4K Film izletebilecek sistem tavsiyesi

Bence bir sıkıntı çıkmaz.

@ShadYaqz

Grafik kartlarına isteğin çözünürlüğü atarsın monitör yeterli ise. Bakınız: "Custom Resoulition On Graphics Card".

konu eski ama benim de benzer bir niyetim var.
Yaptığım deneyimlerden sonra and TV boxların asla film için uygun olmadığına karar verdim
Ben nette değil. Netten indirdiğim yüksek kalite filmler için TV'nin altına uygun mini PC almak istiyorum
Notebook, TV'nin altında kötü durur.

Elimde neler var.
- 4K Sony andr TV 55 inch
- Dell notbook 3542- 2015 model i7-4510u CPU @ 2.00GHz ön bellek 4 MB
- 8 GB DDR3 RAM
- 2 GB harici ekran kartı NVIDIA GeForce GT 840M

- 480 GB tohs SSD+ Samsung EVO 570, 2 TB SSD ( ikisi de 2,5 HDD )
4K ve 1080p yüksek bitrate 60 GB ve üzeri mkv filmlerde takılıyor
En temel sorum şu
1 - yüksek Bit Rate filmlerde en temel parça işlemci midir, RAM midir?
2 - işlemciyi güçlü kıldıran hızı mıdır yoksa ön bellek midir?

Mevcut notebook 2 GHz ve 4 MB ön bellek var
Mesela bu adresteki Örnekler içinde H264 ve 1080p - 100 mbt altındaki videoları oynatıyor.
Ama 4K ve H265 / hvec test videolarda takılma yapıyor
H265 / hvec 10 Bit ve 100 Mbps videoları oynatacak bir PC bulursam film takılma sorunu olmaz diye düşünüyorum.
İşte sorun şu ki seçtiğim mini PCleri deneme şansım yok. Hem pandemi hem de teşhirde hiç bilgisayar yok denemek için.

Aşağıdaki mini PC'ler için ne düşünürsünüz?
TYPE - C usb li model tercihim ve bütçe max 6 bin olur.
1621078141659.png

Type C olmayabilir bunlarda ancak çok gerekliyse harici kart alıp takılır.
Ama 4K ve H265 / hvec test videolarda takılma yapıyor
Güncel donanımlarda takılma yapmaz. Senin kullandığın destekli değil o yüzden yetişemiyor.

Arkadaşlar mevcut bilgisayarım baya baya eski (ama oyun render vs gibi extra işler yapmadığım için standart film, dizi izleme, internete girmede kurtarıyor beni) ve diğer kullandığım PC mac mini bile internetten indirdiğim 4K hevc H265 filmleri maalesef bitrate oranı yüksekse oynatamıyor (ses var görüntü yok) ya da çok takılıyor.

Mevcut masa üstü bilgisayarımı güncellemem için nasıl bir sistem yeterli olacaktır? 4K Film için en temel bileşen ekran kartı mıdır? Yani tüm sistemi değil de ekran kartını yenilemek iş görür mü? Yoksa işlemci veya başka bileşenlerinde yeterince iyi olması mı gerekir?

Mevcut bilgisayarımın özellikleri aşağıdaki gibidir. Şimdiden bu tarihi eseri değiştir diyenlerinizi duyar gibiyim :) Ama eğer sadece ekran kartı değişimi işimi görürse onu değiştirmek ilk tercihim olacaktır. Bu konuda yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum

Eki Görüntüle 229132

Bir ara bu sistemi toplamaya karar vermiştim ama başka öncelikler olunca ertelemiştim. Bu sistem toplanmış olsa 4K filmler için yeterli olur muydu sizce?
Eki Görüntüle 229133
Eğer bilgisayarını sadece bir Media Center olarak kullanacaksan LibreELEC işletim sistemini indir, sadece KODI açan bir işletim sistemi ve çok hafif, bilgisayarını bir Media Center'a dönüştürebilirsin.

Type-C olmayabilir bunlarda ancak çok gerekliyse harici kart alıp takılır.

Güncel donanımlarda takılma yapmaz. Senin kullandığın destekli değil o yüzden yetişemiyor.

Teşekkürler ama bu kasaları TV'nin yanına koyamam. Kasa olarak seçenek cok onun farkındayım
Ben mini PC kasası düşünüyorum resimdeki gibi.

1621121092662.png

Geri
Yukarı