4500 TL Sisteme Anakart ve İşlemci Tavsiyesi

hardb0yy

Hectopat
Nihayet kafamdaki bilgisayarı şekillendirdim ve bütçeme göre alacağım parçaları belirledim ancak
İşlemci ile anakart konusunda karar veremiyorum özellikle işlemci konusunda;

Planladığım sistem bu;

Ekran Kartı:Galax GTX 1650 Super EX 65SQL8DS61EX 128 Bit GDDR6 4 GB Ekran Kartı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Kasa+PSU :Aerocool Rift 600W 80+ Temperli Cam Panel, USB 3.0 Kart Okuyuculu RGB Oyuncu Kasası | Teknobiyotik
RAM 1x8 :Corsair Vengeance 8 GB 3000MHz DDR4 CMK8GX4M1D3000C16 Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
SSD :Western Digital 240 GB Green WDS240G2G0A 2.5" SATA 3.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
HDD :Seagate 3.5" 1 TB Barracuda ST1000DM010 SATA 3.0 7200 RPM Hard Disk Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Sorularım

1)İşlemciyi Ryzen 5 3600 alsam Gigabyte B450M S2H ile kullanırken sorun yaşar mıyım fanın yetersiz geldiğini söylüyorlar.

2)Anakartın Gigabyte B450M S2H olduğunu varsayarsak sizce bu sisteme Ryzen 3 3100 mü? Ryzen 3 3300X mi? Ryzen 5 3600 mü? Yoksa Ryzen 5 3500 X mi almalıyım?

1.) Evet, ısınma sorunu yaşabilirsiniz. Hava alan bir kasa tercih edin. Önü ızgaralı modellerden olabilir. Aerocool Ore Saturn öneririm.

2.) Ryzen 5 3600 tabii ki. Fakat GTX 1650 Super ile kullanacaksanız Ryzen 3 3100 de yeterli olacaktır.

1.) Evet, ısınma sorunu yaşabilirsiniz. Hava alan bir kasa tercih edin. Önü ızgaralı modellerden olabilir. Aerocool Ore Saturn öneririm.

2.) Ryzen 5 3600 tabii ki. Fakat GTX 1650 Super ile kullanacaksanız Ryzen 3 3100 de yeterli olacaktır.

O halde Ryzen 5 3600 aldığımda kasayı yada Anakartı yükseltmem gerekecek sanırım buda fiyatını artıracaktır. Bu kasada Anakartı yükseltmem gerekse hangisini önerirsiniz?

Son olarak Ryzen 3 3100 dediniz Ryzen 5 1600 Af tekil olarak satılmıyor ama ikisi arasında öneriniz ne olurdu?
1=) Bu sisteme r5 3600 3500x fazla gibi sanki . B450m öneririm .
2=)Ama illa istiyorum derseniz 3300x ve 3500x hemen hemen aynı 3600 daha performanslıdır .

Evet fazla gelebilir ama almışken maksimum verim alabileceğim bir işlemci istiyorum bu bahsettiğim parçalara uyumlu galiba birde ryzen 3 3300x satılmıyor artık

O halde Ryzen 5 3600 aldığımda kasayı yada Anakartı yükseltmem gerekecek sanırım buda fiyatını artıracaktır. Bu kasada Anakartı yükseltmem gerekse hangisini önerirsiniz?

Son olarak Ryzen 3 3100 dediniz Ryzen 5 1600 Af tekil olarak satılmıyor ama ikisi arasında öneriniz ne olurdu?
Ryzen 5 3600 aldığınızda anakartını yükseltmenize gerek yok. B450M S2H yeterli olacaktır.

Ryzen 3 3100 sadece oyun oynuyorsanız bir tık daha iyi bir işlemci. Fakat oyun yanında render işleriyle vb. de uğraşıyorsanız 1600 AF daha iyi bir işlemci 6C/12T olmasından dolayı.

Ryzen 5 3600 aldığınızda anakartını yükseltmenize gerek yok. B450M S2H yeterli olacaktır.

Ryzen 3 3100 sadece oyun oynuyorsanız bir tık daha iyi bir işlemci. Fakat oyun yanında render işleriyle vb. de uğraşıyorsanız 1600 AF daha iyi bir işlemci 6C/12T olmasından dolayı.
Yok üstad sadece oyun için alacağım başka bir iş için kullanmayacağım, iş stresini atmak tek amacım bu. Dediğinizi anladım peki Ryzen 5 3600 için kasa olarak daha uygun bir kasa önerirmisiniz bahsettiğiniz hava alan Model olarak 300-350 TL bandında.

Yok üstad sadece oyun için alacağım başka bir iş için kullanmayacağım, iş stresini atmak tek amacım bu. Dediğinizi anladım peki Ryzen 5 3600 için kasa olarak daha uygun bir kasa önerirmisiniz bahsettiğiniz hava alan Model olarak 300-350 TL bandında.
Aerocool Ore Saturn fiyatına göre çok iyi bir kasa.

Daha uygunu olan Dark Raider önerebilirim fakat bunun malzeme kalitesi bir tık daha kötü. Ama Aerocool VX Plus 500W dahili güç kaynağı ile geliyor. Tercih edebilirsiniz.

Bu arada ilk başta almayı düşündüğünüz Aerocool Rift kasanın içindeki PSU çok iyi. Ama kasanın önü kapalı olduğundan içindeki parçalar ısınabilir.

Düzenleme: Sonradan inceledim Aerocool Rift'in önü tam kapalı değilmiş. Yanlarında boşluklar varmış. Önü tamamen mesh olan kasalar daha iyi fakat bu model de tercih edilebilir.

Aerocool Ore Saturn fiyatına göre çok iyi bir kasa.

Daha uygunu olan Dark Raider önerebilirim fakat bunun malzeme kalitesi bir tık daha kötü. Ama Aerocool VX Plus 500W dahili güç kaynağı ile geliyor. Tercih edebilirsiniz.

Bu arada ilk başta almayı düşündüğünüz Aerocool Rift kasanın içindeki PSU çok iyi. Ama kasanın önü kapalı olduğundan içindeki parçalar ısınabilir.

Düzenleme: Sonradan inceledim Aerocool Rift'in önü tam kapalı değilmiş. Yanlarında boşluklar varmış. Önü tamamen mesh olan kasalar daha iyi fakat bu model de tercih edilebilir.

Anladım hocam saolasın verdiğin bilgiler işime yarayacak tekrardan teşekkürler

Bütçe varsa bu ikiliyi öneririm:

Hepinize teşekkür ediyorum.

Game garaj dan Aquarius 5AN Modelini,

Amd Ryzen 3 3100
İnno3d 1650 super,
Crucial 2x8 Gb 3000 Mhz

Olarak özelleştirip 4502 TL olarak sipariş verdim.

Geri
Yukarı