha indiriyorum, formatı yeni attığım için daha inmediler. Bakalım diğerleri insin onlarla da test yapıp buraya atarım fotoğraflarını.

DSR denemiştim, etkisi oldu tabii ama çok bir etki göremedim. Vsync gerekirse açarım tabii ama kendimi FPS ile kısıtlamakta istemiyorum, ancak olmazsa yapmak zorundayım. Test için bir kaç oyun daha indiriyorum, formatı yeni attığım için daha inmediler. Bakalım diğerleri insin onlarla da test yapıp buraya atarım fotoğraflarını.
Kötü bir optimizasyonu olan oyun. Manasız ve normal.

1080P o kart için darboğaz yapmaz desek de yapabilir. Darboğaz hissettiğinde VSync veya DSR mecbursun. İstemiyorum gibi bir durum yersiz ve saçma bir cevap ya da donarak oynarsın o zaman. Çözünürlük arttıkça işlemci kullanımı düşer.

Gariplik olacağını düşünmüyorum. 1080P'de şu değerler bile iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı