4K Monitör ile VSR 4K farkı nedir?

Tolgayalcn

Hectopat
Makaleler
2
Merhabalar, Radeon ayarlarında bulunan "Virtual Super Resolution" seçeneği ile oynadığım oyunları FHD monitörümde 4K çözünürlükte oynuyorum. Sormak istediğim soru ise bu özellikle aslında 4K oynamıyor muyum? Eğer 4K oynuyorsam, gidip 4K monitör almamın farkı ne olacak? Çünkü ilk başta gereksiz bir özelliktir, 1080p monitörde 1080p alırım diye düşünüyordum ve denememiştim bile. Ancak son bir haftadır Witcher 3, Tomb Raider gibi oyunları bu özelliği açıp 4K deneyimlemem ile özelliğin kesinlikle doğru, güzel çalıştığını anladım ve aklıma bu soru geldi. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Monitörünüzdeki piksel sayısı 1080*1920, yani FullHD. VSR ile oyunu 2160*3840 yani 4K işleyip önünüze 64X köşe yumuşatmalı bir 1080P görüntü geliyormuş gibi düşünün. Çok daha keskin.

Direk 4K olan bir monitör ile arasında elbette keskinlik farkı var. Ne kadar VSR ile görüntüyü 4K upscale etseniz de direk 4K piksel sayısına sahip bir monitörün keskinliğini veremez ama 1080P bir ekranda alınabilecek en keskin görüntü alınır gibi gibi şeklinde açıklayabilirim.

Size önerim, zaten monitörünüz 27''ten küçük ise 1080P çözünürlük (doğal çözünürlük) ve Ultra ayarlarda oyunu oynamanız daha iyi olacaktır. Hem boşa performans kaybetmezsiniz (zaten köşe yumuşatma açıyorsanız bir de VSR açmanıza pek gerek yok).

Monitörünüzdeki piksel sayısı 1080*1920, yani FullHD. VSR ile oyunu 2160*3840 yani 4K işleyip önünüze 64X köşe yumuşatmalı bir 1080P görüntü geliyormuş gibi düşünün. Çok daha keskin.

Direk 4K olan bir monitör ile arasında elbette keskinlik farkı var. Ne kadar VSR ile görüntüyü 4K upscale etseniz de direk 4K piksel sayısına sahip bir monitörün keskinliğini veremez ama 1080P bir ekranda alınabilecek en keskin görüntü alınır gibi gibi şeklinde açıklayabilirim.

Size önerim, zaten monitörünüz 27''ten küçük ise 1080P çözünürlük (doğal çözünürlük) ve Ultra ayarlarda oyunu oynamanız daha iyi olacaktır. Hem boşa performans kaybetmezsiniz (zaten köşe yumuşatma açıyorsanız bir de VSR açmanıza pek gerek yok).
Monitörüm 24 inç. Sistemim 4K'da ve ultra ayarlarda 60 fps'nin üzerinde alıyor Witcher 3 ve Tomb Raider oyunlarında ve görüntü inanılmaz fark ediyor. Rekabetçi oyunlarda zaten performans odaklı 1080p oynuyorum. Gerçekten yeni keşfettiğim bu VSR çok güzel bir nimetmiş. Ben sadece normal bir 4K monitör ile arasındaki merak etmiştim. Çok güzel açıklamışsın, teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Monitörüm 42 inç. Sistemim 4K'da ve ultra ayarlarda 60 fps'nin üzerinde alıyor Witcher 3 ve Tomb Raider oyunlarında ve görüntü inanılmaz fark ediyor. Rekabetçi oyunlarda zaten performans odaklı 1080p oynuyorum. Gerçekten yeni keşfettiğim bu VSR çok güzel bir nimetmiş. Ben sadece normal bir 4K monitör ile arasındaki merak etmiştim. Çok güzel açıklamışsın, teşekkür ediyorum.
Rica ederim. Monitörünüz oldukça büyük. VSR açmak bariz şekilde keskinlik açısından fark yaratacaktır. Ekran kartınız sizi tatmin eden FPS değerinde hikayeli oyunlara yettiği sürece mantıklı bir hareket yaptığınız. O kadar büyük bir ekranda 1080P yerine 4K VSR ile görüntü almak daha güzel olacaktır.

Rica ederim. Monitörünüz oldukça büyük. VSR açmak bariz şekilde keskinlik açısından fark yaratacaktır. Ekran kartınız sizi tatmin eden FPS değerinde hikayeli oyunlara yettiği sürece mantıklı bir hareket yaptığınız. O kadar büyük bir ekranda 1080P yerine 4K VSR ile görüntü almak daha güzel olacaktır.
Özür diliyorum 24 inç olacaktı 😄

Ben sizin yerinizde olsam derhal monitörü değiştirirdim. 2K 144Hz bir monitör ile sisteminiz de rahatlamış olur hem.
Genelde single player oyun oynamıyorum. Fps oyunlarda 2k monitörüm olsa dahi 2k ayarlarında oynamayacağımdan dolayı benim için gereksiz masraf. Şayet yeni monitör alırsam bile 240 hz Bi monitör alırım. Ne kadar yüksek fps o kadar iyi. 😊

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı