427 Ghz İşlemciler Yolda

''Günümüzde birçok profesyonel işlemcileri özel soğutma yöntemleriyle 8 hatta 9 Ghz hızlara çıkarabiliyor ama geliştirilen bir teknoloji sayesinde yüzlerce Ghz hıza sahip işlemciler artık hayal olmaktan çıkıyorlar.

Chip kaynaklı habere göre bilim insanları yonga üretiminde silikon yerine grafen kullanarak işlemci üretmeyi başardılar. Işık hızında işlem yapabilme kabiliyeti olan yeni teknolojide teorik olarak 427 Ghz hıza çıkmak mümkün.

Öte yandan bu teknolojinin önünde ciddi bir engel var. Klasik yongalarda transistörlere verilen akım istenilen zamanda kesiliyor ve yeni veri girdisi yapılabiliniyor fakat grafen transistörler bir kere çalışmaya başladıklarında durmuyorlar ve çipe yeni veri girmek çok zor hale geliyor. Bilim insanları bu sorunu çözmek için çipe doğrudan akımı kesmek yerine akım yönünü değiştirme üzerine yeni bir yöntem üzerinde çalışıyorlar.

Bu muazzam hızı görmek için daha uzun yıllar beklemeniz lazım ama teknolojinin baş döndüren hızını göz önüne aldığımızda ışık hızında çalışan bilgisayarları görmeye ömrümüz yetecek gibi.''

Alıntı yapılan kaynak : 427 Ghz İşlemciler Yolda !!! | Donanımcı Baba

Şahsen 7 yıldır quantum fiziği ile ilgilendiğim için quantum bilgisayarların son kullanıcının eline düşmesini bekliyorum, hayal de olsa. Sadece wolfram yüzünden ne kadar heyecanlandığımı hayal bile edemezsiniz. Fizik tarihinde newton yasalarının yıkılıp einstein'ın uzay-zaman kavramlarının benimsediği yıllardaki gibi bir devrim, donanım tarihi için çok hoş olur açıkcası. Ama yok sanmıyorum, kapitalist düzen değişmedi sürece gıdım gıdım yenilenen teknolojiyi çuval çuval para döküp almaya devam.:neo:

427 GHZ'ye çıksak ne olur İnternet hızınız yavaş oldukça :D Türkiye standartında 8 Mbit /s ile o bilgisayarı kullanıp ne işine yarar :D
Üreticiler zaten yavaş yavaş artırıyorlar ancak bir yandan kat kat yüksek hızlarda teknolojiler geliştiriyor ancak bunlar duyurulmuyor.
Yani bu hızda bir bilgisisayar ile MP oyun oynayan Ferrariye binip köy yoluna çıkmaya benzer.

@Murat5038

Yani şimdi internet hızımız işlemciye darboğaz yapıyor mu demek istiyorsun ben anlamadım. :D

Ayrıca bu hızda tek çekirdekle bile deli gibi render alınır, tabi soğutma derdi olmadığı sürece.

@Murat5038

Yani şimdi internet hızımız işlemciye darboğaz yapıyor mu demek istiyorsun ben anlamadım. :D

Ayrıca bu hızda tek çekirdekle bile deli gibi render alınır, tabi soğutma derdi olmadığı sürece.
:D Ben MP'den bahsediyorum. Bilgisayarın hızlı olup sen internette sınırsız hızlı internetin olmadıkça donma oluşur :D Bilgisayarın yapacağı hızlı işlemi net hızın karşılamazsa olacağı o :) Tabi bu işlemciler çıkana kadar zaten net hızlarının da yükseleğini tahmin ediyorum. Ancak Türkiyede durum ne olur bilinmez.

Geri
Yukarı