4K olmayan monitörde 4K video izlenir mi?

Alp34

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar başlıktanda anlaşılacağı üzere 4K olmayıp Full HD olan monitorümüzde 4K video izleyebilir miyiz?

İzleyebilirsin ama 4K çözünürlüğe çıkamazsın. Full HD olarak izlersin :) Yani sorunun cevabı 4K'nın nimetlerinden faydalanamazsın.

Mesela ekran Full HD ise 4K izlerken her piksel başına düşen kare sayısı 4 katına çıkıyor. Aslında 4K izlemiş oluyorsun ama Full HD çözünürlükte. ;)

Soruyu biraz daha anlaşılır hale getireyim. 4K olmayan monitörde, 4K video izleyebiliriz. Ama 4K'yı 4K olarak izleyebilir miyiz? Yani @mrtsnr nin dediği gibi 4K'nın nimetlerinden yararlanabilir miyiz? :D

Şöyle durum var, benım monıtor 1280x720 ekran cozunurluk en fazla. Ama 4k video izleyebiliyorum. Sistemın yetınce olur şımdi kasmadan 4k video izletebiliyorum. 4k izlemıs mı oluyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
4K izlersin ancak 4K keyfini alamazsın. Kısaca monitör ve ekran kartın en yüksek kapasitesine kadar kendini kullanır monitör ayarları hangi ayarda ise o gücü o çözünürlüğe dönüştürüp sana sağlar. Yani araban külüstür ise ona ferrari lastiği taksan da aynı hızda gider :)

Geri
Yukarı