4K UHD TV ile 4K Cep Telefonu Farkı

baho563

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba bir sorum olcak. Mesala 4k bir telefonum var bide 4k televizyon. Neleri farklı yani PPI'larımı Farklı? 4 inç bir telefon bile 4k olabiliyor mu onu öğrenmek istiyorum. Boyut büyüdükçe çözünürlük de büyür mü?

Aynı pixsel sayısına sahipler ama boyutları farklı pixseller arası uzakmı.

Son düzenleyen: Moderatör:
4K telefon henüz piyasada yok öncelikle. Yani 4K çözünürlük cep telefonu boyutlarına henüz indirgenemedi.

Aradaki en büyük fark PPI. Yani Pixel per Inch dediğimiz inç başına düşen piksel sayısı. 4K TV'de inç başına düşen piksel sayısı daha az iken 4K bir telefon ekranında bu rakam inanılmaz değerlere ulaşmakta. Doğal olarak telefonda nokta aralığı da çok daha düşük iken TV'de bu oran daha yüksek.

TV ekranına yaklaşınca pikselleri görebilirsin ama telefonda bu mümkün değil.

Kısacası telefonda çok daha keskin bir görüntü elde edersin tabi şuan 2K çözünürlük mevcut akıllı telefonlarda.
Televizyonun büyük olmasına karşılık onu 3-4 metre mesafeden izlediğimizi de unutmayalım.

Büyük kandırıcılık olayı süzdüm ben G3 reklamlarında. Quad HD diyorlar. Bilmeyenler Quad'dan yola çıkarak 4K sanıyor. Oysaki yatay ve dikey olarak 2 tane (yani toplamda 4 tane) HD (1280x720) oluyor. Yani bu da 2K ya denk geliyor. 4 K ise yatay ve dikeyde 2'şer tane (toplam 4) 1080p'nin biraraya gelmesiyle oluşan bir çözünürlük.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı