4K filmler için depolama önerisi

darkkaos91

Kilopat
4K yüksek kapasiteli filmleri depolamak ve dilediğimde bilgisayara veya televizyona bağlayıp izlemek için yüksek kapasiteli 16-18 TB arası 3-4 adet HDD almayı düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir?

Dahili mi alsam bu şekilde mi alsam hangisi daha uzun ömürlü olur sizce?

Televizyona bağlayacağım diyorsunuz hocam dahiliyi ne yapacaksınız? Ben 4K HDR remux film-dizi arşivi yapıyorum 4K'sı olmayanları da 1080p Remux arşivliyorum. Seagate disklerin WD'ye göre çok daha sorunsuz olduğunu söyleyebilirim şu an bir disk alacak olsam kolay kolay WD markasına bakmazdım.

Ben Harici HDD'lerde arşivimi tutuyorum fakat izleyeceğim dizi ve filmleri harici SSD'me aktarıp onu televizyona bağlıyorum. Sık sık koca harici diski TV ve PC arası değiştirmek adaptör takıp sökmek falan uzun işler.

Dahili mi alsam bu şekilde mi alsam hangisi daha uzun ömürlü olur sizce?
Sabit bir bilgisayarda kullanacaksanız dahili olur. Paylaşıma açıp cihazlardan uygun programlarla kullanılabilir. Birden fazla cihazda kullanacaksanız taşınabilir daha iyi olur. Dahili şu anlık ikinci seçenek olur. WD markası gayet kalitelidir. En iyisi denilebilir. Kendim 3 taşınabilir kullanıyorum 5 senedir herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Televizyona bağlayacağım diyorsunuz hocam dahiliyi ne yapacaksınız? Ben 4K HDR remux film-dizi arşivi yapıyorum 4K'sı olmayanları da 1080p remux arşivliyorum. Seagate disklerin WD'ye göre çok daha sorunsuz olduğunu söyleyebilirim şu an bir disk alacak olsam kolay kolay WD markasına bakmazdım.

Ben harici HDD'lerde arşivimi tutuyorum fakat izleyeceğim dizi ve filmleri harici SSD'me aktarıp onu televizyona bağlıyorum. Sık sık koca harici diski TV ve PC arası değiştirmek adaptör takıp sökmek falan uzun işler.

Tam olarak ben de aynı şekilde sizin yaptığınız gibi düşünüyorum. 1080p ayrı 4K remux filmler ayrı seri seri Dolby vision, HDR10 olarak arşiv yapıyorum. Evet harici olarak daha mantıklı aslında dahili kasada da gereksiz yer kaplar diye düşünüyorum. İzleyeceğim film oldukça aktarıp izlerim diye düşünüyorum.

Tam olarak ben de aynı şekilde sizin yaptığınız gibi düşünüyorum. 1080p ayrı 4K remux filmler ayrı seri seri Dolby vision, HDR10 olarak arşiv yapıyorum. Evet harici olarak daha mantıklı aslında dahili kasada da gereksiz yer kaplar diye düşünüyorum. İzleyeceğim film oldukça aktarıp izlerim diye düşünüyorum.
Dahinin kasa içindeki sesi bile çekilmez hocam. Bende eskiden dahili olsun hemen elimin altında olsun diyordum ama artık 2024 yılında dahili HDD kasalara yakışmıyor. Teknolojisi çok geride kaldı.

Geri
Yukarı