Benzine zam yolda!

Son 3.5 aydır 2 aracımın birinde garajda öylece duruyor, yakında öbür arabamın da kontağını kapatacağım bu gidişle. Ancak kullanılmayıp olduğu yerde bile saçma derecesinde vergi ödüyoruz. (Bknz: Trafik sigortası, taşıt pulu vs.)

Kısasa kısas, Akaryakıtın litresi +28 TL olduğu yerde hala toplum olarak tepki göster(e)miyorsak suç bizde...

Tüm dünyada arttı yakıt fiyatları ama, bizdeki anormal bir artış. Almanya'da 1.20 civarlarındayken şu an 2.30 falan herhalde. Hatta sanırım 1.90, vergi indirimi yapılmış yanlış hatırlamıyorsam. Yani kabaca 1€'luk bir artış gelmiş fiyatlarda. Bizde de 1TL'lik bir artışın gelmesi gerekirdi bence. 3 katına çıkmış fiyatlar.
Doğru hocam. Örneğin 2014 yılında artan petrol fiyatları sırasında dolar kurumuz 2,2 iken litre fiyatımız 4,5 TL idi. 2016 yıllarında rahatlayan ekonomide petrol fiyatları 80 lere düşmesine rağmen bizde dolar kuru nedeniye hala 4,5 TL den yakıt satılıyordu. Durum günden güne daha da kötüye gitmekte.

İstanbul kira fiyatlarından dolayı çoğu insan iş yerinden farklı ilçelerde yaşıyor. Zamlar sayesinde 1 aracın aylık yakıt masrafı yakında 5 haneli rakamlara ulaşacak. Araç bir ihtiyaç kesinlike tarşıtmaya açık değil bence ama bir ihtiyacın bedeli bu kadar olmamalı. Yakıta verdiğim para ile bundan 7-8 sene önce ev-araba alabilirdim biriktirerek.
Hedef 2023 ama unuttum. Lozan ile kendi petrolümüzü çıkaracağız.

Ev ve iş arası gidiş geliş toplam 90km yapıyor.
Aylık 5.000TL'ye yakın yakıt parası veriyorum.
Yemin ederim bezdim artık.

Benim eylül sonu tahminim 40 TL'yi aşması. Yıl sonunda muhakkak 50 TL'yi bulacaktır. O gün geldiğinde bu mesajı alıntılarız.
Hocam ben iyi niyetliyim yine biliyorum benimde aklımdan o rakamlar geçiyor, ancak yani 4250 TL asgari ücretle 1 depo dolduracağımız hale gelirsek diye korkmuyor değilim, ancak eminim yine kimse kontak kapatmayacak.

Ülkemiz o kadar güzel konumda ki. Aklı başında yöneticiler gelse ülke gerçekten güçlü olur ama gelen yiyor, giden yiyor.

Hocam ben iyi niyetliyim yine biliyorum benimde aklımdan o rakamlar geçiyor, ancak yani 4250 TL asgari ücretle 1 depo dolduracağımız hale gelirsek diye korkmuyor değilim, ancak eminim yine kimse kontak kapatmayacak.
Kontak fiyat ne olursa olsun hiç bir zaman kapanmayacak. Giren çoğunlukla kontağı kapatmayanlara değil tüketiciye giriyor çünkü. Çalıştığım şirkette geçen sene aylık 200k yakıt masrafı öderken bu yıl 1m yi geçik rakamlar. Aynı şekilde sattığımız ürünlerde aynı fiyat bandında yükselmiş durumda. Umarım gelecek yeni ekiple (inşallah gelir) ekonomi eski günlerine döner.

Kontak fiyat ne olursa olsun hiç bir zaman kapanmayacak. Giren çoğunlukla kontağı kapatmayanlara değil tüketiciye giriyor çünkü. Çalıştığım şirkette geçen sene aylık 200k yakıt masrafı öderken bu yıl 1m yi geçik rakamlar. Aynı şekilde sattığımız ürünlerde aynı fiyat bandında yükselmiş durumda. Umarım gelecek yeni ekiple (inşallah gelir) ekonomi eski günlerine döner.
Gelecek yeni ekip derken iktidarın değişmesinden mi bahsediyorsunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı