4800 TL Aquarius 5AD hazır sistem alınır mı?

donanımsorusu

Centipat
Game Garaj'da satışta olan Aquarius 5AD modelinde aşağıdaki seçenekleri seçerek 4822 TL gibi bir fiyat elde ettim. Sizce bu sistemle Rise of the Tomb Raider, The Witcher 3 gibi açık dünya oyunlarını ultrada rahat oynayabilir miyim?
Sistem:

Aquarius 5AD
4,822.29 TL
AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 16MB 12nm AM41
Biostar B450MH 3200MHz (OC) DDR4 AM4 mATX1
PowerColor Red Dragon RX580 8GB 256Bit GDDR51
Crucial Ballistix 8GB 3000MHz DDR4 CL152
Seagate Barracuda 1 TB 7200RPM 3.5"1
Crucial P1 500 GB 1900/950 MBs NVMe M.2
GameGaraj 550Watt 80+ Bronz1

Son düzenleyen: Moderatör:
Game Garaj'da satışta olan Aquarius 5AD modelinde aşağıdaki seçenekleri seçerek 4822 TL gibi bir fiyat elde ettim. Sizce bu sistemle Rise of the Tomb Raider, The Witcher 3 gibi açık dünya oyunlarını ultrada rahat oynayabilir miyim?
Sistem:

Aquarius 5AD
4,822.29 TL
AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 16MB 12nm AM41
Biostar B450MH 3200MHz (OC) DDR4 AM4 mATX1
PowerColor Red Dragon RX580 8GB 256Bit GDDR51
Crucial Ballistix 8GB 3000MHz DDR4 CL152
Seagate Barracuda 1 TB 7200RPM 3.5"1
Crucial P1 500 GB 1900/950 MBs NVMe M.2
GameGaraj 550Watt 80+ Bronz1

Biostar, PowerColor gibi markalar yerine Gigabyte, MSI gibi markaları tercih etmen kasanın sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Çeşitli sitelerden araştırarak kendin tek tek toplarsan yine bu fiyatlara açıkçası daha kalitesini ispatlamış markaları seçebiliyorsun.

Bunların yanında sana bir önerim, RX580 8GB yerine onunla aralarında %1 fark gibi görünse de bellek teknolojisi, sıcaklık ve TDP konusunda seni daha rahatlatacak RX 5500XT 8GB almanı tavsiye ederim. En azından 2 sene daha güncel bir kart. Eğer FHD çözünürlükle oyun oynayacaksan bu kartların 4GB versiyonları da işini görecektir diye tahmin ediyorum. GTX 1650 Super 4GB da bunların yanında bir alternatif olacaktır bu durumda.

İşlemci konusunda da Ryzen 5 1600AF, Ryzen 3 3100 veya Ryzen 3 3300X işini görecektir. Minimum B450 çipsetli bir anakart ve güzel bir soğutman olduğu taktirde güzel OC potansiyeli olan işlemciler.

Oyun testleri konusunda da internette bir hayli Ryzen 5 1600 + RX580 kombinasyonlu bilgisayarda oyun testi yapılmış videolar var. Sana bir örnek bırakıyorum:
Ryzen 5 1600 AF | RX 580 in 2020? Test in 28 recent games | 1080p

BIOSTAR, PowerColor gibi markalar yerine Gigabyte, MSI gibi markaları tercih etmen kasanın sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Çeşitli sitelerden araştırarak kendin tek tek toplarsan yine bu fiyatlara açıkçası daha kalitesini ispatlamış markaları seçebiliyorsun.

Bunların yanında sana bir önerim, RX580 8 GB yerine onunla aralarında %1 fark gibi görünse de bellek teknolojisi, sıcaklık ve TDP konusunda seni daha rahatlatacak RX 5500XT 8 GB almanı tavsiye ederim. En azından 2 sene daha güncel bir kart. Eğer FHD çözünürlükle oyun oynayacaksan bu kartların 4 GB versiyonları da işini görecektir diye tahmin ediyorum. GTX 1650 Super 4 GB'da bunların yanında bir alternatif olacaktır bu durumda.

İşlemci konusunda da Ryzen 5 1600 AF, Ryzen 3 3100 veya Ryzen 3 3300X işini görecektir. Minimum B450 çipsetli bir anakart ve güzel bir soğutman olduğu taktirde güzel OC potansiyeli olan işlemciler.

Oyun testleri konusunda da internette bir hayli Ryzen 5 1600 + RX580 kombinasyonlu bilgisayarda oyun testi yapılmış videolar var. Sana bir örnek bırakıyorum:
Ryzen 5 1600 AF | RX 580 in 2020? Test in 28 recent games | 1080p

Yani bende baktım MSI gigabyte gibi markalara fakat bütçeme en uygun gelen sistem buydu. Çok fazla yerde araştırdım ve Gigabyte MSI gibi markalarda fiyatın 5500 TL'lere çıktığını gördüm. Pek çok forum sayfasında sorguladım ve çoğu kişi gamegaraj sistemlerini önerdi sizce Powercool'un, BIOSTAR'ın bana eksileri neler olur?

Yani bende baktım MSI gigabyte gibi markalara fakat bütçeme en uygun gelen sistem buydu. Çok fazla yerde araştırdım ve Gigabyte MSI gibi markalarda fiyatın 5500 TL'lere çıktığını gördüm. Pek çok forum sayfasında sorguladım ve çoğu kişi gamegaraj sistemlerini önerdi sizce Powercool'un, BIOSTAR'ın bana eksileri neler olur?

Powercolor piyasada çok iyi yorumları olduğu gibi çok kötü yorumları da olan bir marka. Kullanıcısı için çok iyi çıkan da var, sürekli ısınma sorunu yaşayan da var. Bu yüzden piyasada daha yaygın olarak bulunan ve bu aralar fiyatlarında indirim bulunan MSI Ventus serisi kartlar kullanılabilir.

Biostar için de; Biostar yılların markasıdır, kalitelidir aslında ama giriş seviyesi sistemler için kullanılır genelde. Upgrade veya yüksek seviye sistemler için pek önerilmez. İleride sistemini yükseltmek istersen Biostar'dan tam verim alamayacağını düşündüğüm için Biostar kullanmanı önermedim pek.

Ayrıca incehesap, itopya, vatan bilgisayar gibi sitelerden de hazır sistemler ve üzerine özelleştirmeler deneyebilirsin fakat hazır sistemlerde "genellikle" piyasada tek başına neredeyse çok az satan bileşenler oluyor. Bu yüzden elden tek tek toplaman daha iyi olabilir. Hatta sana şöyle bir sistem bırakıyorum. Biraz acelem olduğu için hepsini Vatan'dan topladım ama parçaları piyasada araştırarak daha uyguna getirebilirsin.

Ekran Alıntısı.JPG

PowerColor piyasada çok iyi yorumları olduğu gibi çok kötü yorumları da olan bir marka. Kullanıcısı için çok iyi çıkan da var, sürekli ısınma sorunu yaşayan da var. Bu yüzden piyasada daha yaygın olarak bulunan ve bu aralar fiyatlarında indirim bulunan MSI Ventus serisi kartlar kullanılabilir.

BIOSTAR için de; BIOSTAR yılların markasıdır, kalitelidir aslında ama giriş seviyesi sistemler için kullanılır genelde. Upgrade veya yüksek seviye sistemler için pek önerilmez. İleri de sistemini yükseltmek istersen BIOSTAR'dan tam verim alamayacağını düşündüğüm için BIOSTAR kullanmanı önermedim pek.

Ayrıca İncehesap, İtopya, Vatan Bilgisayar gibi sitelerden de hazır sistemler ve üzerine özelleştirmeler deneyebilirsin fakat hazır sistemlerde "genellikle" piyasada tek başına neredeyse çok az satan bileşenler oluyor. Bu yüzden elden tek tek toplaman daha iyi olabilir. Hatta sana şöyle bir sistem bırakıyorum. Biraz acelem olduğu için hepsini Vatan'dan topladım ama parçaları piyasada araştırarak daha uyguna getirebilirsin.

Eki Görüntüle 575596

Benim bu siteyi tercih etmemin bir diğer sebebi Ryzen 5'in Ryzen 5 2600'ün güç değerine yakın Ryzen 5 1600 AF bulunmasıydı İtopya'da bu işlemci yok sadece burada bulabildim ve benim istediğim sistemde 1TB HDD 480GB SSD AMD ekran kartı ve 16 GB RAM bulunacak ve ilerde sistemi yükseltmeyi de düşünmüyorum bu uzun bir süre yeter bana gibi geliyor. Sence bu sistem bana sıkıntı çıkarır mı yanma konusunda falan?

Benim bu siteyi tercih etmemin bir diğer sebebi Ryzen 5'in Ryzen 5 2600'ün güç değerine yakın Ryzen 5 1600 AF bulunmasıydı İtopya'da bu işlemci yok sadece burada bulabildim ve benim istediğim sistemde 1TB HDD 480GB SSD AMD ekran kartı ve 16 GB RAM bulunacak ve ilerde sistemi yükseltmeyi de düşünmüyorum bu uzun bir süre yeter bana gibi geliyor. Sence bu sistem bana sıkıntı çıkarır mı yanma konusunda falan?

Bakmış olduğun işlemci Ryzen 5 1600AF yani 12nm üretim süreçli bir işlemci. İncehesap, Vatan'da vs neredeyse her yerde bulabilirsin bu işlemcili bilgisayarları ve özelleştirme seçeneklerin daha geniş olur. Örneğin atacağım sistemi özelleştirerek istediğin zaman 4966 TL'ye geliyor ve içerisindeki parçaların neredeyse tamamı piyasada daha çok bulunan parçalar:

Zone 1680 [Oyun Fatih'i] 3.949,00 TL

Bu bilgisayarın üzerine;
-Anakart : Asus Prime B450M-K Soket AM4 DDR4 mATX Gaming Anakart +204,87TL

-Ram : 2x Adata XPG Gammix D30 AX4U300038G16A-SR30 8GB (1x8GB) DDR4 3000MHz CL16 Kırmızı Gaming Ram +300,48TL

-SSD : James Donkey JD480 480GB SSD Disk +143,41TL

-Ekstra Disk : WD Purple WD10PURZ 1TB 3.5'' Sabit Disk +368,77TL
şeklinde topladığınız zaman istediğiniz sistem 4.966,53 TL'ye geliyor.

Ama SSD tarafında (kendim de kullanmama rağmen) James Donkey SSD yerine Samsung 860 Evo 500GB SSD Disk tercih edebilirsin. İnsanların çok fazla ön yargısı var James Donkey'e, eğer senin de varsa diye piyasada "Bunu alma" denmeyecek bir SSD gösteriyorum. Bu değişimi yaparsan toplam fiyat 5.219,20 TL oluyor. Aralarında seçim yapmak sana kalmış.

Ayrıca Ryzen 5 1600AF yerine benim tercihim Ryzen 3 3300X yönünde olurdu. Oyun odaklı bir sistem toplanacaksa Ryzen 3 3300X güzel bir soğutma ve eklemeni söylediğim anakart ile birlikte güzel bir overclock potansiyeli sunuyor ve oyunlarda ciddi bir fark oluşturuyor.

Anakartın markası konusunda da insanların gerçekten özellikle Ryzen 7 serisi için önermedikleri bir anakart Biostar. Kesinlikle kullanmadım ve tecrübeye dayanarak değil de, insanların forumlara yazdıklarını referans alarak konuşuyorum. Bu yüzden ben olsam Asus/MSI tercih ederdim. Sorun konusunda da yanma vs gibi bir durum oluşacağını asla düşünmüyorum ama iyi sistemler için bu kadar çok insanın Biostar tercih etmemesinin de bir sebebi olduğunu düşünüyorum.

Geri
Yukarı