4K Video Render için GTX 970 veya HD 7950 ?

Airyucel

Hectopat
Daha fazla  
Herkese Merhaba,
Elimde aşağıdaki sistem mevcut:
  • i3 530 işlemci
  • BIOSTAR Tpower I55 anakart
  • 2x 2gb crucial ballastix tracer ddr3-1333
  • crucial mx100 256gb ssd
  • 1 TB wd black caviar hdd
  • Raidmax smilodon tower kasa
  • GeForce gts250 1 gb ekran Kartı
  • ocz fatality 550w psu
  • Thermaltake işlemci soğutucusu
  • Panasonic 42 inch plazma ekran

İşlemciyi 4 GHz'de stabil olarak ayarlı şekilde kullanıyorum.

Bu sisteme Galax GTX 970 HOF ekran Kartı takmak istiyorum. Davinci Revolve 11, Adobe Premier, After effect gibi programlarla 4K video render çalışma yapmak için almayı düşünüyorum. PC'de oyun pek oynamam.

Render alırken acaba 30 FPS gibi değerleri rahat alırmıyım. Şuanda güncel PC ile 2.5 FPS alıyorum.

Ayrıca uzaktaki bir arkadaşım sapphire HD 7950'sini ucuza verebileceğini söyledi. Acaba onu alsam 4k video çalışmalarımı Yüksek FPS değerlerinde ve hızlı yapmış olur muyum?

Yeni bir sisteme geçecek (anakart-işlemci-ram üçlüsü) param şimdilik yok. Olunca zaten 2011 sokete veya Xeon teknolojisine geçeceğim.

Ekran Kartı, bir de mümkünse DDR3 belleği 8 GB yapacağım. Neden 8 derseniz anakartımın sol Yanındaki RAM slotları arızalandı. Bu nedenle Dual bile çalıştırmıyorum RAM'leri. Acaba 2 x 8GB mı yapmalıyım yoksa 2 x 4 GB mı yapmalıyım? Anakart Totalda 16 GB RAM alabiliyor ama tek RAM slotu 8 GB RAM kaldırır mı? Bu anakart için sizce hangi RAM'leri tavsiye edersiniz.

Cevapları lütfen video render işi ile uğraşanlar profesyonel kişiler verirse sevinirim.

Çok uzun oldu kusura bakmayın değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
I3 530 GTX970 yükünü kaldirmayacak.

Oyun oynanmayacak, video render yapılacak. İşlemci mutlaka yük altında kalacak ama bunun nedeni ekran kartına darboğaz oluşturmasından ziyade video render uygulamalarının GPU gücünden yararlanmasına rağmen halen daha CPU ağırlıklı çalışması.

Lisanslı Premiere Pro 2014.2 sürümünü (yani en güncel sürüm) kullanırsanız alabilirsiniz. Ama bundan önceki sürümlerde GTX 970 kullanmanızın pek de bir önemi yok. Tabi bir de render motorunu GPU olarak seçmeniz gerek. Video render ile uğraşan bir kişi iseniz zataen bunu biliyorsunuzdur diye düşünyorum.

HD 7950 hem eski hem de çok güç tüketiyor. Tavsiye etmiyorum. Video render için zaten CUDA daha çok tercih ettiğim mimaridir. R9 390X devrimsel bir performans sunarsa bilemem tabi.

Bellek sizin için ne kadar önemli, bunu render alırken Görev Yöneticisi ile kontrol edin. Bakarsınız 8 GB fazlası ile yeterlidir. Anakartınız için en uygun bellekler 1600 MHz frekansından çalışan modeller olacaktır. Üstü ancak OC ile destekleniyor.

Yine de belirteyim, GTX 970'in etkili olacağı nokta gerçek zamanlı video işlerken olacaktır. Export alırken yük yine işlemciye biner çoğunlukla. Sonra neden Export süremde devasa fark olmadı diye şaşırmayın.

Sistem patates diyebiliriz. İşlemci Gtx 970 kaldırmaz. HD 7950'ninde tam performansını alamassınız.
8 GB RAM arttırılabilir ama gene 4K yapamassınız. 1080p olabilir ancak.
Bir an önçe yeni sistem lazım size ama şuda olabilir.
8 GB RAM arttırırsınız, HD7950 alırsınız.
Biraz daha performansınız artar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yorumlarınız için teşekkürler. Bu iş için hd 7950 yeter mi yoksa gtx970 e geçmem bana çok büyük fayda sağlarmı. Aynı mı olur alacağım performans bunu merak ediyorum. Testlere baktım ama bu video render için bir veri bulamadım.

Bilgisi olan varmı?

Recep Baltaş hd7950 tavsiye etmiyorum demişsiniz bunda en büyük etken verilecek paradan dolayımıdır. Çünkü bu kartı ücret vermeden alabilme durumum var ama kartın elime geçmesi minumum 2 hafta kadar sürecek gözüküyor. para vermeyecek isem hd7950 ye geçmek mantıklı geliyor bana. Anakart-ram-işlemci üçlüsünün güncelleyince ekran kartında da güncelleme yaparım yaz başı belki ozaman diliminde gtx 980 ler 1500 tl ye düşer belki diye düşünüyorum (düşer mi acaba). Birde 8gb lik gtx 9×× serisinin çıkması sizce nezamanı bulur?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı