5+1 ses sistemi 5+1 çalışmıyor

mavi

Hectopat
Değerli üstadlar,
5+1 ses sistemi aldım, özellikle onu kullanabilmek için ona uygun 6 kanal çıkışlı anakart aldım.
Ses sistemindeki fişleri renklerine göre takıyorum ama test sırasında sadece 2 uydudan ses geliyor.
Realtek içinden 5+1 seçiyorum olmuyor, 7+1 seçiyorum olmuyor, stereo seçiyorum nafile.
Fişleri aşağı kanallardan çıkarıp yukarı mikrofon ve hoperlör vs takıyorum bu sefer sistem içinden ses alıyorum ama uyduların 1 tanesi çalışmıyor.
Yardımlarınız lütfen..

Şarkı dinlemeye çalışırsanız elbette 2 kanaldan ses gelecektir. Bir oyunda dener misin ? Oyunun ses ayarını yapmayı unutmadan.
5+1 platformunda bir ses duymak için bu platforma uygun hazırlanmış bir veri olması gerekir.
Oyunda deneyip sonuçları iletin. Oda doğrulaması yapın. Olması gerektiği gibi mi bir bak.

Realtek High Definition Audio Driver R2.70
Bunu da kur.

Şarkı dinlemeye çalışırsanız elbette 2 kanaldan ses gelecektir. Bir oyunda dener misin ? Oyunun ses ayarını yapmayı unutmadan.
5+1 platformunda bir ses duymak için bu platforma uygun hazırlanmış bir veri olması gerekir.
Oyunda deneyip sonuçları iletin. Oda doğrulaması yapın. Olması gerektiği gibi mi bir bak.

Realtek High Definition Audio Driver R2.70
Bunu da kur.

İlginiz için teşekkür ederim.
Sistemi 5+1 ses desteği olan film ile test ettim, o da doğrulaması düzgün. Realtek yazılımı son sürüm olarak indirildi.
Dinlediğimiz müzikler genelde 2 kanal olduğu için özellikle film ve yazılım içindeki ses testinden geçirdim.

Geçirdin de sonuç ne :D Güncel bir oyunu 5+1 olarak ayarlayıp oynarken tüm kanallardan ses geliyor mu ?

Bu yeni ss sistemi alan herkesin sorunudur :D Ben de çok çektim o çileyi. Oyunlarda tüm kanallar çalışıyor mu ?

Güncel oyunlar dememdeki maksat 5+1 desteğinin olma ihtimalinin daha yüksek olmasıydı.

Şimdi, ses sisteminden 3 adet jack kablosu gelecek. Bunu anakartının arkasındaki jack girişlerine renklerine dikkat ederek tak.
1 tanesi arka hoparlörleri, 1 tanesi ön hoparlörleri ve 3.'sü ise Subwofer ve orta hoparlörü temsil ediyor.

Yukarıdaki Realtek'in kontrol panelinden, hoparlör yapılandırması sekmesini bu şekilde ayarla.

0uQTzUy.jpg

Ve daha sonra oda doğrulaması sekmesine gel ve hem buradan hemde yukarıdaki resimden hoparlörlere tıkla.
Tıkladığın hoparlörlere ses gidiyor mu ? Olması gerektiği gibi mi diye kontrol et.

qpqOxJh.jpg

Daha sonra 5+1 ses desteği olan güncel bir oyunu aç, Audıo bölümünden ses platformunu stereo değil, 5+1 olarak seç.
Daha sonra oyuna gir ve kontrol et. Düzgün bir biçimde yaparsan olması gerekir.

Yani şurayı stereo değil, 5+1 yap.
vlastnuhudba2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Her oyunun 5.1 desteği yok zatane. 5.1'in ne olduğunu bilmeden 5.1 alırsanız böyle oluyor işte...

Öncelikle, Bilgisayarkurdu arkadaşıma desteklerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.
Daha önce yazmak istedim ama gereksiz virgül kullanmadan dolayı ceza yediğimi fark ettim.
Farkındaysanız beni 5+1 nedir bilmemekle suçlayıp ardından virgül hatasından dolayı ceza veren sistemin hatasını alıntıda koyu renk olarak belirttim.
Çok şükür 5+1 nedir biliyoruz ve defalarca kullandık ve son olarak nedir burası, Türkçe dil eğitimi verilen bir okul mu?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı