480 GB SSD'nin kaç GB alanı boş kalmalı?

Sa As 1234

Hectopat
Daha fazla  
480 GB Patriot Burst SSD var. Sadece oyun indirmek için kullanıyorum. Ne kadar boşluk bırakmam idealdir? Windows ayrıca bir SSD'de kurulu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Genelde yüzde 20 ila 25 arası öneriliyor ancak yüzden 10'un altına inmediği sürece sorun olacağını zannetmiyorum.

Bu konuyu gereksiz abartanları takmayınız. Windows zaten gerekirse uyarıyor. Şu mavi bar kırmızı olana kadar kullanabilirsiniz. İlla GB olarak söylememi istiyorsanız 10GB.

1646479400372.png

Bu konuda söylenen sayıların çoğu kulaktan dolma veya artık gerekliliğini yitirmiştir.

SSD'lerde over-provisioning(aşırı tahsis) alanı dayanıklılığı artırmak ve varsa DRAM ile birlikte performansı da korumak için kullanılıyor. Son kullanıcılar için üretilmiş ortalama bir SSD'de genellikle kapasitenin %7'si aşırı tahsis için ayrılır. Bu anlamda 480GB (Windows'ta 447GiB) olan SSD için aşırı tahsis 32GiB'tan daha az bir alana denk düşüyor. Bu boşluğun altına düşülmediği sürece bir sorun olmayacaktır. Öte yandan güncel SSD modellerinde kullanıcının görüp kullanabildiği toplam alanın dışında aşırı tahsis için ayrıca alan konulduğunu okumuştum. Yanlış hatırlamıyorsam Kingston A2000 gibi hesaplı bir model de buna örnektir.

Yani bunu pek dert etmeyin. Şimdilik 30GB boşluğun altına düşmemeye çalışın. Eğer bir gün o kadar doldurursanız performansı gözleyerek veya bir Crystal Disk Mark testi yaparak performansta azalma var mı diye bakar sorun yoksa daha da doldurabilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı