40K-45 bin TL bandında notebook önerisi

Bütçe
40-45k

count

Centipat
Merhaba arkadaşlar, bu fiyat civarında notebook bakıyorum. Daha önce hep kasa toplamıştım, şimdiki kasam da 8-9 yaşında, oyun için hiç notebook kullanmadım, bu sebeple güncel donanımlar ve notebooklar hakkında bilgim sınırlı.

Kullanım amacım (öncelikli olarak oyun, sonra iş maksatlı) ve internetten ilk araştırmama göre şöyle bir öncelik sırası belirledim;

1. Marka: ASUS, MSI, HP, Dell vb. markaları tercih ediyorum, Monster, Casper, Lenovo, Acer vb. sanırım müşteri memnuniyeti, kalite vb. konularda biraz sıkıntı çıkarabiliyor, bu sebeple mesela Lenovo alacağıma 1 tık aşağı donanım olsun ASUS olsun mantığındayım.
2. İşlemcide Intel tercih ediyorum, 1997'deki ilk bilgisayarımdan beri bugüne kadar desktoplarımda hep Intel kullandım, optimize çalışmasından, ısınma oranından vb. memnunum. Sanırım bu fiyat bandında tercih edilmesi gereken işlemci 12700 oluyor.
3. Notebooku uzun yıllar kullanmayı planladığım için DDR4 yerine daha güncel teknoloji olan DDR5 olursa daha iyi olur gibime geliyor, fiyat farkına değmez ya da DDR4 sorun yaşatmaz diyorsanız bana da fark etmez tabii.
4. Oyun için de tabii 3070, 3070 Ti olursa fena olmaz sanırım, 3060 olursa desktoptan notebooka geçtiğime değmezmiş gibime geliyor. Maksat birkaç sene oyunları güzel güzel oynatabilmesi.
5. Oyun oynarken ya da çalışacağım zaman kendi monitörüme bağlayacağım, onun dışında salonda internette gezmek için vs. kullanırken monitörün büyüklüğü, Refresh oranı falan hiç önemli değil.

Bu seçimler yorumlanabilir, dediğim gibi donanım bilgim güncel sayılmaz, yanlışlar/eksikler olabilir. Bunlar dışında ise hangi modelin soğutması, havalandırması daha iyi, hangisinin kasası çok eğreti duruyor, Max-Q-Max-P farkı nedir, MUX olmazsa olmaz mıdır, ekran kartının çektiği watt değerleri çok mu önemli, ASUS ROG ve TUF'un farkları nedir vb. konularda neredeyse hiç bilgim yok.

Maksadım ürünler yeni yılla beraber ciddi bir zam almadan notebook tercihi yapıp almak. Bu kıstaslara göre önerilere açığım arkadaşlar, şimdiden teşekkür ederim.

Adaylar:
Asus TUF DASH F15 FX517ZR-HN013
Hp Omen 17-CK1012NT(Şu anda hiçbir yerde stokta görünmüyor malesef)

Asus ROG Strix G15 G513RW-HF206 (Intelden vazgeçilirse)

Son düzenleme:
İlk mesajda yazdığım üzere işlemcisi Intel olan modeller önceliğim arkadaşlar.

@Merthella Çalışırken monitöre ve adaptöre takıp çalışacağım, sıkıntı yok o konuda, 32 gb ram ve rtx 3060 yerine 16 gb ram ve 3070 daha cazip görünüyor, zaten firmamın verdiği 32 gb ramli bir i7li HP Elitebook iş bilgisayarı (dahili ekran kartlı) var elimde.

İkinci ürün oldukça uygun, tam aradığım şey gibi, çok hoşuma gitti, teşekkür ederim.

Son düzenleme:
İlk mesajda yazdığım üzere işlemcisi Intel olan modeller önceliğim arkadaşlar.

@Merthella Çalışırken monitöre ve adaptöre takıp çalışacağım, sıkıntı yok o konuda, 32 gb ram ve rtx 3060 yerine 16 gb ram ve 3070 daha cazip görünüyor, zaten firmamın verdiği 32 gb ramli bir i7li HP Elitebook iş bilgisayarı (dahili ekran kartlı) var elimde.

İkinci ürün oldukça uygun, tam aradığım şey gibi, çok hoşuma gitti, teşekkür ederim.
Atılan Omen 17 daha iyi hocam.

Omen 17 stokta yok hiç, Omen 16 alınır mı, aynı özelliklerde diye anladım @DenizKaya2809

ya da ddr4 ama 32gb ramli msi

OMEN Gaming Laptop 16-k0001nt | HP® Türkiye HP Omen 16-k0001nt modelini aldım, çok bilindik bir model değil galiba ama kullanıp göreceğiz, tavsiyeler için herkese teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı