4x8GB RAM'i R7 5800X 3D işlemcide kullanmak

anilk91

Kilopat
Anakart
MSI MPG X570S CARBON MAX WIFI 5300MHz(OC) DDR4 Sok
İşlemci
AMD RYZEN 7 5800X3D
Arkadaşlar merhaba,

Ben bir sistem toplamaya karar verdim, kısaca madde halinde konuyla alakalı parçaları ilave ediyorum;

İşlemci: AMD RYZEN 7 5800X3D
Anakart: MSI MPG X570S CARBON MAX WIFI 5300MHz(OC) DDR4 Soket AM4 HDMI Wi-Fi M.2 ATX Anakart
RAM: CORSAIR 32GB (4x8GB) Vengeance RGB PRO Siyah 3600MHz CL16 DDR4 Quad Kit Ram

Şimdi benim sorum takmak istediğim RAM'leri işlemcim destekliyor mu? Dual-channel olayını tam anlayamıyorum. Yukarıda belirttiğim RAM'i alırsam R7 5800x3D işlemcisiyle rahatlıkla 3600MHz frekans aralığında kullanabilecek miyim? Yoksa kullanamayacak mıyım? Kullanamayacaksam nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

AMD'nin sitesindeki Ryzen 7 5800x 3D modeline ait teknik özellikler sayfasındaki kısım aşağıdadır.

1664060421074.png

Şimdiden değerli görüşleriniz için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
4x8 seçmemin nedeni oyunlar için daha verimli olabileceğiydi. ileride 64gb ram'e çıkarmıyacağım için ileriye dönük işlem yapmadım. İleride değiştirirsem direk ddr5'e geçiş yaparım ki o da aşırı derecede maliyetli bişey olur :D

Yani benim bu açıklamadan anlamadığım bellek kanallarına 2 demiş ya, bu 2 adet mi dual channel demek oluyor yoksa 2 dual channel'i mi ifade ediyoru.

Ve max memory speed kısmında da bazı senaryolar sunmuş mesela, 4x1 R benim yapmak istediğim işlemin karşılığı sanırım ama onda da ramlerden tam kapasite alamayacağımı gösteriyor.

Biraz araştırmayla olayı çözdüm. Konu kilitlenebilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı