4x8 GB RAM performansı nasıldır?

Sidar25

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, 2 yıl önce sistem toplamıştım 2x8 16 GB RAM'larım vardı bu hafta 2x8 daha alarak 32 GB yaptım ve toplamda 4x8 32 GB oldu. Sistemim AMD sistem Ryzen 7 5800X işlemci ASUS ROG STRIX X570-F anakart ve ASUS ROG STRIX RTX 3080 OC ekran kartı mevcut ama kafamı karıştıran bir durum mevcut. 1 haftadır düşünmekten usandım bu konuyu konu şu 2x16 daha iyi deniyor ve 4x8 yaptığım için sorun yaşayacağım söyleniyor. Dual olmadığı için oyunlarda sistemde sorunlar gecikmeler yaşayacağım gibi bilgiler söyleniyor. İnternette araştırıyorum kimisi 4x8 kimisi 2x16 diyor. Ne yapmam gerekiyor? Yeni aldığım RAM'larda eski markamla aynı marka aynı CL aynı hız aynı voltaj değerine sahip yani aynı kod RAM'i aldım. RAM'ları iade mi etmem lazım? @Recep Baltaş

4x8 daha iyi diye biliyorum, Burda da bir kaç test var, kontrol edebilirsiniz. Ama öye aman aman bir fark beklemeyin 1-2 FPS oynuyor sadece.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yine Dual Channel olarak çalışır. Sadece kapasitesi artar. Oyun için performans farkı olmaz. Ama yanında başka işlemler de yapabilirsiniz.

4x8 daha iyi diye biliyorum, burada da birkaç test var, kontrol edebilirsiniz. Ama öye aman aman bir fark beklemeyin 1-2 FPS oynuyor sadece.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yok asla bir fark olsun FPS uçsun kaçsın olayında değilim ben sadece bu şekilde stabil çalışır mı sistemim yani daha mı sıkıntılı çalışır o şekilde deniyor hep.

Sıkıntı yoksa endişelenmeyin. Keyfini çıkarın.

İade etmenize gerek yok 2x16 ile pek bir fark olacağını sanmıyorum ayrıca herhangi bir sıkıntı da yaratmaz içiniz rahat olsun.

Sıkıntı yoksa endişelenmeyin. Keyfini çıkarın.

Çok şükür bir sıkıntı şu anlık yok hocam mavi ekran falan almadım Windows bellek tanılama sorunsuz BIOS sorunsuz Memtest86 sorunsuz ama işte 2x16 daha iyi gibi gibi bir sürü şey söylendi bende zaten 2x8 vardı bir 2x8 daha alıp 4x8 yaptım doğal olarak kimi 2x16 al ileride 2x16 daha yaparsın diyor iyi de gene 4 slot dolacak 4x16 oluyor bu sefer de o mantıkla hareket edersem o zaman da sorun yaşamam gerekecek.

Bunlara takılmayın derim.

Çok şükür bir sıkıntı şu anlık yok hocam mavi ekran falan almadım Windows bellek tanılama sorunsuz BIOS sorunsuz Memtest86 sorunsuz ama işte 2x16 daha iyi gibi gibi bir sürü şey söylendi bende zaten 2x8 vardı bir 2x8 daha alıp 4x8 yaptım doğal olarak kimi 2x16 al ileride 2x16 daha yaparsın diyor iyi de gene 4 slot dolacak 4x16 oluyor bu sefer de o mantıkla hareket edersem o zaman da sorun yaşamam gerekecek.
Slotları doldurmak bir sorun yaratmayacak böyle bir korku saçma, dedikleri doğru ileriye dönüklük olarak 2x16 mantıklı ancak 4x8 kötü 2x16 daha iyi demek şimdilik saçma performans olarak hemen hemen aynılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı