465GB diskte 20 GB eksik gözüküyor

Nereye bakarak buna karar verdiğinizi merak ettim.
@Zerolite yukarıda yazdığımı deneyebilir misin?
Buradan nereye gireceğim anlamadım hocam.
Eki Görüntüle 2125550
Şuradaki resme bakıp yazdıklarımı kontrol edin anlayacaksınız.
Disk Yönetimi kısmında disk bilgisinde toplam disk alanı olarak 465,75 GB yazıyor. Yapılan bölümlemelerin toplamı da bunu doğruluyor. Bu kayıp alan olmadığını gösteriyor.
Konu sahibi gizli dosyalar veya korunan sistem dosyaları kapalıyken C içerisindekileri seçip alan sorguluyor. Bu yüzden 30GB gizli dosyaları göremiyor.

Denetim Masası > Klasör seçenekleri > Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle
Bu seçeneğin yanındaki tiki kaldırıp uygulayın ardından diske girip görünen sistem dosyalarının boyutuna bakın. Eksik olan kısım kadar olmalılar.

Yaptım hocam yine aynı çıktı.

Siz C sürücüsü içindekileri seçip 403 GB görüyorsunuz. Bu doğru bir ölçüm değil bunu yaparken hem gizli dosyaların açık olması gerekir hem de sistem tarafından korunan dosyaların açık olması gerekir ki doğru sonuç alabilesiniz.
Pardon, burada yazmışsınız. Aynı anda yazdık sanırım. İstediği şey burada görünmeyen alan.
Gizli dosyaları da açıp deneyin.

1708815705632.png

Ayarları bu şekilde mi yaptınız?

Ayarlar > sistem > depolama > daha fazla kategori seçtiğnde " sistem için ayrılan " diye yazacaktır.

Yaklaşık 30 küsur GB yazması lazım, bu da sizin kayıp olarak bahsettiğiniz alandır.

O şekilde yapınca da depolama artıyor 472 GB gibi bir değer çıkıyor toplama vurulduğunda, benim aklımda kalan kısım ben bu kadar dolu değil diye biliyorum sistemim. Windows 10 ISO dosyası hazırlarken fark ettim bir anda kırmızı oldu ISO dosyasını da sildim ama Rufus yazarken bir kere hata verdi acaba buga falan mı girdi anlamadım.

Kullanıcı kısmında profilimi seçip sağ Click ile baktığımda 84 diyor, gizli dosyaları dahi açıp içine girip CTRL+a yaptığımda 55 çıkıyor anlamadım gitti.

Eki Görüntüle 2125555
Ayarları bu şekilde mi yaptınız?

Üstteki ayarı yapmamıştım onu yapınca 417GB çıktı ama dediğim gibi depolama kısmım bu şekilde dolu değildi en azından kırmızı değildi diye hatırlıyorum. Rufus ile Laptop için format USB'si hazırlanırken olduğunu fark ettim.

Alan kaybınız yok diskiniz az alanı kaldığı için kırmızı uyarı veriyor. Genel bir dosya kontrolü yapmanız gereksizleri temizlemeniz yardımcı olur. Sistem Update indirmeleri kırıntı dosyalar alanı şişirmiş olabilir.
Sırasıyla şu adımları izleyebilirsiniz.
1708816478302.png

1708816503255.png

1708816542648.png

Bu alan içindeki tüm tikleri seçebilirsiniz. Sonra "Tamam" deyin sistem temizlesin.
Not: Karşıdan yüklenenler klasörünü seçmeyebilirsiniz.

Geri
Yukarı