Çözüldü 4060 Ti ekran kartına B450M Dragon anakart darboğaz yapar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YunusLatifTuna

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 4060Ti 16 GB / Ryzen 7 5700x / 16 GB 3000 MHz DDR4 / MSİ MAG B550 Tomahawk / Aorus Waterforce 240mm / 550w 80+ Bronze Corsair / Corsair Carbide Spec-05
Merhaba arkadaşlar. Daha yeni GTX 1660S ekran kartından RTX 4060 Ti ekran kartına geçiş yaptım. Ancak önceki ekran kartımda oyunlarda kötü performansta alsamda drop yemiyor, darboğaz yaşamıyordum. İşlemcim R7 5700X ve bu işlemci ile 4060 Ti'da darboğaz yaşayacağımı sanmıyorum. Geriye bir tek PSU ve anakartım kalıyor. PSU 550W 80 Plus Gold. Yakın zamanda 850W PSU'ya geçeceğim. Anakartım B450M Dragon. B550-F Gaming anakart almak istiyorum.

İki sorum var; B550-F Gaming anakart aldığımda PSU'yu güçlendirmeme gerek var mı? 550W PSU beni idare eder mi? Eğer edecekse önce anakartı sonra PSU'yu değiştirmek istiyorum. Yok idare etmez zorlar dersenizde önce PSU sonra anakart değişmek istiyorum.

Diğer sorum şu; şu anki aktif anakartım olan B450M Dragon darboğaz yaşamam sebep oluyor olabilir mi? Yoksa 550W PSU yetersiz kaldığı için mi darboğaz yaşıyorum? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şu an anlattığın durumlar normal durumlar. Beklediğim şekilde. GPU kullanımı %100'e dayanmak zorunda değil her zaman. Bunun çeşitli sebepleri olabiliyor.

Oyun motoru bazen kısıtlama koyabilir, bazen ise optimizasyon. Fakat drop yemediğin sürece tadını çıkar ve istatistikleri kapat derim. Şu anlattığın senaryoda hiçbir kusur yok. RDR2'yi açamaman üzücü olmuş.

Hayırlı olsun oyun ve eski işletim kaynaklı yaşadığını ve şu an durumun çözüldüğünü düşünüyorum. İyi sosyeller.
Anlıyorum ancak maalesef droplar yiyorum. Teşekkür ederim.

Şu an anlattığın durumlar normal durumlar. Beklediğim şekilde. GPU kullanımı %100'e dayanmak zorunda değil her zaman. Bunun çeşitli sebepleri olabiliyor.

Oyun motoru bazen kısıtlama koyabilir, bazen ise optimizasyon. Fakat drop yemediğin sürece tadını çıkar ve istatistikleri kapat derim. Şu anlattığın senaryoda hiçbir kusur yok. RDR2'yi açamaman üzücü olmuş.

Hayırlı olsun oyun ve eski işletim kaynaklı yaşadığını ve şu an durumun çözüldüğünü düşünüyorum. İyi sosyeller.
MSİ MAG B550 Tomahawk anakart aldım, dedim anakarttandır herhalde sorun. Önerilen minimum PSU 550W gücündeydi çünkü. Ancak yeni anakartı alınca daha fazla drop yemeye başladım. Sistemin güncel olmayan tek parçası Ram ve PSU. Ram 16 GB, oyunlarda yetersiz olacağını düşünmüyorum. Zaten oynadığım oyunlarda çok aman aman Ram isteyen oyunlar değil, GTA V, CS2 falan genelde. Anakartı değiştirdikten sonra FPS dropların artmasının sebebini bir tek şeyle bağdaştırabiliyorum, oda güç kullanımının minimal düzeyde de olsa artması. En kısa zamanda 850W PSU'ya geçiş yapacağım, o zaman tekrar gelip bir güncelleme yazarım. Sorun yaşayan diğer arkadaşlar içinde yardımcı olmuş oluruz.

Corsair 550W 80+ Bronze PSU'dan Msi 850W 80+ Gold PSU'ya geçiş yaptım. Takılmalar olmuyor, önceden A Plague Tale Requiem oyunun 90, 110 Watt'lara düşerken şimdi 138, 141 arasında gidip geliyor ve kesinlikle düşmüyor. Drop yemiyorum.
Kötü bir optimizasyonu olan oyun. Manasız ve normal.

1080P o kart için darboğaz yapmaz desek de yapabilir. Darboğaz hissettiğinde VSync veya DSR mecbursun. İstemiyorum gibi bir durum yersiz ve saçma bir cevap ya da donarak oynarsın o zaman. Çözünürlük arttıkça işlemci kullanımı düşer.

Gariplik olacağını düşünmüyorum. 1080P'de şu değerler bile iyi.
Oyunları indirdim denedim. BF2042'de GPU kullanım %50'lerde, CPU kullanımı %90'lara kadar çıktı. RDR2'yi bir kaç ayar değişikliği yaptım, açtım kapattım ve en sonunda hangi ayardan dolayıdır bilmiyorum oyun açılır açılmaz kapanmaya başladı. Ancak kartı çok zorlayacak bir ayar açmadım. Dying Light 2'de Ultra ışın izleme ve DLSS Kalite modunda 100-120 civarı fps aldım ancak CPU kullanımı %60-70'lerde GPU kullanımı %90'larda gezdi. Portal RTX oyununda ise Full ayarlarda normalde 80 fps alırken sürekli takıldı, anlık 20-30 fps'lere düştü ve bu anlık düşüşlerde ekran kartı kullanımı %40-60 oldu yanlış hatırlamıyorsam. Fotoğrafları atacağım şimdi buraya. DRS'yi 2K'ya ayarlayıp öyle denedim hepsini. Bu değerler normal değil. BF'de %90 CPU ne demek?
batt 2.png
batt 2.png
batt.pngbatt 2.png

Kötü bir optimizasyonu olan oyun. Manasız ve normal.

1080P o kart için darboğaz yapmaz desek de yapabilir. Darboğaz hissettiğinde VSync veya DSR mecbursun. İstemiyorum gibi bir durum yersiz ve saçma bir cevap ya da donarak oynarsın o zaman. Çözünürlük arttıkça işlemci kullanımı düşer.

Gariplik olacağını düşünmüyorum. 1080P'de şu değerler bile iyi.
FurMark testi de yaptım. 1920x1080 8x MSAA ayarladığımda nedense GPU Power %74'ün üstüne çıkmadı.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-01-06 022309.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-06 022309.png
    3,6 MB · Görüntüleme: 10
  • ghkj.png
    ghkj.png
    3,1 MB · Görüntüleme: 11
  • Ekran görüntüsü 2024-01-05 173609.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-05 173609.png
    3 MB · Görüntüleme: 10
  • dfgs.png
    dfgs.png
    3,1 MB · Görüntüleme: 18
  • Ekran görüntüsü 2024-01-05 173454.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-05 173454.png
    3,1 MB · Görüntüleme: 10
  • fgh.png
    fgh.png
    2,5 MB · Görüntüleme: 10
  • Ekran görüntüsü 2024-01-05 173233.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-05 173233.png
    2,5 MB · Görüntüleme: 12
  • Ekran görüntüsü 2024-01-05 173054.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-05 173054.png
    2,1 MB · Görüntüleme: 9
  • Ekran görüntüsü 2024-01-05 173054.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-05 173054.png
    2,1 MB · Görüntüleme: 10
Sistemde SSD var mı? Varsa hangi marka model? Sistem boşta iken ve oyunlarda Görev Yöneticisi'nden kaynak kullanımlarını atabilir misin?
SSD 970 Evo Plus 1 TB. Denediğim oyun GTA V ONLİNE. Burada pek sıkıntı yok görünüyor ancak yukarıda ki fotoğraflarda da gördüğün gibi, BF2042 oyununda işlemci son yükte ancak GPU kullanımı az, Portal'da ani sık sık ani düşüşler.

Dosya Ekleri

• resim_2024-01-07_153344457.png
    resim_2024-01-07_153344457.png
    43,4 KB · Görüntüleme: 9
  • görev.png
    görev.png
    46,2 KB · Görüntüleme: 8
SSD 970 Evo Plus 1 TB. Denediğim oyun GTA V ONLİNE. Burada pek sıkıntı yok görünüyor ancak yukarıda ki fotoğraflarda da gördüğün gibi, BF2042 oyununda işlemci son yükte ancak GPU kullanımı az, Portal'da ani sık sık ani düşüşler.
gpu da performans düşüşleri görünüyor. psu önerilen seviyede. işlemcide darboğaz %5-6 seviyelerinde olsada bu kadar drop yemen normal değil. ilk attığın fotolarda ciddi işlemci kullanımları söz konusu. ben oyunla alakalı olduğunu düşünüyorum.

gpu da performans düşüşleri görünüyor. psu önerilen seviyede. işlemcide darboğaz %5-6 seviyelerinde olsada bu kadar drop yemen normal değil. ilk attığın fotolarda ciddi işlemci kullanımları söz konusu. ben oyunla alakalı olduğunu düşünüyorum.
Ancak her oyunda olması oyunla ilgili olduğu izleniminden uzaklaştırıyor beni. Şimdi Metro Exodus'ta Ultra ayarlar, Full RT ve DLSS Kalite modunda deneyip fotoğrafını göndereceğim.

Exodus denedim, herhangi bir sıkıntı yok. Ekran kartı kullanımı %98-94 arası değişiyor bazende 88 oluyor. Ancak Portal oyununda internette baktığımda yerlerde herhangi bir optimizasyon sorunu göremedim, hatta 4060 kartlarda gayet stabil çalışıyor. Ancak bende sık sık ekran kartı kullanımı düşüyor. Hatta bu görsele bakarsanız %0'a kadar düştü. Acaba diyorum anakart yetersiz mi kalıyor? Pcie 3 anakartım var ve ekran kartı pcie 4. Acaba bu yüzden grafik işleme konusunda yavaş kalıyor olabilir mi?

Dosya Ekleri

• resim_2024-01-07_184907150.png
    resim_2024-01-07_184907150.png
    2,1 MB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Ancak her oyunda olması oyunla ilgili olduğu izleniminden uzaklaştırıyor beni. Şimdi Metro Exodus'ta Ultra ayarlar, Full RT ve DLSS kalite modunda deneyip fotoğrafını göndereceğim.

Exodus denedim, herhangi bir sıkıntı yok. Ekran kartı kullanımı %98-94 arası değişiyor bazen de 88 oluyor. Ancak portal oyununda internette baktığımda yerlerde herhangi bir optimizasyon sorunu göremedim, hatta 4060 kartlarda gayet stabil çalışıyor. Ancak bende sık sık ekran kartı kullanımı düşüyor. Hatta bu görsele bakarsanız %0'a kadar düştü. Acaba diyorum anakart yetersiz mi kalıyor? PCI-e 3 anakartım var ve ekran kartı PCI-e 4. acaba bu yüzden grafik işleme konusunda yavaş kalıyor olabilir mi?

PCI 3.0 ve 4.0 veri yollarının internette karşılaştırma videolarında en fazla 5-10FPS fark ediyor. Ben bunun kart üzerinde bu kadar etki edeceğini sanmıyorum. Yine de daha bilgili bir arkadaş bu konuda cevap verebilir.

PCI 3.0 ve 4.0 veri yollarının internette karşılaştırma videolarında en fazla 5-10FPS fark ediyor. Ben bunun kart üzerinde bu kadar etki edeceğini sanmıyorum. Yine de daha bilgili bir arkadaş bu konuda cevap verebilir.
Teşekkür ederim

Ancak her oyunda olması oyunla ilgili olduğu izleniminden uzaklaştırıyor beni. Şimdi Metro Exodus'ta Ultra ayarlar, Full RT ve DLSS Kalite modunda deneyip fotoğrafını göndereceğim.

Exodus denedim, herhangi bir sıkıntı yok. Ekran kartı kullanımı %98-94 arası değişiyor bazende 88 oluyor. Ancak Portal oyununda internette baktığımda yerlerde herhangi bir optimizasyon sorunu göremedim, hatta 4060 kartlarda gayet stabil çalışıyor. Ancak bende sık sık ekran kartı kullanımı düşüyor. Hatta bu görsele bakarsanız %0'a kadar düştü. Acaba diyorum anakart yetersiz mi kalıyor? Pcie 3 anakartım var ve ekran kartı pcie 4. Acaba bu yüzden grafik işleme konusunda yavaş kalıyor olabilir mi?
BF4 fazla işlemci yiyen bir oyun. Ve bariz şekilde Darboğaza elverişli bir durum söz konusu. %88 işlemci cidden abartı ve normal dışı bir durum.

Diğer SS sanırım Ready Or Not'ın. Onda bir sıkıntı gözükmüyor.

İşlemci darboğazı olmadığı her an %99 GPU olacak diye bir durum yok. Bazı durumlarda bu %- olabilir. İşlemci kullanımın GPU'dan az ise veya denk ise sıkıntı yok ama yüksek olduğu durumlarda bi bakmakta fayda var.

Metro sıkıntısız demişsiniz zaten. Portal içinse yorum yapmak güç. Drop olmayan her SS'de durum çok iyi. Drop yeme sebebi Kaplama yüklenme durumu olabilir mi, yoksa herhangi bir anda kaplamalar yüklenmişken mi yiyorsunuz ?

PCI-e portu yüzünden böyle bir durum yaşamazsın. Hele ki kart 4060-4060Ti gibi bir kart ile.

BF4 fazla işlemci yiyen bir oyun. Ve bariz şekilde Darboğaza elverişli bir durum söz konusu. %88 işlemci cidden abartı ve normal dışı bir durum.

Diğer SS sanırım Ready Or Not'ın. Onda bir sıkıntı gözükmüyor.

İşlemci darboğazı olmadığı her an %99 GPU olacak diye bir durum yok. Bazı durumlarda bu %- olabilir. İşlemci kullanımın GPU'dan az ise veya denk ise sıkıntı yok ama yüksek olduğu durumlarda bi bakmakta fayda var.

Metro sıkıntısız demişsiniz zaten. Portal içinse yorum yapmak güç. Drop olmayan her SS'de durum çok iyi. Drop yeme sebebi Kaplama yüklenme durumu olabilir mi, yoksa herhangi bir anda kaplamalar yüklenmişken mi yiyorsunuz ?

PCI-e portu yüzünden böyle bir durum yaşamazsın. Hele ki kart 4060-4060Ti gibi bir kart ile.
Kaplamalar yüklenmişken yiyorum evet. Kamerayı herhangi bir şekilde oynatmadığımda bile anlık droplar yiyorum. Bunun sebebi SSD olabilir mi sizce? Ancak sanıyorum ki SSD yeterli seviyede, 3-4 GB okuma ve yazma hızı var.

Kaplamalar yüklenmişken yiyorum evet. Kamerayı herhangi bir şekilde oynatmadığımda bile anlık droplar yiyorum. Bunun sebebi SSD olabilir mi sizce? Ancak sanıyorum ki SSD yeterli seviyede, 3-4 GB okuma ve yazma hızı var.

HDD olsa evet ama SSD'de bunu yaşamazsın. 1GB bile yeterli olur. O yüzden eliyorum. Sıkıntı olmadığını düşünerek.

Yani DSR ile 4K'da yiyip yemediğine bakılabilir ama o zaman da kart yetmeyecek. Tuhaf bir durum şahsen. V-Sync açılabilir belki ya da FPS kilidi varsa o.

Portalın son RTX güncellemesi nasıl çalışıyor bilmediğimden bir yorum yapamayacağım.

RDR2 güzel bir test oyunudur ama açılmaması üzücü olmuş. Drop yemediğin senaryolarda CPU ve GPU kullanımına çok takılma. Bazı oyunlar tek çekirdek bazı oyunlar çoklu çekirdek kullanıyor. Buna istinaden kullanımlar da değişebiliyor.

Güncel yeni çıkmış oyunlarda test etmek doğru olacaktır. TLOU Part I mesela test için rezil bir oyun yeni çıkmış ve bayıldığım bir oyun olsa da :)

Geri
Yukarı