₺5.000'ye yüksek ses kalitesine sahip kulak üstü kulaklık tavsiyesi

Ali Murat Ercan

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Monster Tulpar T7 V20.5.6 -
Intel® Alder Lake Core™ i7-12700H 14C/20T; 24MB L3; E-CORE Max 3.50GHZ P-CORE Max 4.7GHZ;45W ;10nm SuperFin
Nvidia RTX3060 Max-Performance 6GB GDDR6 192-Bit
17,3" FHD 1920x1080 144Hz IPS Mat LED Ekran
32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz
1TB PCIe M.2 2280 3.0 x4
Merhabalar, iyi forumlar. Şuan için kullanmış olduğum Beyerdynamic MMX 150 kulaklığından memnun kalarak bir süre kullandım. Ancak maalesef ki sağ kulaklıktan gelen cızırtı sesleri ve kulaklığın birçok noktası yıpranmış olması sebebiyle gözümü yeni kulaklıklara diktim. Açıkçası 7.1 ile falan işim yok. Oyun oynuyorum ama 7.1 ses teknolojisine ihtiyacım yok. Ben ses konusunda oldukça hassas bir insanım. Bir müziği yüksek kalitede dinleyemediğim zaman kendimi rahatsız hissediyorum. Umarım beni anlamışınızdır.

Şimdilik bütçem 5.000 TL tavsiyelerinize göre bütçeyi düşünebilirim. Uzun zaman idare edecek bir kulaklık istiyorum. Daha 9. ayında kulaklığımın bu hale gelmesi beni biraz üzdü. O yüzden bu sefer yıllar boyunca beni idare etmesini istiyorum. Bu zamana kadar hep kablolu kullandım, kablosuz kulaklık tavsiyelerinizi de görmek isterim.

Düzenleme: Şimdilik gözüme şu çarptı: Anker Soundcore Space Q45 Wireless

Son düzenleme:
Amacınız yüksek ses kalitesi ise bu bütçedeki kablosuzlar sizlik değil.

Yüksek ohmlu kulak üstü kulaklığı besleyebilecek bir DAC var mı elinizde acaba?

Maalesef yok. Almamı önerir misin? Pahalı mıdır? Monster Tulpar T7 V20.5.6 kullanıcısıyım.

İyi bir amplifikatöre bütçe ayırırsanız HiFiMAN HE400se bakabilirsiniz. Aşırı memnunum kendisinden. Ek donanıma para ayırma niyetiniz yoksa mutlak suretle uzak durunuz.

Amplifikatör biraz abartı olur benim için. DAC yeterli olmaz mı?

Maalesef yok. Almamı önerir misin? Pahalı mıdır? Monster Tulpar T7 V20.5.6 kullanıcısıyım.
Yüksek ohmlu kulaklıkları kullanırken sistem yeteri kadar güç veremezse sesi sonuna kadar açsanız da yüksek gelmez. Ayrıca kulaklık tam kendini bulamıyor düşük güçte. Bu farkı anlayıp anlayamayacağınızı öğrenmek istiyorsanız İstanbul ve Ankara'da Hifilife mağazaları var. Oraya gidip Sennheiser HD600'ü bir telefonunuzdan deneyin bir de onların elindeki cihazlara takıp deneyin.

Fiyat konusuna gelirsek, her bütçeye uygun alet bulunabiliyor. DAC/AMP seçiminde kulaklığın empedansı ve güce karşı tepkisi de önemli. Mesela üstte arkadaşın yazdığı Hifiman HE400SE güce doymadan çok iş yapamıyor. Planar sürücülerde yaygın bir durum. Eğer seçeceğiniz kulaklık çok güç istemiyorsa bir dongle bile çözebilir işinizi.

Bu ürün için ekstra DAC almak, ses kalitesinde artışa yol açar mı?

Hünerlerinin %90-95'inden DAC'siz faydalanırsınız. Ki hayli hayli tatmin eder diye düşünüyorum. Kalanı tamamlarsınız en fazla. İlerde paranız olduğunda isterseniz alırsınız.

Geri
Yukarı