4x8 RAM'mi yoksa 2x16 RAM'mi daha performanslıdır?

4x8 demek daha fazla MHz hızı demek 16x2 daha az yer kaplaması demek yani upgrade yapmiyacağınızı varsayarsak 4x8 yapacaksanız 16x2.
Core i serisi, Ryzen serisi gibi ana akım işlemcilerde 2 kanal var bu yüzden anakarttan da işlemciye 2 yol gider. 2 yol varken 4 slot kullanmak için iki yöntem var: daisy chain ve t-topology. Anakartlarda neden bazı slotlar oncelikli merak etseydin bilirdin. Daisy chain kullanan anakartta öncelikli olan slotlar işlemci kanallarına bağlanır, fazlalık slotlar ise diğer RAM slotları üzerinden işlemciye ulaşır. Bu yüzden bant genişliğinde kayıp olur, bahsettiğin saçma sapan matematiksel frekans toplama olayı olmaz.

Yanlış bilgi
O iş öyle olmuyor. Tek modülün hızına bakar sistem. Hepsininkini toplamaz.

Yani 1x8 GB 4000MHz, 4x8 GB 3000MHz'den hızlıdır.

Çoğu işlemcide çift kanal desteği var, 4 kanal yok. 2 adet olması daha mantıklı yani.

kardeşim RAM frekans yüksekliği işlemcinin benchmark gücünü yükseltmez. RAM frekans yüksekliği saniyede yapabileceği işi belirler. RAM kendi içerisinde frekansları takip eder. Bir yandan işlemcinin yaptıklarını işler. 2x16 veya 4x8 yahut keyfin nasıl isterse bu işin bazı sağlıklı test edilmiş sonuçları var. Her işlemci 2 veya 4 RAM destekler. Bir anakartta 4 slot varsa hmm acaba benim işlemci destekler mı diye bir şey yok. Şu an dünyanın en güçlü anakartları mini ITX'lerden bahsediyorum 2 slotludur. Bu da şu sebeplerden ötürü; 2x4 2x8 2x16 2x32 2x64 2x128 takacağın RAM'ı overclock yapabiliyorsun, dolayısıyla bus hızını yükseltebiliyorsun. Yani işlemci ve RAM'ın performansı açısından 2 slot sadece overclock açısından yararlı. Diğer türlü maksimum 3600'a kadar çıkıyor fakat 3200MHz gücünde çalışıyor maalesef. 4 veya 8 slotlu anakartları anlamayanlar için kısacası cevap RAM'ın MHz'i oyunlarda ne kadar önemliyse GB'ın kendisi de öyle fakat oyun için daha önemli olan MHz'dir. O yüzden grafik tasarım yapan 3D boyutlu grafik uygulamaları kullanan varsa ona da MHz önemli. Fazla GB sadece ağır işlerle uğraşanlar içindir, o zaman 4 slot veya 8 slot lazım olur çünkü MHz çok önemli değil. Misal edit yapanlar sanal makine çalıştıranlar onlara bu lazım. Ben herhangi birisi olarak kendimcene fikrim 4 slotum da olsa 2 slotu kullanırdım 2x16 olarak onları maksimum frekansta kullanırdım. 4x8 3200 yerine 2x16 4400 kullanırdım. Ama asıl olay şudur şu an 4x8 2600'de çalışsa bile 2x16 4400'den daha stabildir. Daha az kasma donma yaşarsın daha hızlı çalışır bilgisayar ve RAM aynı şekil işlemci yük altında olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
@jx1voorhees Bayağı bir cahillik var, parça parça anlatayım.

Kardeşim RAM frekans yüksekliği işlemcinin benchmark gücünü yükseltmez. RAM frekans yüksekliği saniyede yapabileceği işi belirler.

Yanlış. İşlemci frekansı için diyebilirsiniz bunu. Ek olarak yüksek RAM frekansı işlemcinin gücünü artırmaz ama sistemin gücünü artırır.
Benchmark gücü diye de bir şey yok ayrıca.

RAM kendi içerisinde frekansları takip eder. Bir yandan işlemcinin yaptıklarını işler.

RAM işlemciyi işlemez, RAMi'i işlemci işler. RAM kontrolcüsü bulunur ilemcide. Hatta belirli pinler kontrocüye bağlıdır doğrudan. Pinlerde kopukluk durumunda belirli RAM slotlarını tanımayabilir bile işlemci.

2x16 veya 4x8 yahut keyfin nasıl isterse bu işin bazı sağlıklı test edilmiş sonuçları var.
Her işlemci 2 veya 4 RAM destekler. Bir anakartta 4 slot varsa hmm acaba benim işlemci destekler mı diye bir şey yok.

Desteklemez diyen olmadı ki? Kanal desteği başka bir şey, RAM'i takıp çalıştırmak baika bir şey. 2 kanal desteği var işlemcide, 2 kanal, tek kanala göre performans artışı sunar lakin 4 kanal 2 kanala göre bir artış sunmaz. Takılmaz, çalışmaz demiyorum.
Bilmiyorsanız söyleyeceklerinizi kendinize saklayın ki böyle olmasın🤭

Şu an dünyanın en güçlü anakartları mini ITX'lerden bahsediyorum 2 slotludur. Bu da şu sebeplerden ötürü; 2x4 2x8 2x16 2x32 2x64 2x128 takacağın RAM'ı overclock yapabiliyorsun dolayısıyla bus hızını yükseltebiliyorsun.

RAM OC işlemi MİNİ ITX anakartlara mahsus değil. Dünyanın en güçlü anakartları filan da değiller. Hatta genele bakarsak ATX ve M-ATX anakartlardan daha zayıflar. Sebebi de boyutlarından dolayı daha düşük seviye MOSFET soğutmaları ve sayıca daha az Fazlarından kaynaklı.

Yani işlemci ve RAM'ın performansı açısından 2 slot sadece overclock açısından yararlı.

Bu cümlede anlam yok geçiyoum.

Diğer türlü maksimum 3600'a kadar çıkıyor fakat 3200MHz gücünde çalışıyor maalesef.

Hangi türlü, onu söylememişsiniz. Eğer 4 slottan bahsediyorsanız hayır, 3600'e kadar çıkıyorsa 3600'de çalışır.

4 veya 8 slotlu anakartları anlamayanlar için kısacası cevap RAM'ın MHz'i oyunlarda ne kadar önemliyse GB'ın kendisi de öyle fakat oyun için daha önemli olan MHz'dir.

Burada da saçma sapan türkçenizi konuşturmuşsunuz. Frekans (Sizin MHz dediğinz şey) ne kadar önemliyse GB'da o kadar önemli diyorsunuz. Üstüne "AMA" deyip frekans daha önemli diyorsunuz. Ne dediğinizi bilip anlıyor musunuz cidden?

O yüzden grafik tasarım yapan 3D boyutlu grafik uygulamaları kullanan varsa ona da MHz önemli. Fazla GB sadece ağır işlerle uğraşanlar içindir o zaman 4 slot veya 8 slot lazım olur çünkü MHz çok önemli değil.

4 veya 8 slot lazım olmaz. Tek slota daha yüksek kapasteli modüller takabilir.
Ek olarak frekans çok önemli değil lafınıza güldüm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kısaca önemli.

4x8 3200 yerine 2x16 4400 kullanırdım. Ama asıl olay şudur şu an 4x8 2600 de çalışsa bile 2x16 4400'den daha stabildir. Daha az kasma donma yaşarsın daha hızlı çalışır bilgisayar ve RAM aynı şekil işlemci yük altında olmaz.

Saçmalık. Açıkladım zaten, Daha az kasma donma, daha yüksek stabilite olmaz çünkü 4 kanal desteği yok işlemcide. Kaldı ki olsun diyelim 4 kanal desteği, bana bunun stabiliteyi artırdığı, kasmayı donmayı azalttığına dair kaynak verebilir misiniz? Hayır bence.

Ek olarak işlemci yükü de tek kanalda artar, fakat 4 kanalda 2 kanala göre bir düşüş olmaz.

MESAJINIZA YORUMUM ŞU:
cem-yılmaz-cem-yilmaz.gif

@jx1voorhees bayağı bir cahillik var, parça parça anlatayım.

Yanlış. İşlemci frekansı için diyebilirsiniz bunu. Ek olarak yüksek RAM frekansı işlemcinin gücünü artırmaz ama sistemin gücünü artırır.
Benchmark gücü diye de bir şey yok ayrıca.

RAM işlemciyi işlemez, Rami'i işlemci işler. RAM kontrolcüsü bulunur ilemcide. Hatta belirli pinler kontrocüye bağlıdır doğrudan. Pinlerde kopukluk durumunda belirli RAM slotlarını tanımayabilir bile işlemci.

Desteklemez diyen olmadı ki? Kanal desteği başka bir şey, RAM'i takıp çalıştırmak baika bir şey. 2 kanal desteği var işlemcide, 2 kanal, tek kanala göre performans artışı sunar lakin 4 kanal 2 kanala göre bir artış sunmaz. Takılmaz, çalışmaz demiyorum.
Bilmiyorsanız söyleyeceklerinizi kendinize saklayın ki böyle olmasın🤭

RAM OC işlemi mini ITX anakartlara mahsus değil. Dünyanın en güçlü anakartları filan da değiller. Hatta genele bakarsak ATX ve m-ATX anakartlardan daha zayıflar. Sebebi de boyutlarından dolayı daha düşük seviye MOSFET soğutmaları ve sayıca daha az fazlarından kaynaklı.

Bu cümlede anlam yok geçiyoum.

Hangi türlü, onu söylememişsiniz. Eğer 4 slottan bahsediyorsanız hayır, 3600'e kadar çıkıyorsa 3600'de çalışır.

Burada da saçma sapan türkçenizi konuşturmuşsunuz. Frekans (sizin MHz dediğinz şey) ne kadar önemliyse GB'da o kadar önemli diyorsunuz. Üstüne "ama" deyip frekans daha önemli diyorsunuz. Ne dediğinizi bilip anlıyor musunuz cidden?

4 veya 8 slot lazım olmaz. Tek slota daha yüksek kapasteli modüller takabilir.
Ek olarak frekans çok önemli değil lafınıza güldüm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kısaca önemli.

Saçmalık. Açıkladım zaten, daha az kasma donma, daha yüksek stabilite olmaz çünkü 4 kanal desteği yok işlemcide. Kaldı ki olsun diyelim 4 kanal desteği, bana bunun stabiliteyi artırdığı, kasmayı donmayı azalttığına dair kaynak verebilir misiniz? Hayır bence.

Ek olarak işlemci yükü de tek kanalda artar, fakat 4 kanalda 2 kanala göre bir düşüş olmaz.

mesajınıza yorumum şu:
Eki Görüntüle 1939438

Pardon sen hangi mağaranın bilim ada mıydın? Troll falan mısın acaba. Lafına yanlış! Saçmalık! Diye başliyorsunda pardon sen palyaço falan mısın bir de karşıdakinin yanlış ama kendinin haklı olduğunu belirtiyon üstelikte benden kaynak istiyorsun kendin kaynaksız konuşuyorsun. Komedyen misin yoksa komiklik mi yapıyorsun kendincene? Kaynak mı istiyorsun? E tabii ki birader gtümden konuşuyor değilim ya sen gibi. Şimdi az gayret et ve araştır ilk PCI-e 5, ilk 4080'li ses kartlarını ilk 7000MHz destekleyen anakartlar mini ITX anakartlardı hatta ilk SSD 5x4 destekleyenlerde onlardı ki ondan sonra ATX'lere geçti bu özellikler. Açıkladım zaten! Diyorsun sanki teknolojinin tek bilgi kaynağıymışsın gibi. Dostum senin bir şeyi açıklaman şeyimin ötesinden geçmez anliyor musun? Onbinleri test sonucu ve onbinleri video ve görseller var 4'lü ve 8'li slotlar 2 ve 4'lü slotlardan az MHz'lerde çalışsalar bile daha stabil çalıştıklarının kesin belgeleri var. Yüksek frekans yüksek voltaj ve yüksek ısı demek buyüzden 2 slottan fazlasıyla hiçbir satıcı bunu tavsiye etmediği için bu izni BIOS'una katmamıştır o yüzden ya 2 slottan maksimum frekans alırsın ya da 4 slottan minimal frekans alırsın çünkü ötesi işlemcinin bus hızını arttıracağı için bilgisayar kendini kapatır. RAM frekansı kendi çerçevesi içerisinde kendi kendinin frekansını takip eder işlemcide ona uyar. RAM işlemciye uymaz. Öyle olsaydı 5GHz de çalışan işlemci 2.6MHz de çalışan RAM'la açılmazdı ama 5GHz'te çalışan işlemci 4 tane 4000MHz çalışan RAM'la çalışmıyor. Acaba neden? 4 slotun verdiği frekans işlemciyi aşırı ısıtacağından satıcınında mühendisleri "kendine göre maalesef daha bilgililer" BIOS içerisine buna imkan tanıtmadıkları için kanal a voltaj ve kanal b voltaj daha sonra profile 1 frekans profil 2 frekans olarak ayırdılar çünkü 4 slot bir olarak aynı gücü vermiyor. Sultanbeylide oturuyorum İstanbul'da gel sana göstereyim bir profili 2600MHz de çalıştırırken ikinci profili nasıl 3200 de çalıştırıyorum hatta birinin CL 16 iken diğeri 19 iken nasıl çalıştırıyorum bilgisayarı gel gör. Fakat ne varki T1 ve T2 devreye giriyor ve otomatik olarak sen istemesen de frekansları eşleştiriyor. Sayın mağara bilgi adamı buna anlam veremiyorum geçtim dediğin her yazıyı cidden anlamadığın için bu aptalca cesaretini ve bilgisizliğini aff ediyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı