4K TV'de FHD filmler kötü görünür mü?

Mr. Jingles

Hectopat
4K TV alacağım ama aklıma takıldı. Neden diyecek olursanız 2 TB civarı film arşivim var. Ortalama her film 8-10 GB boyutunda. Neredeyse hepsi sıkıştırılmış HEVC kodekli olduğu için görüntü kaliteleri de oldukça yüksek. Fakat bu filmlerin hepsi 1080p çözünürlükte. 4K TV'de bu içerikler kötü görünür mü? Bu kadar filmi silbaştan 4K çözünürlüğe güncellemenin imkanı yok. Birkaç yerde kötü görüneceği hakkında bilgiler mevcuttu.

4K birebir olarak 1080p'nin 4 katı piksel içeriyor.Yani 1x1 karelik pikseli, 2x2 karelik piksel olarak gösterip otomatik olarak 4K'ya upscale ediyor kaliteli televizyonlar. Saf 4K olmasada, aynı boyutta 1080p televizyonda 1080p video izlemeye oranla daha bile iyi gözükür. Mesafiniz yeterliyse sorun yaşamazsınız.

Kötü değil ama iyi görünmeyeceği kesin gibi.

hd-4k-8k-scaled.jpg

Yeni nesil TV'ler yapay zeka desteği ile görüntüyü 4K'ya upscale yapıyor ve netleştiyor. Giriş seviye LG 65 inç TV'de bile yakından izlesem dahi görüntü gayet net oluyor.

4K birebir olarak 1080p'nin 4 katı piksel içeriyor.Yani 1x1 karelik pikseli, 2x2 karelik piksel olarak gösterip otomatik olarak 4K'ya upscale ediyor kaliteli televizyonlar. Saf 4K olmasada, aynı boyutta 1080p televizyonda 1080p video izlemeye oranla daha bile iyi gözükür. Mesafiniz yeterliyse sorun yaşamazsınız.
Hangi markalarda var hocam mesela upscale özelliği?

Hocam çok fazla model ve markada var çoğu ürün üzmez bu konuda. Siz TV için yeni bir konu açabilirsiniz öneri yaparız oradan. Eğer aklınızda kesin birşeye karar vermediyseniz.
Aklımda model var hocam. TCL 58P733 düşünüyorum. Ama panel ve aydınlatma bilgileri hakkında bir bilgi bulamadım. VA panel şart. Aydınlatma olarak da Direct LED ya da FALD düşünüyorum.

Geri
Yukarı