4790k ve CM hyper 412s sıcaklık değerleri.

kaanbrgz

Kilopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben yaklaşık 2 hafta önce aşağıdaki sistemi topladım;
Msi z97 Gaming 5 anakart
İntel i7 4790k işlemci
G.skill 8gb(4x2) 1600 mhz cl9 Ram
Kingston 120 gb ssd
WD 1tb hdd
Msi gtx960 ekran kartı
Cm Hyper 412s soğutucu(üzerinde ki orjinal fanı söküp, iki adet CM blade master fan taktım)
Corsair Carbide serisi spec-03 kasa(650 watt)

Boşta ki değerler: Adsız.png aida64 cpu stress sonucundaki değerler: Adsız2.png

Benim merak ettiğim konu, bu sistem de bu sıcaklık değerleri normal midir? Soruyu şu yüzden soruyorum, soğutucu almadan önce araştırma yaparken, bazı forumlarda bazı arkadaşlar bilgisayarları boştayken işlemci sıcaklığının 20 derecenin altına indiğini, yükteyken 50 dereceyi geçmeğini yazmışlar, bahsettikleri soğutucular da Cm hyper 212 evo ve CM hyper 412s . Bende 412s aldım fakat yükteyken sıcaklık değerleri 60 a çıkıyor hatta bazen oyun oynarken 65 lere çıktığı oluyor. Yorumları okuyunca bana biraz fazla geldi, siz ne dersiniz, termal macunla yada başka bir şeyle ilgili bir sorun olabilir mi?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    38,8 KB · Görüntüleme: 549
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    16 KB · Görüntüleme: 478
Aldığın değerderde pek anormallik yok yinede yük altında 65 dereceye gelmemeli.
55-60 derece yük altındaki ortalama değerleridir.
Boştaki sıcaklığında zaten sıkıntı yok.

İşlemcisinin boşta 15, yük altında 45 derece olduğunu söyleyenlere de itimat etme.
Boştaki sıcaklığı güvenilir bir program ile ölçmüyorlar, 15 dereceye inmesi hava soğutma ile mümkün değil neredeyse :)
Yük altında 45 derece değeri hakkında ise söyleyebileceğim tek şey "Gerçekten yük altına sokulup sokulmadığı".
Oyunlarla yük altına sokulmaz sistem, Prime95 çalıştırsınlar 1 saat, görelim 45 dereceyi.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı