4x4 RAM mi, 8x2 RAM mi?

Bütçe
500-1000₺

Paralyzer

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle sistemimi belirteyim:

- Anakart: ASUS b150ma/m2
- RAM: 4x2 GB 2133MHz DDR4.
- İşlemci: i5 6500.

Ben 4x2 olan RAM üzerine, 8 GB RAM daha koymak istiyorum fakat forumları gezdim, dolaştım net bir cevap alamadım. 4 RAM slotu bulunuyor anakartta.
Soruma gelecek olursak, şimdi ben elimdeki RAM'lerin yanına, bir 4x2 RAM daha eklesem bir sorun olur mu? Yine Dual-Channel çalışmaya devam eder mi? Sadece RAM kapasitesini arttırmak istiyorum çünkü 8 GB RAM yetersiz diye düşünüyorum. (4x4 olacak şekilde. Bu arada işlemci en fazla Dual Channel destekliyor.) Net bir cevap olursa sevinirim.

Herkes 8x2 daha iyi demiş ama değil. 8x2, 4x4'ten daha az performans verir. RAM sayısı arttıkça performans artar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim bildiğim desteği olmadığı sürece ikisi aynı performansı veriyor. Boşu boşuna RAM slotları dolmasın.

Herkes 8x2 daha iyi demiş ama değil. 8x2, 4x4'ten daha az performans verir. RAM sayısı arttıkça performans artar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu videoyu izleyin. Sizin için bilgilendirici olacaktır.

2133 MHz RAM? İleride çöpe atacak. Bir de 8x2 ile 4x4 arasında 1-2 FPS fark var, değmez.

Öncelikle sistemimi belirteyim:

- Anakart: ASUS b150ma/m2
- RAM: 4x2 GB 2133MHz DDR4.
- İşlemci: i5 6500.

Ben 4x2 olan RAM üzerine, 8 GB RAM daha koymak istiyorum fakat forumları gezdim, dolaştım net bir cevap alamadım. 4 RAM slotu bulunuyor anakartta.
Soruma gelecek olursak, şimdi ben elimdeki RAM'lerin yanına, bir 4x2 RAM daha eklesem bir sorun olur mu? Yine Dual-Channel çalışmaya devam eder mi? Sadece RAM kapasitesini arttırmak istiyorum çünkü 8 GB RAM yetersiz diye düşünüyorum. (4x4 olacak şekilde. Bu arada işlemci en fazla Dual Channel destekliyor.) Net bir cevap olursa sevinirim.
8x2.

Bence yeni 8x2 3200/3600 mhz ramler daha iyi olacaktır. İleride işlemci ve anakartınızı daha üst seviye yaptığınızda yeni ram almanıza gerek kalmıyacaktır.
Mantıksız. Anakartı zaten maksimum 2133 mhz destekliyor ileriye dönük olması için anakartı da değiştirmesi gerekir.

Bu videoyu izleyin. Sizin için bilgilendirici olacaktır.
4X4 RAM’in geleceği yok. Gerek de yok...

Anakartta neden 4 slot olur ki o zaman? Saçma olur. Bence 4 tane RAM takılabilmesi gerek.
Çoğu anakart daisy chain sistemini kullanır. Şu anda son kullancıya satılan işlemcilerde sadece 2 bellek kanalı var. Bu daisy chain sayesinde 2 kanala 4 RAM takılabiliyor. Nasılı da sadece 2 RAM slotu doğrudan işlemciye bağlanıyor. Diğer RAM slotları önce işlemciye bağlanan slota, oradan işlemciye gider. Bu yüzden anakartlarda önce şu şu slotları doldurun derler.

Yeni konular

Geri
Yukarı