4070 Ti sistemi yükseltme önerisi

Tiger1

Hectopat
Şu anki sistemim;
Ekran kartı: 4070 Ti.
İşlemci: 12700 F
RAM: 32 GB 4000 MHz.
Anakart: MSI B660 Tomahawk DDR5.
Sıvı soğutucu: Arctic 360 mm.
Monitör: ASUS TUF VG27AQ1A 2K 170 Hertz.

Sistemi toplarken karma kullanım için (hem rekabetçi hem hikaye tabanlı) toplamıştım. Fakat bu süreçte fark ettim ki hikaye tabanlı oyunlar beni ciddi anlamda bayıyor. Bundan sonrasında rekabetçi oyunlara yönelmeye karar verdim. PUBG, Rainbow öncelikli olarak oynadığım iki oyun. Değiştireceğim parçalar: İşlemci, anakart, RAM ve monitör. Aslında şu an kafam bayağı karışık arkadaşlar. Monitör olarak alacağım parça belli fakat Hertz konusunda bir ikilemdeyim. Zowie BenQ model monitör alacağım fakat 240 Hertz mi alsam 360 mı alsam bilemiyorum. Para konusunda sıkıntım yok. Lakin şöyle bir durum var, 360 Hertz alırsam şu an piyasanın en iyi işlemcisini de alsam (sanırım 7800x3D) PUBG'de hiçbir şekilde 360 civarı FPS sabit alamayacağım (1080p Low ayarlarda). Bu benim ekran kartımla alakalı değil. 4090 bile 1080p Low ayarda daima 360 üstü FPS vermiyor. Fakat Rainbow'da sıkıntı yok. 360 üstünü görebiliyorum işlemciyi değiştiğimde. Sizce ne yapmalıyım şu durumda? 240 Hertz alırsam keşke 360 alsam diye pişman olmak var. Diğer yandan da 360 Hertz alıp PUBG, Warzone gibi oyunlarda 360 FPS'yi piyasanın en iyi işlemcisiyle dahi görememek var. Şu durumda en mantıklı hareket ne olur sizce? Ve bu arada işlemci anakart ve RAM önerilerinizi de bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu anki sistemim;
Ekran kartı: 4070 Ti.
İşlemci: 12700 F
RAM: 32 GB 4000 MHz.
Anakart: MSI B660 Tomahawk DDR5.
Sıvı soğutucu: Arctic 360 mm.
Monitör: ASUS TUF VG27AQ1A 2K 170 Hertz.

Sistemi toplarken karma kullanım için (hem rekabetçi hem hikaye tabanlı) toplamıştım. Fakat bu süreçte fark ettim ki hikaye tabanlı oyunlar beni ciddi anlamda bayıyor. Bundan sonrasında rekabetçi oyunlara yönelmeye karar verdim. PUBG, Rainbow öncelikli olarak oynadığım iki oyun. Değiştireceğim parçalar: İşlemci, anakart, RAM ve monitör. Aslında şu an kafam bayağı karışık arkadaşlar. Monitör olarak alacağım parça belli fakat Hertz konusunda bir ikilemdeyim. Zowie BenQ model monitör alacağım fakat 240 Hertz mi alsam 360 mı alsam bilemiyorum. Para konusunda sıkıntım yok. Lakin şöyle bir durum var, 360 Hertz alırsam şu an piyasanın en iyi işlemcisini de alsam (sanırım 7800x3D) PUBG'de hiçbir şekilde 360 civarı FPS sabit alamayacağım (1080p Low ayarlarda). Bu benim ekran kartımla alakalı değil. 4090 bile 1080p Low ayarda daima 360 üstü FPS vermiyor. Fakat Rainbow'da sıkıntı yok. 360 üstünü görebiliyorum işlemciyi değiştiğimde. Sizce ne yapmalıyım şu durumda? 240 Hertz alırsam keşke 360 alsam diye pişman olmak var. Diğer yandan da 360 Hertz alıp PUBG, Warzone gibi oyunlarda 360 FPS'yi piyasanın en iyi işlemcisiyle dahi görememek var. Şu durumda en mantıklı hareket ne olur sizce? Ve bu arada işlemci anakart ve RAM önerilerinizi de bekliyorum.

Hocam para sıkıntısı yoksa 7800x3D e geçip, RAM 6000MHz, monitör'u BenQ 360Hz TN panel al. Anakartı B650M alsan da olur X670 de sana kalmış.

RAM 6400 MHz olacak şekilde senin dediğin gibi düşündüm zaten hocam fakat ekran kartını değiştirmeme gerek var mı?

Hocam yine bu işler bütçe meselesi bütçe sorun edilmediğinde tabii 4090 da olur ya da 4080 de ama değer mi bence rekabetçi oyunlar için değmez diye düşünüyorum. Bence, elinizde halihazırda 4070 Ti var. Gayet güçlü bir ekran kartı bununla devam edin. Baktınız memnun olmadınız. 4080 veya 4090'a yükseltme yaparsınız. Çünkü 7800x3D ile 4080 veya 4090 gayet sorunsuz kullanılabilir.

Hocam yine bu işler bütçe meselesi bütçe sorun edilmediğinde tabii 4090 da olur ya da 4080 de ama değer mi bence rekabetçi oyunlar için değmez diye düşünüyorum. Bence, elinizde halihazırda 4070 Ti var. Gayet güçlü bir ekran kartı bununla devam edin. Baktınız memnun olmadınız. 4080 veya 4090'a yükseltme yaparsınız. Çünkü 7800x3D ile 4080 veya 4090 gayet sorunsuz kullanılabilir.
Anladım hocam , şuan sanırım bu şekilde parçaları alacam fakat sadece anakart konusunda karar veremedim. B serisi mi yoksa X serisi mi alsam bilmiyorum. Aslında O.C yapmayı düşünmüyorum çünkü neticede riskli bir işlem. Asus rog serisinin B serisi bir anakartını mı aliyim sizce ?

Anladım hocam, şu an sanırım bu şekilde parçaları alacağım fakat sadece anakart konusunda karar veremedim. B serisi mi yoksa X serisi mi alsam bilmiyorum. Aslında O.C yapmayı düşünmüyorum çünkü neticede riskli bir işlem. ASUS ROG serisinin b serisi bir anakartını mı aliyim sizce?

X670 serisi al derim. ROG serisi de olabilir oyun odaklı olduğu için gayet iyi olur. O.C yapmayı düşünmüyorsan aslında çok önemi yok ama bütçe çok sorun değilse ve arada fiyat farkı devasa yoksa X serisi b serisinden daha üst seri olduğu için X serisi daha mantıklı. Hocam bu arada bende sistem topluyorum şu an 7800x3Dli. Birazdan konu açacağım yorumlarınızı beklerim :)

Son düzenleme:
Veya

Merhaba sabah yazacaktım size anca şimdi kismet oldu :)

OC yapmayacaksınız, bu iki anakart gayet yeterli Performans / VRM / USB port / soğutma ve depolama konusunda. Hepsi var bu kartlarda, tam sizin ihtiyacınıza göre.

İşlemci 7800x3D gayet yeterli bence, 7950x3D ile arasında çok fazla dişe dokunacak fark yok yanlış hatırlamıyorsam.

RAM 2x16 en yüksek frekans alın bence bütçenize uygun. Ryzen ne verirsen alıyor çünkü MHz konusunda :) doymuyor.

Ekran kesinlikle 360 MHz alin bence , o kadar FPS alamasaniz dahi. PC'nin en sık değişen parçası GPU'dur, 3 - 5 ay sonra yeni kart cikar akliniza yatan, monitör hazir olur.

Not: Eski anakart / işlemci/ RAM satmak isterseniz "İzmir " içinde ben düşünebilirim :)

Geri
Yukarı