4070 Ti yanına 5800x3D alınır mı?

globalanarchist

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

Daha yeni 4070 Ti almış bulunmaktayım. İşlemci olarak 5800x3D düşünüyorum. Bütçe tam anlamıyla ona yetiyor. Kayıt almak (oyun videoları, yayınlar vs), render almak için ya da tüm bu örnekler için bu işlemciyi almak mantıklı mıdır? Sizlere danışmak istedim. Anakart B450 Plus Gaming. Yakın bir zamanda anakart yükseltmesine geçemeyeceğim. Bir sorun oluşturur mu? Fikriniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar,

Daha yeni 4070 Ti almış bulunmaktayım. İşlemci olarak 5800x3D düşünüyorum. Bütçe tam anlamıyla ona yetiyor. Kayıt almak (oyun videoları, yayınlar vs), render almak için ya da tüm bu örnekler için bu işlemciyi almak mantıklı mıdır? Sizlere danışmak istedim. Anakart B450 Plus Gaming. Yakın bir zamanda anakart yükseltmesine geçemeyeceğim. Bir sorun oluşturur mu? Fikriniz nedir?

Güzel işlemci fakat bütçeniz varsa AM5'e geçmekte fayda var. Yine de güzel bir işlemci oyun için en iyi AM4 işlemci diye biliyorum ben.

Mevcutta anakart ve RAM bulunuyorsa AM5 es geçilebilir. Anakart ve RAM masrafı derken işlemci için bütçe kalmayabilir veya 7600 zorlanabilir.
5800X3D gayet iyi bir işlemci fakat soğutmak kolay değil.
Soğutucunuz var mı veya soğutucu için bütçeniz ne kadar?

Yakın zamanda anakart yükseltemeyeceğim dediği için ve 5800x3D almayı düşündüğü baz alındığında uzun süreler bu şekilde gideceği çıkarılabilir.

Anakart yükseltmeyi düşünüyorum diye okumuştum ben orayı özür diliyorum.
Ama şöyle bir şeyde var
İşlemciler arası 2K fark var
Anakartını 1-1.5k ya satarsa aradaki fark ile AM5 bir anakart alınabilir.
Ancak işin içinde DDR5 RAM'lerde var
Eski RAM'leri satsa ve üstüne 1K civarı koysa onu da halledebilir
Koyamazsa yapacak bir şey yok 5800x3D alabilir.

Mevcutta anakart ve RAM bulunuyorsa AM5 es geçilebilir. Anakart ve RAM masrafı derken işlemci için bütçe kalmayabilir veya 7600 zorlanabilir.
5800X3D gayet iyi bir işlemci fakat soğutmak kolay değil.
Soğutucunuz var mı veya soğutucu için bütçeniz ne kadar?
Soğutucum henüz stok soğutucu. Uygun fiyatlı bir kule tipi ya da sıvı soğutucuya geçmek zorundayım diye düşünüyorum ama bu konuda bir araştırma yapmadım. Sadece tek bilinen şey mümkün olduğunca fiyatının düşük olması.

Anakart yükseltmeyi düşünüyorum diye okumuştum ben orayı özür diliyorum.
Ama şöyle bir şeyde var.
İşlemciler arası 2K fark var.
Anakartını 1-1.5k ya satarsa aradaki fark ile AM5 bir anakart alınabilir.
Ancak işin içinde DDR5 RAM'lerde var.
Eski RAM'leri satsa ve üstüne 1K civarı koysa onu da halledebilir.
Koyamazsa yapacak bir şey yok 5800x3D alabilir.

Soğutucum henüz stok soğutucu. Uygun fiyatlı bir kule tipi ya da sıvı soğutucuya geçmek zorundayım diye düşünüyorum ama bu konuda bir araştırma yapmadım. Sadece tek bilinen şey mümkün olduğunca fiyatının düşük olması.

Bak şimdi soğutucu masrafıda geldi.
R5 7600'ü daha düşük seviye soğutucular ile soğutabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı